:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

„Wyrwałem chwasta” - kultowa scena z filmu Psy 2 była oparta na wydarzeniach w Świeciu. Co stało się wieczorem 1976 r. na Kopernika 13?

Historia, „Wyrwałem chwasta” kultowa scena filmu była oparta wydarzeniach Świeciu stało wieczorem Kopernika - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 09/04/2019 21:37

Jedna z pierwszych scen przeboju Pasikowskiego „Psy II. Ostatnia krew” to monolog więźnia Wyrka (na zdjęciu w kółku), który opowiada Franzowi Maurerowi (Bogusław Linda) swoją historię. W rzeczywistości to streszczenie zbrodni Tadeusza Wencla, do której doszło w Świeciu

To kultowy tekst z polskich filmów. Niektórzy znają go w całości na pamięć. - Koło Szecherezady przechodziłem i patrzę stoi ta kobita, tak jakoś biednie wyglądała, a ja w Boga wierzę, to żal mi się jej zrobiło. No to mówię pójdziesz ze mną, tu niedaleko... do Wielkiego Ryśka. Rysiek ma melinę, całkiem niedrogo bierze. Śledzia można tam kupić i czarne to jego teść, to takie robi, że to lepsze niż szynka, ja wolę - opowiada Wyrek Maurerowi robiącemu zawzięcie pompki w więziennej celi, do której trafił po zamordowaniu Ola Żwirskiego (Marka Kondrata).

- To wypiliśmy tam pół basa z nią i z Ryśkiem i ona mówi, że ma dzieci. Duże? Pytam. A ona mówi, że no jedno cztery, drugie dwa... nie dwa i pół, nie dobrze mówię, cztery i pół i dwa lata. To miałem akurat te pieniądze, co dostałem jak wychodziłem, to dałem. No niech kobita kupi jakieś pomarańcze tym dzieciom, akurat tak się Wigilia jakoś zbliżała... cukierki jakieś... no niech dzieci takie coś mają od życia, nie... Ty, ja potem wchodzę do Starego Mordziatego, znasz Starego Mordziatego, on też ma melinę, tylko droższą... ja patrzę, a ta […] tam z tym Starym Mordziatym siedzi i wódkę pije... i tak żeby nie skłamać, no pół litra tak do połowy już odpite. To ja mówię, to ja po to ci dałem pieniądze, żebyś dzieciom pomarańcze kupiła, mówię, a ty tutaj na melinie z pijakami wódkę pijesz?... No to ci mówię, to tak jak stałem, tak ją [uderzyłem] młotkiem, no... takim z półtora kilowym. No ze łba nie było co zbierać... wyrwałem chwasta...

Ta historia wydarzyła się w Świeciu

W pewnym momencie opowiadaną historię przerywają strażnicy, którzy wynoszą Wyrka na egzekucję. Ta historia oparta jest na wydarzeniach, które rozegrały się w Świeciu, a jej protoplastą był Tadeusz Wencel.

Wychowywała go konkubina ojca. W domu więcej było alkoholu i prostytucji niż zabawek. W wieku 12 lat trafił do domu dziecka w Wągrowcu. Tam dowiedział się od jednej z odwiedzających go opiekunek, że kobieta która wychowywała go od małego nie jest jego biologiczną matką. Ta bowiem wyparła się go. Dla Wencla był to wstrząs, z którego nie otrząsnął się przez całe życie.

Jego żywot jest przetykany pobytami w więzieniach, gdzie trafiał za napady i kradzieże. Odnalazł biologiczną matkę w Bydgoszczy, ale ta wraz z mężem bała się go. Nie chciała utrzymywać z nim kontaktów. Dla Wencla był to kolejny cios.

W trakcie procesu o podpalenie trafił do szpitala psychiatrycznego w Świeciu na obserwację. Część biegłych uważała, że jest niepoczytalny. W lecznicy dobrze się sprawował, w związku z czym wypuszczono go na wolność w kwietniu 1972 r.

Melina na Kopernika

Cztery lata później po odsiedzeniu kolejnego wyroku Tadeusz Wencel znowu trafił do Świecia, a dokładnie do meliny Jerzego K. urządzonej na strychu budynku przy ul. Kopernika. Poznał tam m.in. konkubinę Jerzego K- Janinę M.- kobietę, która porzuciła męża z trójką dzieci.

Podczas wieczerzy wigilijnej, gospodarz meliny oraz Wencel nalegali aby Janina M. poszła odwiedzić swoje dzieci. W końcu kobieta przyznała im rację i ok. godz. 20. opuściła mieszkanie. Kiedy wróciła następnego dnia, w tajemnicy powiedziała Wenclowi, że nie spotkała się ze swoimi dziećmi i nie uczestniczyła w pasterce, tak jak wcześniej mówiła konkubentowi. Tak naprawdę noc spędziła w mieszkaniu Kazimierza S.- jednego ze stałych bywalców meliny.

Kiedy w tym samym dniu Jerzy K. razem z innymi gośćmi udali się w odwiedziny do sąsiadów, Tadeusz Wencel i Janina M. zostali sami w mieszkaniu przy ul. Kopernika. W pewnym momencie doszło między nimi do kłótni. Postępowanie Janiny M. Wencel porównał do zachowania jego matki, która również nie interesowała się losem swoich dzieci.

Jakby dusił swoją matkę

W pewnym momencie Wencel dostał takiego napadu szału, że zaczął dusić kobietę. Później powiedział, że dusząc Janinę M. miał wrażenie, że dusi swoją matkę. Po upewnieniu się, że kobieta nie żyje, Wencel umieścił zwłoki w kufrze znajdującym się na strychu. 8 stycznia podczas porządków odkryła je właścicielka domu przy ul. Kopernika. Z ustaleniem zabójcy milicja nie miała problemu. Już wcześniej Wencel mówił, że „sprzątnął jedną osobę” w kamienicy przy ul. Kopernika.

Nie ma pewności, który to dom. Według opowieści świecian jest to kamienica przy ul. Kopernika 13 (na zdjęciu do tekstu). Karę śmierci zamieniono Wenclowi na 25 lat więzienia, ale w celi zamordował współwięźnia, o czym Wyrek z „Psów” opowiada w dalszej części swego monologu Maurerowi. Za to trafił na szubienicę w 1983 r. w Poznaniu. Był to jeden z ostatnich wykonanych wyroków śmierci w Polsce.

Reklama

„Wyrwałem chwasta” - kultowa scena z filmu Psy 2 była oparta na wydarzeniach w Świeciu. Co stało się wieczorem 1976 r. na Kopernika 13? komentarze opinie

 • gość 2019-04-10 08:19:13

  To nie był ten budynek - kamienica. Było to po drugiej stronie Kopernika nieco niżej w budynku w głębi bramy za sklepem komputerowym. Wiem to , ponieważ był to budynek mojej ciotki i tam na strychu bohaterowie tej opowieści wynajmowali mieszkanie. Potem moja ciotka ze swoją siostrą znalazły trupa Janiny M w kufrze. Od tamtej pory ciotka już nie mieszkała w tym budynku z racji traumy przeżytej po otwarciu wieka kufra. Resztę życia spędziła u kuzynki i chlała z tej traumy niemiłosiernie.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-10 19:23:18

  Tak to nie jest ten budynek tamten dom był w podwórzu został wyburzony gdzie mieścił się sklep komputerowy

 • Gap. - niezalogowany 2019-04-11 12:24:58

  Dorastałem w tamtych czasach, Dziwiło nas wszystkich że to wydarzenie miało miejsce w pobliżu ważnych urzędów. W końcu opodal zlokalizowana była Prokuratura, nad nią Posterunek Milicji. A do tego to była ulica ruchliwa dla pieszego ciągu bo zaraz był i jest do dzisiaj U. S. C. Ale tak jakoś widać to ulica szczególnych przywilejach bo parę lat później też doszło do tragedii.

 • gość 2019-04-12 12:34:42

  Nie Szarmę tylko czarne - kaszankę i nie pół baksa tylko pół basa czyli pół litra.

 • gość 2019-04-21 19:17:58

  I nie był to jeden z ostatnich wyroków śmierci... Po Wenclu było jeszcze przynajmniej 34 skazanych na śmierć w Polsce. Do jednego z ostatnich trochę brakuje.

 • gość 2019-04-21 19:19:22

  Z czego, na jakichś 20 wyrok wykonano

 • gość 2019-05-02 10:47:42

  Nie pół baksa a basa. ! bas to był litr.

 • gość 2019-05-02 12:08:25

  Własnie że szarmę , knajpa nazywała się Szecherezada- czyli powinni dam podawac arabskie potrawy

 • gość 2019-05-02 13:18:23

  Dokłądnie Lutek z Szecherezady był arabem i dawali szarmę

 • gość 2019-05-02 15:09:45

  pół basa - nazwa na flaszkę wódki - dokładnie połówkę szama - potocznie jedzenie

 • gość 2019-05-02 17:57:50

  Pół BASA.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-17 02:03:25

  "Szama" to bez sensu, skoro potem mówi, że lepsze od szynki.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Ogłoszenie o licytacji działek

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Kancelaria Prawna

•Obrót nieruchomościami •Obsługa prawna ul. Hallera 4/23, 86-100 Świecie, Tel. 797 596 674 FB: Kancelaria Prawna Nieruchomości s.c.


Zobacz ogłoszenie

Pracownika działu handlowego

Fabryka Okien ALUCON INVEST OSTROWITE poszukuje pracownika na stanowisko: Pracownik działu handlowego - wykształcenie min. średnie Miejsce pracy..


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: magazynier


Zobacz ogłoszenie

Pracownik do zbioru truskawek

Pracownik do zbioru truskawek we Wiągu (możliwość dowozu)


Zobacz ogłoszenie

Pracownika magazynowego

Dział Logistyki Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Pracownik magazynowy Dołącz do Mondi i rozwiń swój..


Zobacz ogłoszenie

Mechanik samochodowy

W związku z rozwojem firmy firma Nat i Pol Mechanika Pojazdowa przyjmie do pracy MECHANIKA z doświadczeniem. Szczegóły oferty pracy pod nr tel...


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza,..


Zobacz ogłoszenie

Kontrolera Finansowego

Twoje zadania: - Sporządzanie raportów wg standardów Grupy - Sporządzanie analiz i raportów bieżących - Tworzenie budżetów i estymacji oraz analiza..


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: pomoc kuchenna


Zobacz ogłoszenie

Operatora Wózka zatrudni firma

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Kucharza poszukuje Kompleks

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje: Kucharza Wymagania: - doświadczenie w pracy na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działek

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. 052 3311286) ogłasza, że dnia 26..


Zobacz ogłoszenie

Pomocy Kuchennej do

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje Pomocy Kuchennej do Restauracji: Wymagania: - umiejętność pracy..


Zobacz ogłoszenie

Recepcjonisty poszukuje

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje Pomocy Kuchennej do Restauracji:  Recepcjonisty Wymagania : -..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Projektanta Elektryka należeć będzie: Projektowanie instalacji elektrycznych dla inwestycji przemysłowych..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata..


Zobacz ogłoszenie

Specjalistę/refernta ds.

Twoje zadania: - Sporządzanie i aktualizacja planu wysyłek - Nadzór nad planem i realizacją wysyłek do klientów, - Przygotowywanie dokumentacji..


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: - kucharz


Zobacz ogłoszenie

Referenta ds. projektowania

Dział Rozwoju Produktu Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Referent ds. projektowania Dołącz do Mondi i..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta w branży

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Projektanta należeć będzie: Projektowanie instalacji rurociągowych i konstrukcji stalowych w projektach..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIKA DZIAŁU PRODUKCJI

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak..


Zobacz ogłoszenie

Elektryka zatrudni firma Mondi

Twoje zadania: - Bieżące naprawy, konserwacje, przeglądy oraz remonty urządzeń i instalacji elektrycznych; - Monitorowanie pracy powierzonych..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Inżyniera Projektanta Automatyka należeć będzie: Projektowanie instalacji automatyki obiektowej dla..


Zobacz ogłoszenie

Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"