:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Włodarze, którzy nie wybrali urlopu wypoczynkowego dostali nawet do 26,7 tys. zł ekwiwalentu

Samorząd, Włodarze którzy wybrali urlopu wypoczynkowego dostali nawet ekwiwalentu - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 15/02/2019 10:52
S P

Sprawdziliśmy ile dni zaległego urlopu na koniec poprzedniej kadencji mieli nasi włodarze oraz jaki ekwiwalent za to otrzymali

W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się kadencja włodarzy: starosty, burmistrzów, wójtów. Tym samym, nawet jeśli ponownie zostali wybrani na stanowisko, zakończył się ich stosunek pracy. To oznacza, że w przypadku gdy w minionej kadencji nie wybrali całego zaległego urlopu wypoczynkowego mają prawo do wypłacenia ekwiwalentu. Sprawdziliśmy, kto z naszych włodarzy skorzystał z tego prawa.

Rekordzistą pod względem niewybranego urlopu jest Krzysztof Michalak, wójt gminy Warlubie. Ma on aż 71 dni, z czego za 2016 rok - 21, 2017 - 26, 2018 - 24 dni. Za niewykorzystany urlop otrzymał ekwiwalent w kwocie 26 tys. zł.

Jednak jeszcze większa kwota wpłynęła na konto Dariusza Wądołowskiego, wójta gminy Pruszcz. Za 48 dni (2017- 24, 2018- 24 dni) otrzymał nieco ponad 26,7 tys. zł. - Niewątpliwym jest, ze ostateczny termin na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przypada na dzień 30 września następnego roku. Jestem w pełni tego świadomy - mówi wójt Pruszcza. - Jednakże biorąc pod uwagę poniższe argumenty pobyt na urlopie wypoczynkowym w okresie nasilenia terminowej pracy oraz ciążących obowiązków nie przyniósłby oczekiwanych efektów. Lata 2017-2018 to okres intensywnych inwestycji obiektów komunalnych, rozpoczęcie budowy szkolnej hali sportowej z widownią na 204 miejsca siedzące i związane z tym trudności z wyłonieniem wykonawcy (wraz z unieważnieniem przetargu) i podpisaniem z nim umowy, największy od lat remont budynku Urzędu Gminy w Pruszczu wraz z jego kompleksową termomodernizacją, postępowania przetargowe na inwestycje drogowe czy negocjacje z podmiotem odbierającym odpady w gminie w sprawie szczegółowych zasad odbioru i wysokości należnego temu podmiotowi wynagrodzenia - tłumaczy Wądołowski.

Wójt podkreśla, że mógłby zatrudnić zastępcę, który odciążyłby go w obowiązkach, ale nie zamierza tego robić. - Z uwagi na przyjęty w gminie sposób organizacji pracy, strukturę oraz zaangażowane środki finansowe na stanowisku zastępcy wójta występuje wakat. Obecnie nie zamierzam przeznaczać ok. 110 tys. zł rocznie na jego zatrudnienie. Regulamin Organizacyjny Urzędu Gminy w Pruszczu częściową realizację spraw powierza sekretarzowi gminy. Jednakże z mocy obowiązujących przepisów za realizację budżetu gminy, tj. finanse gminy, zamówienia publiczne, czy decyzje personalne ponoszę indywidualną odpowiedzialność, co wymaga osobistego zaangażowania w przedmiotowych kwestiach - wyjaśnia. - W roku 2017 wykorzystałem 13 dni urlopu wypoczynkowego, a w roku 2018 - 24 dni urlopu wypoczynkowego, tym samym zrealizowane było moje prawo do odpoczynku - dodaje.

Kolejny, spory zastrzyk gotówki otrzymał Waldemar Moczyński, były wójt gminy Drzycim, który w listopadzie przegrał wybory z Marianem Krywaldem. Moczyński dostał ok. 25,7 tys. zł. - Pan Waldemar Moczyński wójt gminy Drzycim w latach 2014-2018  miał łącznie 47 dni zaległego urlopu (23 dni za 2017 rok i 24 dni za 2018 rok). Otrzymał ekwiwalent w wysokość 25.748,48 zł. brutto - informuje Anna Maćkowska, sekretarz gminy Drzycim.

Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano otrzymała 18 tys. zł ekwiwalentu. - Za  lata 2014, 2015 i 2016 urlop wypoczynkowy został wykorzystany. Za rok 2017  pozostało do wykorzystania 16 dni urlopu wypoczynkowego oraz za rok 2018 na koniec kadencji pozostało 24 dni. Razem za 40 dni urlopu wypoczynkowego wypłacono ekwiwalent pieniężny w wysokości: 18 064 zł brutto - podają w Urzędzie Gminy Lniano.

Burmistrz Nowego Czesław Woliński miał 22 dni zaległego urlopu i dostał ok. 11,1 tys. zł. Starosta Barbara Studzińska za 21 dni otrzymała ponad 10 tys. zł. - Na koniec poprzedniej kadencji Starosta Franciszek Koszowski (obecnie Wicestarosta) miał 5 dni zaległego urlopu wypoczynkowego, który na mocy porozumienia wybierze w naturze, w trakcie trwania obecnej kadencji. Pani Wicestarosta Barbara Studzińska (obecnie Starosta) miała 20 dni zaległego urlopu wypoczynkowego, za który otrzymała ekwiwalent w wysokości 10 024,00 zł - podaje Mariola Mellentin, inspektor ds. kadr w wydział organizacyjnym starostwa powiatowego w Świeciu.

Ponad 7,1 tys. zł za 12 dni otrzymał były burmistrz Świecia Tadeusz Pogoda.

Michał Grabski, wójt Osia miał 23 dni zaległego urlopu za co dostał ekwiwalent pieniężny w wysokości ok. 6,2 tys. zł.

Wójt Bukowca Adam Licznerski ma 38 dni zaległego urlopu, ale nie dostał za to ekwiwalentu. - Na zakończenie kolejnych kadencji samorządowych (2006, 2010, 2014, 2018) wójt Adam Licznerski nie otrzymywał nigdy żadnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Urlop przechodził na następny okres i był w miarę możliwości wykorzystywany. Podobnie było w przypadku końca kadencji 2014-18, pan Licznerski nie otrzymał żadnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i cały czas, w miarę możliwości, konsekwentnie wybiera należny urlop. Zaległy urlop wypoczynkowy wójta Adama Licznerskiego jest konsekwencją ważnych przyczyn, o których mowa w art. 164 Kodeksu pracy, tzn. prawidłową, rzetelną realizacją obowiązków wójta gminy Bukowiec od początku objęcia funkcji, czyli od 2002 roku. Z tego tytułu następowało w kolejnych latach przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Na koniec 2015r. zaległy urlop - 56 dni, na koniec 2016r. - 48 dni, na koniec 2017r. - 43 dni, na koniec 2018r. - 38 dni. Tak więc tych dni urlopu zaległego jest coraz mniej i pewnie by ich nie było wcale, gdyby nasz samorząd na zakończenie wcześniejszych kadencji wypłacał ekwiwalent. Na marginesie należy też podkreślić, że zgodnie z ustawowymi zasadami gospodarności, racjonalności wydatkowania środków publicznych, w urzędzie gminy jest wakat na stanowisku zastępcy wójta gminy, a wójt nawet w trakcie urlopu często przychodzi do pracy, jeśli tylko jest taka potrzeba - wyjaśnia Wojciech Kulikowski, sekretarz gminy Bukowiec.

Z kolei wójt gminy Świekatowo Marek Topoliński posiada zaległy urlop wyłącznie za 2018 rok w ilości 7 dni. - W kadencji 2014 - 2018 wójtowi gminy nie wypłacano ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - informuje Grzegorz Tomaszewski, sekretarz gminy Świekatowo.

Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz nie ma zaległego urlopu. Wójt Jeżewa Maciej Rakowicz, który miał niepełną kadencję w związku z odejściem na emeryturę poprzedniego wójta Mieczysława Pikuły, wykorzystuje urlop na bieżąco i również nie miał wypłaconego ekwiwalentu.

Reklama

Włodarze, którzy nie wybrali urlopu wypoczynkowego dostali nawet do 26,7 tys. zł ekwiwalentu komentarze opinie

 • ruda - niezalogowany 2019-02-24 16:45:08

  Co za żenada. I taki przykład dają przedstawiciele władzy!!!

 • Zaiteresowany. - niezalogowany 2019-02-20 19:34:01

  Mam pytanie do p.wójta D.W. 1)To po co tylu urzedników otacza pana skoro nic nie mogą załatwić,dopilnować prawidłowości budowy drogi,sali i wiele innych inwestycji. 2)Skoro otaczają pana sami nie kompetentni,nie douczeni,mało efektywni pracownicy to halo czas na zmiane. Bo połowa obstawy w gminie to stara gwardia :rodziny na gminie,rodzinie w błysku,oczyszczalni i szkole. 3)Skoro jest pan samo wystarczalny to szkoda kasy dla tych ludzi. Dać im robote w błysku bo chodniki brudne,nie odśnieżane a powiny być przez gmine. 4)A jak będzie z pruszcza miasto to ilu urzedników będzie trzeba zatrudnić? Bo wtedy pan się wogóle wykończy,zapomniał pan rodzina jest ważniejsza niż kasa. Ambicje na bok dać się wykazać kadrze za to im płacimy. 5) A urlop z 2018r. można wykożystać do 30 września czy się myle.

 • Zaiteresowany. - niezalogowany 2019-02-20 19:05:30

  Za taką kase to też bym kombinował żeby nie brać urlopu,a swoje sprawy pozałatwiać w czasie pracy. Bo zwykły podatnik musi brać dzień wolnego żeby załatwić 1 sprawe w gminie. To za nich przez te lata kto załatwiał ich prywatne sprawy???

 • Zaiteresowany. - niezalogowany 2019-02-20 14:05:18

  To bardo ciekawe wymówki że nie mieli czasu wykożystać urlopu przez tyle miesięcy. Bym zrozumiał jak by pozostało z 5 dni ale cały urlop To jest naginanie przepisów i naciąganie podatników. Każdy ma obowiązek iść na urlop i kropka I tulko głupie tłumaczenie że co nie ma kto na 2 tygodnie kto przejąć obowiązków. To jest nie dbalstwo i zaniechanie obowiązków.

 • Anonimowo - niezalogowany 2019-02-16 10:24:53

  I biesiada za biesiadą za państwowe

 • Hawk - niezalogowany 2019-02-15 16:48:04

  Jednak są jeszcze ludzi, którzy przedkładają pracę ponad życie osobiste. ;)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Pracownik socjalny

OGŁOSZENIE O NABORZE NA STANOWISKO PRACOWNIKA SOCJALNEGO Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukowcu ogłasza nabór na stanowisko..


Zobacz ogłoszenie

Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zobacz ogłoszenie

Konserwator

Kierownika Gminnego Zakładu Komunalnego w Osiu ogłasza nabór na stanowisko pracy: konserwator oczyszczalni ścieków Wymiar etatu:pełen etat, praca..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika tekturnicy zatrudni

Dział Produkcji Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Pracownik tekturnicy Dołącz do Mondi i rozwiń swój..


Zobacz ogłoszenie

Kancelaria Rachunkowa oferuje

Kancelaria Rachunkowa oferuje usługi: - prowadzenie księgi rachunkowej - sporządzenie sprawozdań finansowych - prowadzenie podatkowej książki..


Zobacz ogłoszenie

ASYSTENTKA/ ASYSTENT ZARZĄDU

Firma MIDROC RODOVERKEN PRODUCTION Sp. z o.o. z siedzibą w Gródku gmina Drzycim zajmująca się produkcją zbiorników i konstrukcji stalowych dla..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"