:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

„Wyrwałem chwasta” - kultowa scena z filmu Psy 2 była oparta na wydarzeniach w Świeciu. Co stało się wieczorem 1976 r. na Kopernika 13?

Historia, „Wyrwałem chwasta” kultowa scena filmu była oparta wydarzeniach Świeciu stało wieczorem Kopernika - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 09/04/2019 21:37

Jedna z pierwszych scen przeboju Pasikowskiego „Psy II. Ostatnia krew” to monolog więźnia Wyrka (na zdjęciu w kółku), który opowiada Franzowi Maurerowi (Bogusław Linda) swoją historię. W rzeczywistości to streszczenie zbrodni Tadeusza Wencla, do której doszło w Świeciu

To kultowy tekst z polskich filmów. Niektórzy znają go w całości na pamięć. - Koło Szecherezady przechodziłem i patrzę stoi ta kobita, tak jakoś biednie wyglądała, a ja w Boga wierzę, to żal mi się jej zrobiło. No to mówię pójdziesz ze mną, tu niedaleko... do Wielkiego Ryśka. Rysiek ma melinę, całkiem niedrogo bierze. Śledzia można tam kupić i czarne to jego teść, to takie robi, że to lepsze niż szynka, ja wolę - opowiada Wyrek Maurerowi robiącemu zawzięcie pompki w więziennej celi, do której trafił po zamordowaniu Ola Żwirskiego (Marka Kondrata).

- To wypiliśmy tam pół basa z nią i z Ryśkiem i ona mówi, że ma dzieci. Duże? Pytam. A ona mówi, że no jedno cztery, drugie dwa... nie dwa i pół, nie dobrze mówię, cztery i pół i dwa lata. To miałem akurat te pieniądze, co dostałem jak wychodziłem, to dałem. No niech kobita kupi jakieś pomarańcze tym dzieciom, akurat tak się Wigilia jakoś zbliżała... cukierki jakieś... no niech dzieci takie coś mają od życia, nie... Ty, ja potem wchodzę do Starego Mordziatego, znasz Starego Mordziatego, on też ma melinę, tylko droższą... ja patrzę, a ta […] tam z tym Starym Mordziatym siedzi i wódkę pije... i tak żeby nie skłamać, no pół litra tak do połowy już odpite. To ja mówię, to ja po to ci dałem pieniądze, żebyś dzieciom pomarańcze kupiła, mówię, a ty tutaj na melinie z pijakami wódkę pijesz?... No to ci mówię, to tak jak stałem, tak ją [uderzyłem] młotkiem, no... takim z półtora kilowym. No ze łba nie było co zbierać... wyrwałem chwasta...

Ta historia wydarzyła się w Świeciu

W pewnym momencie opowiadaną historię przerywają strażnicy, którzy wynoszą Wyrka na egzekucję. Ta historia oparta jest na wydarzeniach, które rozegrały się w Świeciu, a jej protoplastą był Tadeusz Wencel.

Wychowywała go konkubina ojca. W domu więcej było alkoholu i prostytucji niż zabawek. W wieku 12 lat trafił do domu dziecka w Wągrowcu. Tam dowiedział się od jednej z odwiedzających go opiekunek, że kobieta która wychowywała go od małego nie jest jego biologiczną matką. Ta bowiem wyparła się go. Dla Wencla był to wstrząs, z którego nie otrząsnął się przez całe życie.

Jego żywot jest przetykany pobytami w więzieniach, gdzie trafiał za napady i kradzieże. Odnalazł biologiczną matkę w Bydgoszczy, ale ta wraz z mężem bała się go. Nie chciała utrzymywać z nim kontaktów. Dla Wencla był to kolejny cios.

W trakcie procesu o podpalenie trafił do szpitala psychiatrycznego w Świeciu na obserwację. Część biegłych uważała, że jest niepoczytalny. W lecznicy dobrze się sprawował, w związku z czym wypuszczono go na wolność w kwietniu 1972 r.

Melina na Kopernika

Cztery lata później po odsiedzeniu kolejnego wyroku Tadeusz Wencel znowu trafił do Świecia, a dokładnie do meliny Jerzego K. urządzonej na strychu budynku przy ul. Kopernika. Poznał tam m.in. konkubinę Jerzego K- Janinę M.- kobietę, która porzuciła męża z trójką dzieci.

Podczas wieczerzy wigilijnej, gospodarz meliny oraz Wencel nalegali aby Janina M. poszła odwiedzić swoje dzieci. W końcu kobieta przyznała im rację i ok. godz. 20. opuściła mieszkanie. Kiedy wróciła następnego dnia, w tajemnicy powiedziała Wenclowi, że nie spotkała się ze swoimi dziećmi i nie uczestniczyła w pasterce, tak jak wcześniej mówiła konkubentowi. Tak naprawdę noc spędziła w mieszkaniu Kazimierza S.- jednego ze stałych bywalców meliny.

Kiedy w tym samym dniu Jerzy K. razem z innymi gośćmi udali się w odwiedziny do sąsiadów, Tadeusz Wencel i Janina M. zostali sami w mieszkaniu przy ul. Kopernika. W pewnym momencie doszło między nimi do kłótni. Postępowanie Janiny M. Wencel porównał do zachowania jego matki, która również nie interesowała się losem swoich dzieci.

Jakby dusił swoją matkę

W pewnym momencie Wencel dostał takiego napadu szału, że zaczął dusić kobietę. Później powiedział, że dusząc Janinę M. miał wrażenie, że dusi swoją matkę. Po upewnieniu się, że kobieta nie żyje, Wencel umieścił zwłoki w kufrze znajdującym się na strychu. 8 stycznia podczas porządków odkryła je właścicielka domu przy ul. Kopernika. Z ustaleniem zabójcy milicja nie miała problemu. Już wcześniej Wencel mówił, że „sprzątnął jedną osobę” w kamienicy przy ul. Kopernika.

Nie ma pewności, który to dom. Według opowieści świecian jest to kamienica przy ul. Kopernika 13 (na zdjęciu do tekstu). Karę śmierci zamieniono Wenclowi na 25 lat więzienia, ale w celi zamordował współwięźnia, o czym Wyrek z „Psów” opowiada w dalszej części swego monologu Maurerowi. Za to trafił na szubienicę w 1983 r. w Poznaniu. Był to jeden z ostatnich wykonanych wyroków śmierci w Polsce.

Reklama

„Wyrwałem chwasta” - kultowa scena z filmu Psy 2 była oparta na wydarzeniach w Świeciu. Co stało się wieczorem 1976 r. na Kopernika 13? komentarze opinie

 • gość 2019-04-10 08:19:13

  To nie był ten budynek - kamienica.
  Było to po drugiej stronie Kopernika nieco niżej w budynku w głębi bramy za sklepem komputerowym.
  Wiem to , ponieważ był to budynek mojej ciotki i tam na strychu bohaterowie tej opowieści wynajmowali mieszkanie.
  Potem moja ciotka ze swoją siostrą znalazły trupa Janiny M w kufrze. Od tamtej pory ciotka już nie mieszkała w tym budynku z racji traumy przeżytej po otwarciu wieka kufra. Resztę życia spędziła u kuzynki i chlała z tej traumy niemiłosiernie.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-10 19:23:18

  Tak to nie jest ten budynek tamten dom był w podwórzu został wyburzony gdzie mieścił się sklep komputerowy

 • Gap. - niezalogowany 2019-04-11 12:24:58

  Dorastałem w tamtych czasach, Dziwiło nas wszystkich że to wydarzenie miało miejsce w pobliżu ważnych urzędów. W końcu opodal zlokalizowana była Prokuratura, nad nią Posterunek Milicji. A do tego to była ulica ruchliwa dla pieszego ciągu bo zaraz był i jest do dzisiaj U. S. C. Ale tak jakoś widać to ulica szczególnych przywilejach bo parę lat później też doszło do tragedii.

 • gość 2019-04-12 12:34:42

  Nie Szarmę tylko czarne - kaszankę i nie pół baksa tylko pół basa czyli pół litra.

 • gość 2019-04-21 19:17:58

  I nie był to jeden z ostatnich wyroków śmierci... Po Wenclu było jeszcze przynajmniej 34 skazanych na śmierć w Polsce. Do jednego z ostatnich trochę brakuje.

 • gość 2019-04-21 19:19:22

  Z czego, na jakichś 20 wyrok wykonano

 • gość 2019-05-02 10:47:42

  Nie pół baksa a basa. ! bas to był litr.

 • gość 2019-05-02 12:08:25

  Własnie że szarmę , knajpa nazywała się Szecherezada- czyli powinni dam podawac arabskie potrawy

 • gość 2019-05-02 13:18:23

  Dokłądnie Lutek z Szecherezady był arabem i dawali szarmę

 • gość 2019-05-02 15:09:45

  pół basa - nazwa na flaszkę wódki - dokładnie połówkę
  szama - potocznie jedzenie

 • gość 2019-05-02 17:57:50

  Pół BASA.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-17 02:03:25

  "Szama" to bez sensu, skoro potem mówi, że lepsze od szynki.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Piotr Pawelczyk (tel. (52) 331 26 65) ogłasza, że dnia 18..


Operatora produkcji poszukuje

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: OPERATOR PRODUKCJI Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: - Prowadzenie procesu produkcyjnego na swoim..


Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Pracownika sprzątającego

Pracownika sprzątającego "Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85, email: [email protected], tel. 523320922


Elektromontera poszukuje firma

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: ELEKTROMONTER Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: Lokalizacja uszkodzeń urządzeń i maszyn elektrycznych..


Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia 16 grudnia..


Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI UŁAMKOWEJ CZĘŚCI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86)..


Manewrowego/ustawiacza

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: Manewrowy/ustawiacz Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: -Prowadzenie manewrów z wagonami na terenie..


Kucharza poszukuje

Kucharza poszukuje "Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85, email: [email protected], tel. 523320922


Zespół muzyczny gra wszystkie

Zespół muzyczny gra wszystkie imprezy okolicznościowe


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI UŁAMKOWEJ CZĘŚCI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86)..


Autokasacja Pojazdów

- sprzedaż części używanych - mechanika pojazdowa - wymiana opon Przysiersk, ul. Spacerowa 24


Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI UŁAMKOWEJ CZĘŚCI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86)..


Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"