:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

PKS Bydgoszcz likwiduje połączenie autobusowe. Teraz czekać trzeba aż 6 godzin. Czy brak autobusów to według was duży problem?

Interwencja, Bydgoszcz likwiduje połączenie autobusowe Teraz czekać trzeba godzin autobusów według duży problem - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 18/05/2019 12:20
Mariusz Chudecki

PKS Bydgoszcz zlikwidował kurs umożliwiający mieszkańcom szybki powrót z Osia do Łążka. Teraz muszą czekać na powrotny autobus aż 6 godzin. Domagają się przywrócenia kursu. Dyrektor PKS w Bydgoszczy i wójt gminy Osie nie wykluczają tego, ale uzależniają to od rządowego dofinansowania

Z prośbą o pomoc w tej sprawie zwróciła się do redakcji m.in. pani Stanisława.

– Z Łążka autobus wyjeżdża o 8.21 i można nim dotrzeć do Osia przed 9.00. Niestety kurs powrotny z Osia mamy dopiero przed 15.00. Do niedawna kursował autobus umożliwiający powrót o 12, ale został zlikwidowany. Nie wszyscy mają samochody. Jest też sporo osób starszych, do których i ja należę, dojeżdżających do lekarza, banku, apteki, urzędu gminy czy po zakupy. Także na pocztę, bo u nas nawet skrzynki pocztowej nie ma. Pomiędzy 9 a 12 można było wszystkie sprawy pozałatwiać i po 12.00 wrócić do domu. Teraz musimy czekać aż 6 godzin - do 15. Tym autobusem jeździło sporo osób, także do Tlenia. Nie rozumiemy, dlaczego kurs zlikwidowano. Tyle mówi się o przywracaniu połączeń lokalnych, a u nas kursy się likwiduje, utrudniając załatwienie podstawowych spraw  – skarży się nasza Czytelniczka.

Zapytaliśmy w Bydgoszczy

O ustosunkowanie się do problemu mieszkańców Łążka poprosiliśmy dyrektora PKS w Bydgoszczy Andrzeja Schaba.

– 10 kwietnia br. spotkałem się w Łążku z mieszkańcami na ich prośbę, wspólnie z kierownikiem  naszej bazy w Świeciu Włodzimierzem Oborskim. W Polsce 20% sołectw jest pozbawionych komunikacji. Łążek ma tylko do niej ograniczony dostęp. Są 3 kursy. Jesteśmy przedsiębiorstwem, działamy na zasadach ekonomii i jej reguł nie możemy lekceważyć. Jeśli w ramach rządowego programu ma być dopłata 80 gr. do 1 km, przy koszcie  około 4 zł za km musimy 3,20 zł zarobić na biletach sami. Nie zlikwidowaliśmy kursu Świecie - Łążek, a jedynie skróciliśmy go do Osia. Wcześniej ten autobus kursował przez Łążek aż do Śliwic. Najpierw skróciliśmy go do Łążka, bo do Śliwic jechał na ogół pusty. Przez cały miesiąc na trasie Osie - Łążek z kursu skorzystały 32 osoby, czyli średnio od pn. do pt. 1,5 osoby dziennie. To wskazuje na znikome zapotrzebowanie społeczne. Jeśli otrzymamy od wójta gminy Osie, z którym na temat problemów z dojazdem mieszkańców Łążka rozmawiałem, deklarację dofinansowania kursu do tej miejscowości, chociaż 80 gr. za kilometr, możemy pilotażowo rozważyć jego przedłużenie do niej od 1 września br. raz w tygodniu, w wybrany przez mieszkańców dzień. W przypadku zadawalającej frekwencji moglibyśmy zwiększyć częstotliwość do 2-3 w tygodniu   – mówi Andrzej Schab.

Było małe zainteresowanie

– Dysponuję wielomiesięczną statystyką wskazującą, że w poszczególnych miesiącach z kursu na odcinku Osie - Łążek korzystały miesięcznie  na ogół 22-23 osoby. To niewiele. Jeśli jednak rządowe rozwiązania umożliwią dofinansowanie lokalnych połączeń, będziemy zabiegać o przywrócenie kursu, pilotażowo np. w czwartki, kiedy w Osiu odbywa się targ. Czekamy na ustawę i akty wykonawcze do niej  – informuje Michał Grabski, wójt gminy Osie.

Z przyjętego przez rząd projektu ustawy wynika, że w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zaplanowano dopłatę w kwocie nie wyższej niż 1 zł  do 1 wozokilometra przewozu do 2021 r. i nie wyższej niż 0,80 zł po 2021 r. W br. dotacja ma wynieść 300 mln zł, a w l. 2020-28 800 mln zł. Samorząd będzie musiał dopłacić do kwoty deficytu danego przewozu nie mniej niż 10 proc. środków własnych. To szansa na przywrócenie części lokalnych połączeń także w gminie Osie; nie tylko do Łążka, ale i Pruskich, które są w ogóle pozbawione dostępu do komunikacji PKS.

Zasygnalizowaliśmy też dyrektorowi PKS w Bydgoszczy brak aktualnych rozkładów jazdy na przystankach w gminie Osie. - Wywieszamy aktualne rozkłady jazdy. Poproszę o zaktualizowanie tych tabliczek i usunięcie nieaktualnych, by nie wprowadzały pasażerów w błąd  – zadeklarował Andrzej Schab. Do sprawy wrócimy.

                                                 

Reklama

PKS Bydgoszcz likwiduje połączenie autobusowe. Teraz czekać trzeba aż 6 godzin. Czy brak autobusów to według was duży problem? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-05-18 13:21:06

  Nie tylko Osie tak ma.Mieszkancy Poledna i okolic ma autobus do Świecia o 6:40 a, autobus z Świecia jest o 15:15. Więc kto tu jest poszkodowany.

 • yuorik - niezalogowany 2019-05-19 06:53:43

  Już widzę rządowe dofinansowanie. Prezes rzuci hasło, Pinokio rozpowszechnia, a w konsekwencji, to samorząd ma się martwić, aby zrealizować mrzonki bauera pislamskiego folwarku.

 • Gość - niezalogowany 2019-05-19 08:37:47

  6h ? Odkąd pamiętam to właśnie jest tak w Polednie autobus rano 7 i powrót 15 ze Świecia.

 • Am - niezalogowany 2019-05-19 19:03:38

  Do yuorik powinieneś się leczyć naprawdę masz poważny problem.

 • lara micheal - niezalogowany 2019-05-31 11:40:14

  Proszę, mój drogi przyjacielu, nazywam się Lara Micheal, porozmawiam ze światem o pomocy, jaką otrzymałem od najwyższego kapłana Doktora, widzę tylko, że jest to sposób na pomoc, który będzie potrzebował pomocy, jaką mam. Przeczytaj to moje świadectwo, aż do końca będzie opowieścią o życiu, ponieważ jest to świadectwo, które powiem wszystkim. Jestem żonaty od 3 lat i 4 roku mojego małżeństwa, inna kobieta zabrała mnie ode mnie, a mój mąż zostawił mnie i dzieci i cierpiałyśmy przez 2 lata, aż się poznałam Pomogłam komuś i postanowiłam dać mu rękę aby pomóc mi zabrać mojego kochanka do domu i uwierzyć, że wysłałem mu moje zdjęcie i moje dane, a także mojego męża i po dwóch dniach w domu, i cieszę się, że każdy z was wygląda jak ten mężczyzna, bo mogę przysięgnij na moje życie, że mężczyzna jest bardzo potężnym magiem, a jego zaklęcie działa bez żadnych skutków ubocznych Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o kapłanie Doktorze Czy naprawdę cierpisz teraz w związku? Czy chcesz, aby interwencja wysokiego kapłana w twoim związku pomogła ci naprawić twój związek? więc skontaktuj się z nim dzisiaj za pośrednictwem jego e-maila: [email protected], jeśli masz problemy w następnym wydaniu
  (1) Jeśli chcesz swojego ex
  (2) jeśli nadal masz złe sny.
  (3) Chcesz zostać awansowany w swoim biurze.
  (4) Jeśli chcesz mieć dziecko.
  (5) pielęgnacja ziołowa
  (6) Chcesz być bogaty.
  (7) Chcesz, żeby twój mąż / żona był twoim na zawsze.
  (Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej.
  (9) Niech ludzie przestrzegają twoich słów i spełnią twoje życzenie
  (10) Case Resolution E.T.C
  Skontaktuj się z nim za pośrednictwem swojego e-maila i rozwiń wszystkie problemy, wysyłając e-mail na adres [email protected]

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sosna, brzoza, dąb, każdy

Sosna, brzoza, dąb, każdy rodzaj


Zobacz ogłoszenie

Pracownika przy

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: Praca w Holandii. Osoby zainteresowane ofertą zapraszamy do kontaktu..


Zobacz ogłoszenie

Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika przy pielęgnacji

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: PIELĘGNACJI KWIATÓW (M.IN. ORCHIDEE) Praca w Holandii. Osoby..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika do zbiorów warzyw w

Agencja pośrednictwa pracy NL Jobs Polska poszukuje chętnych do pracy przy: ZBIORACH WARZYW W SZKLARNIACH. Praca w Holandii. Osoby zainteresowane..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIKA DZIAŁU PRODUKCJI

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Operatora Wózka zatrudni firma

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciela Handlowego w

Od kandydatów wymagany: - minimum rocznego doświadczenia na stanowisku przedstawiciela handlowego, - znajomości komponentów budowlanych, - bardzo..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Nauczyciela wychowania

Niepubliczne Językowe Przedszkole Baśniowy Dworek poszukuje do swojego zespołu nauczyciela wychowania przedszkolnego, który ukończył kurs lub..


Zobacz ogłoszenie

Kupię knury maciory, odbiór

Kupię knury maciory, odbiór osobisty, waga


Zobacz ogłoszenie

Kompleksowe usługi sprzątające

Kompleksowe usługi sprzątające dla wspólnot mieszkaniowych (tylko bloki)


Zobacz ogłoszenie

Zespół muzyczny gra wszystkie

Zespół muzyczny gra wszystkie imprezy okolicznościowe


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działka

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika tekturnicy zatrudni

Twoje zadania: - Przygotowanie i ustawienie tekturnicy zgodnie ze specyfiką zleceń produkcyjnych - Obsługa tekturnicy - Kontrola parametrów oraz..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"