:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Andrzej Srebrzyński już nie odprawia mszy i nie spowiada - zapewniają kuria i proboszcz świeckiej parafii

Newsy, Andrzej Srebrzyński odprawia i nie spowiada zapewniają kuria proboszcz świeckiej parafii - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 13/05/2019 20:06
Ilona Walecka

Kuria diecezji toruńskiej i proboszcz świeckiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli zapewniają, że mieszkający w Świeciu były ksiądz Andrzej Srebrzyński (na zdjęciu) nie pełni już posługi kapłańskiej

Andrzej Srebrzyński to jeden z negatywnych bohaterów głośnego filmu Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w kościele. W filmie jedna z kilkunastu ofiar księdza, Marek Mielewczyk opowiada jak jako dziecko został wielokrotnie przez niego zgwałcony. Ksiądz po wybuchu kolejnych afer pedofilskich był przenoszony z parafii do parafii. Nigdy jednak nie został skazany bo jego czyny pedofilskie uległy przedawnieniu. 

Dopiero w 2016 roku na podstawie zeznań ofiar papież Franciszek wykluczył go ze stanu kapłańskiego (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Czy Andrzej Srebrzyński odprawiał msze w Świeciu?

Po przejściu do stanu świeckiego były już ksiądz Srebrzyński jeszcze w 2017 roku odprawiał jednak msze, spowiadał i uczestniczył w procesjach w dekanacie mogileńskim (na zdjęciu u góry idzie w szacie liturgicznej w procesji). Dopiero po protestach parafian z Mogilna i z Wszedna - jak wyjawił ks. prob. parafii MBNP w Mogilnie Paweł Lewandowski -  Srebrzyński przeniósł się do Świecia. Tutaj też - jak twierdzili niektórzy nasi czytelnicy - miał nadal głosić kazania w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli.

- Jeśli chodzi o kazania, to dementuję te plotki. Za mnie tak na pewno nie było - powiedział nam  ks. proboszcz Bogusław Patoleta. Kuria diecezji toruńskiej również zapewnia, że Srebrzyński nie pełni już posługi kapłańskiej. - On już nie jest księdzem - mówi ks. Paweł Borowski, rzecznik prasowy kurii.

Kuria prosi świadków o zgłoszenia

W wydanym oświadczeniu biskup toruński Wiesław Śmigiel powiedział: „Film (“Tylko nie mów nikomu” - przyp.red) rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych”.

W oświadczeniu kurii czytamy też: “Wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania”.

Reklama

Andrzej Srebrzyński już nie odprawia mszy i nie spowiada - zapewniają kuria i proboszcz świeckiej parafii komentarze opinie

 • gość 2019-05-13 22:03:58

  Taaa smutek i przygnębienie....................................................................................hehe

 • maniek - niezalogowany 2019-05-13 22:33:44

  Po tych zapewnieniach -ludziska nawróciłem sie! a wy ?

 • gość 2019-05-13 22:43:25

  Nigdzie nie piszą że ów pseudo ksiądz ok roku1976-1977 był w parafii w Więcborku, gdzie także nie próżnował. Nikt nie powie dlaczego go usunięto. A może warto by zapytać?

 • Gość - niezalogowany 2019-05-13 22:58:50

  Co tu sie dzieje

 • Gość - niezalogowany 2019-05-14 07:06:53

  Niech się wezmą za tych czarnuchów , chcę być księdzem niech ma wszystko wykastrowane

 • Gość - niezalogowany 2019-05-14 07:07:13

  Niech się wezmą za tych czarnuchów , chcę być księdzem niech ma wszystko wykastrowane

 • Gość - niezalogowany 2019-05-14 08:33:10

  Wystarczy znieść celibat. Takie proste rozwiązanie

 • gość 2019-05-14 08:54:47

  Znieść celibat? po pierwsze pedał i pedofil zawsze będzie pedałem i pedofilem i jemu to nie pomoże. Po drugie kościół nigdy nie zniesie celibatu, bo jeśli księża będą mieli żony i dzieci , to cały majątek uzbierany przez księdza przejdzie na rodzinę po jego śmierci...a na to kościół nie pójdzie. Kościół to najdłużej działająca legalnie mafia świata.

 • gość 2019-05-14 10:37:37

  W których latach był związany z parafią św. A. Boboli ?

 • gość 2019-05-14 10:40:23

  A co ma celibat do pedofilstwa??

 • organista - niezalogowany 2019-05-14 10:50:18

  Baranki - czarne było ,jest i bedzie czarne a to zawsze kojarzy sie ze złem.Ich skruche i przeprosiny niech sobie włożą tam gdzie światło nie dociera bo tak czy tak, jak to jeden z poltyków pisowców powiedział # polak głupi to kupi# -jest coś w tym- prawda......Jest jednak nadzieja ,że młode pokolenie zaczyna powoli,/ to jest jakiś +/ -- MYŚLEĆ .Każdy z nas kiedyś odejdzie a oni nas nie zbawią , oni jedynie najbliższą rodzine oskubią ,sami wiecie jak to jest- szkoda pisać

 • Gość - niezalogowany 2019-05-14 11:51:52

  Pedofile są w każdym środowisku!!! Należy dzieci edukować w tym zakresie aby pedofilii unikali. Kary bardzo wysokie i bez przedawnienia.

 • gość 2019-05-14 11:57:44

  Te organista, który polityk PiS tak powiedział i kiedy? Prześlij link.

 • organista - niezalogowany 2019-05-14 14:27:23

  https://www.salon24.pl/u/prkosan/938049,ciemny-lud-to-nadal-kupuje
  http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/kurski+ciemny+lud+to+kupi https://www.imclips.net/video/u4SNq3gE0Qw.html -linki dla gościa

 • Gość - niezalogowany 2019-05-14 18:40:59

  Zamiast religii w szkołach nauka o życiu dla dzieci

 • gość 2019-05-15 01:00:32

  Dlaczego Sekielski kryje księży z SB w swoim filmie i prawdziwych pedofili w tym biskupa poznańskiego Juiusza Petza oskarżonego o pedofilie, którego chroni episkopat Polski z ojcem świętym Franciszkiem na czele ! Ksiądz Srebrzyński jest pomówiony przez Sekielskiego i jego kompanów w tym filmie i jest niewinny w świetle praw, gdyż za te czyny nie został skazany wyrokiem sądowym ! Natomiast prawdziwy pedofil Roman Polański jest nadal honorowym obywatelem Miasta Gdańsk, ks Jankowski nigdy nie skazany za pedofilie został tego tytułu pozbawiony bezpodstawnie przez prezydent PO Dulkiewiecz oto standardy komuny i postkomuny !!!

 • gość 2019-05-15 09:07:52

  Ostatnia wypowiedź to zakrawa na mohera i pisuara z Młyńskiej ..

 • gość 2019-05-16 20:14:57

  Coś w tym jest do rzeczy oto dzisiejszy komentarz Kurii Toruńskiej w tej sprawie do KAI , świadczący o manipulacji Sekielskiegow tym filmie

  ,,Odnosząc się do materiału zawartego w filmie, informuję, że wypowiedź biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, wykorzystana w filmie, opierała się na aktach zgromadzonych w Kurii oraz dotyczyła przypadku opisanego w raporcie fundacji "Nie lękajcie się", a nie sprawy Andrzeja S. tak, jak to sugeruje materiał filmowy. ''

  Ks. Paweł Borowski

  Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

 • gość 2019-05-31 01:22:51

  Wsadzic lokówke do włosów w dupe i włączyc i jechac pedofila to jest sposób a nue sądy i kurie tam nic sie nie zwojuje

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pracownika tekturnicy zatrudni

Twoje zadania: - Przygotowanie i ustawienie tekturnicy zgodnie ze specyfiką zleceń produkcyjnych - Obsługa tekturnicy - Kontrola parametrów oraz..


Zobacz ogłoszenie

Sosna, brzoza, dąb, każdy

Sosna, brzoza, dąb, każdy rodzaj


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIKA DZIAŁU PRODUKCJI

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Kupię knury maciory, odbiór

Kupię knury maciory, odbiór osobisty, waga


Zobacz ogłoszenie

Pracownika przy

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: Praca w Holandii. Osoby zainteresowane ofertą zapraszamy do kontaktu..


Zobacz ogłoszenie

Operatora Wózka zatrudni firma

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zobacz ogłoszenie

Kompleksowe usługi sprzątające

Kompleksowe usługi sprzątające dla wspólnot mieszkaniowych (tylko bloki)


Zobacz ogłoszenie

Zespół muzyczny gra wszystkie

Zespół muzyczny gra wszystkie imprezy okolicznościowe


Zobacz ogłoszenie

Nauczyciela wychowania

Niepubliczne Językowe Przedszkole Baśniowy Dworek poszukuje do swojego zespołu nauczyciela wychowania przedszkolnego, który ukończył kurs lub..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciela Handlowego w

Od kandydatów wymagany: - minimum rocznego doświadczenia na stanowisku przedstawiciela handlowego, - znajomości komponentów budowlanych, - bardzo..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika przy pielęgnacji

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: PIELĘGNACJI KWIATÓW (M.IN. ORCHIDEE) Praca w Holandii. Osoby..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika do zbiorów warzyw w

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: ZBIORACH WARZYW W SZKLARNIACH. Praca w Holandii. Osoby zainteresowane..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działka

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"