:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Andrzej Srebrzyński już nie odprawia mszy i nie spowiada - zapewniają kuria i proboszcz świeckiej parafii

Newsy, Andrzej Srebrzyński odprawia i nie spowiada zapewniają kuria proboszcz świeckiej parafii - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 13/05/2019 20:06
Ilona Walecka

Kuria diecezji toruńskiej i proboszcz świeckiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli zapewniają, że mieszkający w Świeciu były ksiądz Andrzej Srebrzyński (na zdjęciu) nie pełni już posługi kapłańskiej

Andrzej Srebrzyński to jeden z negatywnych bohaterów głośnego filmu Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” o pedofilii w kościele. W filmie jedna z kilkunastu ofiar księdza, Marek Mielewczyk opowiada jak jako dziecko został wielokrotnie przez niego zgwałcony. Ksiądz po wybuchu kolejnych afer pedofilskich był przenoszony z parafii do parafii. Nigdy jednak nie został skazany bo jego czyny pedofilskie uległy przedawnieniu. 

Dopiero w 2016 roku na podstawie zeznań ofiar papież Franciszek wykluczył go ze stanu kapłańskiego (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Czy Andrzej Srebrzyński odprawiał msze w Świeciu?

Po przejściu do stanu świeckiego były już ksiądz Srebrzyński jeszcze w 2017 roku odprawiał jednak msze, spowiadał i uczestniczył w procesjach w dekanacie mogileńskim (na zdjęciu u góry idzie w szacie liturgicznej w procesji). Dopiero po protestach parafian z Mogilna i z Wszedna - jak wyjawił ks. prob. parafii MBNP w Mogilnie Paweł Lewandowski -  Srebrzyński przeniósł się do Świecia. Tutaj też - jak twierdzili niektórzy nasi czytelnicy - miał nadal głosić kazania w kościele p.w. św. Andrzeja Boboli.

- Jeśli chodzi o kazania, to dementuję te plotki. Za mnie tak na pewno nie było - powiedział nam  ks. proboszcz Bogusław Patoleta. Kuria diecezji toruńskiej również zapewnia, że Srebrzyński nie pełni już posługi kapłańskiej. - On już nie jest księdzem - mówi ks. Paweł Borowski, rzecznik prasowy kurii.

Kuria prosi świadków o zgłoszenia

W wydanym oświadczeniu biskup toruński Wiesław Śmigiel powiedział: „Film (“Tylko nie mów nikomu” - przyp.red) rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych”.

W oświadczeniu kurii czytamy też: “Wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania”.

Reklama

Andrzej Srebrzyński już nie odprawia mszy i nie spowiada - zapewniają kuria i proboszcz świeckiej parafii komentarze opinie

  • gość 2019-05-13 22:03:58

    Taaa smutek i przygnębienie....................................................................................hehe

  • maniek - niezalogowany 2019-05-13 22:33:44

    Po tych zapewnieniach -ludziska nawróciłem sie! a wy ?

  • gość 2019-05-13 22:43:25

    Nigdzie nie piszą że ów pseudo ksiądz ok roku1976-1977 był w parafii w Więcborku, gdzie także nie próżnował. Nikt nie powie dlaczego go usunięto. A może warto by zapytać?

  • Gość - niezalogowany 2019-05-13 22:58:50

    Co tu sie dzieje

  • Gość - niezalogowany 2019-05-14 07:06:53

    Niech się wezmą za tych czarnuchów , chcę być księdzem niech ma wszystko wykastrowane

  • Gość - niezalogowany 2019-05-14 07:07:13

    Niech się wezmą za tych czarnuchów , chcę być księdzem niech ma wszystko wykastrowane

  • Gość - niezalogowany 2019-05-14 08:33:10

    Wystarczy znieść celibat. Takie proste rozwiązanie

  • gość 2019-05-14 08:54:47

    Znieść celibat? po pierwsze pedał i pedofil zawsze będzie pedałem i pedofilem i jemu to nie pomoże. Po drugie kościół nigdy nie zniesie celibatu, bo jeśli księża będą mieli żony i dzieci , to cały majątek uzbierany przez księdza przejdzie na rodzinę po jego śmierci...a na to kościół nie pójdzie. Kościół to najdłużej działająca legalnie mafia świata.

  • gość 2019-05-14 10:37:37

    W których latach był związany z parafią św. A. Boboli ?

  • gość 2019-05-14 10:40:23

    A co ma celibat do pedofilstwa??

  • organista - niezalogowany 2019-05-14 10:50:18

    Baranki - czarne było ,jest i bedzie czarne a to zawsze kojarzy sie ze złem.Ich skruche i przeprosiny niech sobie włożą tam gdzie światło nie dociera bo tak czy tak, jak to jeden z poltyków pisowców powiedział # polak głupi to kupi# -jest coś w tym- prawda......Jest jednak nadzieja ,że młode pokolenie zaczyna powoli,/ to jest jakiś +/ -- MYŚLEĆ .Każdy z nas kiedyś odejdzie a oni nas nie zbawią , oni jedynie najbliższą rodzine oskubią ,sami wiecie jak to jest- szkoda pisać

  • Gość - niezalogowany 2019-05-14 11:51:52

    Pedofile są w każdym środowisku!!! Należy dzieci edukować w tym zakresie aby pedofilii unikali. Kary bardzo wysokie i bez przedawnienia.

  • gość 2019-05-14 11:57:44

    Te organista, który polityk PiS tak powiedział i kiedy? Prześlij link.

  • organista - niezalogowany 2019-05-14 14:27:23

    https://www.salon24.pl/u/prkosan/938049,ciemny-lud-to-nadal-kupuje http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/kurski+ciemny+lud+to+kupi https://www.imclips.net/video/u4SNq3gE0Qw.html -linki dla gościa

  • Gość - niezalogowany 2019-05-14 18:40:59

    Zamiast religii w szkołach nauka o życiu dla dzieci

  • gość 2019-05-15 01:00:32

    Dlaczego Sekielski kryje księży z SB w swoim filmie i prawdziwych pedofili w tym biskupa poznańskiego Juiusza Petza oskarżonego o pedofilie, którego chroni episkopat Polski z ojcem świętym Franciszkiem na czele ! Ksiądz Srebrzyński jest pomówiony przez Sekielskiego i jego kompanów w tym filmie i jest niewinny w świetle praw, gdyż za te czyny nie został skazany wyrokiem sądowym ! Natomiast prawdziwy pedofil Roman Polański jest nadal honorowym obywatelem Miasta Gdańsk, ks Jankowski nigdy nie skazany za pedofilie został tego tytułu pozbawiony bezpodstawnie przez prezydent PO Dulkiewiecz oto standardy komuny i postkomuny !!!

  • gość 2019-05-15 09:07:52

    Ostatnia wypowiedź to zakrawa na mohera i pisuara z Młyńskiej ..