:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Historia z dreszczykiem. Czy tajemnicza księga jest w Jeżewie?

Historia, Historia dreszczykiem tajemnicza księga Jeżewie - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 06/11/2019 15:29
Zuza Kasprzyk

Mogłoby się wydawać, że ta historia dotyczy tylko naszych sąsiadów z powiatu tucholskiego. Wydarzyła się lata temu, w czasach PRL-u. I byłaby totalnie niewiarygodna, gdyby nie ludzie, którzy o niej opowiadali.

Śliwice to najbardziej zalesiona gmina powiatu tucholskiego, leży po sąsiedzku z Osiem. Łączy je wspólna linia kolejowa z Laskowic do Szlachty, parafia w Łążku, która obejmuje swoim zasięgiem również miejscowości w Śliwicach. I wspólne ponad siedem i pół wieku historii, czyli ponad 750 lat. Parafia w Osiu i w Śliwicach erygowana prawdopodobnie była bowiem za czasów Mściwoja II, syna Świętopełka, który umacniając pozycję rubieży ziemii świeckiej postanowił stworzyć tam właśnie te dwie wspólnoty. Osie i Śliwice łączą silne więzy chociażby rodzinno-towarzyskie. Jeżeli znacie jakichś Glazów to jak bum cyk cyk pochodzą ze Śliwiczek, bowiem ten ród żyje tam od kilku wieków, a śliwiczanie mówią że “gdzie diabeł nie może tam Glazową pośle”. Śliwice to gmina borowiacka. Mówi się o niej “Rzeczpospolita Śliwicka” bo mieszkańcy mają swój niepisany zbiór reguł życia społecznego. Tu się pytają “czyj ty jesteś” a nie jak się nazywasz czy skąd pochodzisz. Tutaj “nie ma widać” horyzontu bo las zasłania, a w Banditendorf wciąż kopią amunicję z dwóch wojen. 

POŻAR NA STAROGARDZKIEJ W ŚLIWICACH

Zacznijmy od ulicy Starogardzkiej. Osie i Śliwice sąsiadują z powiatem starogardzkim, w województwie pomorskim - stąd nazwa. Jeszcze do niedawna na Starogardzkiej w Śliwicach stał opuszczony dom. Ludzie mówili, że jest przeklęty. W czasach PRL-u wybuchł tam pożar. Objął zabudowania gospodarcze. Straż tylko bezradnie rozłożyła ręce - nie dało się go bowiem ugasić. Dopiero kiedy budynki wypaliły się do cna, ogień samoistnie zgasł. Rodzina zniknęła a budynek stał się pustostanem, którego nikt nie ruszał. Parę lat później historia z pożarem powtórzyła się zaledwie kilka kilometrów dalej. 

GDZIE MIESZKA DIABEŁ?

Wyobraźcie sobie zdziwienie kiedy pytając się gdzie znajdziemy przykładowego pana Kowalskiego, słyszycie odpowiedź, że “tam gdzie mieszka diabeł”. Początkowo byłam przekonana, że mieszkańcy sobie najwyraźniej żartują i diabłem nazywają jakiegoś wybitnie niesympatycznego mieszkańca. Traf chciał, że pod rękę nawinął się lokalny historyk i zapytałam - Panie Adamie, gdzie w Śliwicach mieszka diabeł i kim on jest? Adam Węsierski mało nie zabił mnie śmiechem, mówiąc, że żadnego diabła tam nie ma i jest to miejsce na Wądołach, gdzie podobno mieszkał sam diabeł a nie jakiś diabelski śliwiczanin. Wądoły to tereny rozsiane pomiędzy Śliwicami, Lińskiem a Śliwiczkami,  właśnie wzdłuż wspomnianej linii kolejowej z Laskowic. Wądoły to tereny dziewicze. Gospodarstwa rozsiane są tu na odległość bardzo głośnego krzyku, pomiędzy łagodnymi wzniesieniami. To właśnie tutaj miało dojść do kolejnego podejrzanego pożaru. Ale zanim on wybuchł.

CO SIĘ DZIAŁO NA WĄDOŁACH?

W jednym z gospodarstw mieszkała rodzina. Mężczyzna - wdowiec, jego dzieci, kolejna partnerka i jej dzieci. To właśnie ta druga żona miała ze sobą tajemniczą księgę. Całą historię w pamięci ma jedyna żyjąca w okolicy uczestniczka tych wydarzeń. Córka wspomnianego wdowca. Macocha była zawsze tajemniczą osobą, ale nikt nigdy nie przypisywał jej cech wiedźmy. Zaczęło się od incydentów - jak spopielenie się na ścianach domu wszelkich krzyży i świętych obrazków. Potem był wóz bez konia, których pojechał sam wprost do przygospodarskiego stawu. Rower jeżdżący sam na około podwórka pojawić się musiał na krótko przed zaostrzeniem incydentów w tym domostwie. Najwięcej mieszkańców, właśnie Śliwiczek, gdzie jest jeden z przystanków kolejowych  na tej trasie, mówiło jednak o składzie pociągu na linii Laskowice-Szlachta, który został odwrócony w stronę z której przyjechał. Gdzieś w międzyczasie do akcji wkroczył miejscowy proboszcz. Skoro mieszkańcy mówią, że był to ksiądz prałat, było to po wojnie i musiała to być prawda. Ksiądz Prałat to Erhard Staniszewski, w służbie parafii w Śliwicach trwający przez… 65 lat. Cieszący się taką estymą, że nikt nie użyłby jego osoby do uwiarygodnienia kłamstwa. Wystarczy w Dzień Zaduszny pójść na cmentarz w Śliwicach, pod Golgotę, żeby zrozumieć o jakim szacunku do duchownego mówię.

KSIĄDZ PRÓBOWAŁ POMÓC

Kiedy sprawy na Wądołach zaczęły przybierać najgorszy obrót ksiądz Erhard postanowił pomóc. Nie dane było mu jednak nawet wejście na podwórko. Wiatr wzbił się w jego stronę, przepychał się z niewidzialną barierą. Odpuścił i po kilku dniach wrócił. Wtedy zaczęło rzucać kamieniami. Kiedy wybuchł pożar? Nie wiadomo do końca. Biorąc pod uwagę strażacki staż osoby, która w tych wydarzeniach uczestniczyła musiały to być lata 70. Zabudowania miały się palić przez kilka dni. Mimo prób ich ugaszenia ogień wciąż płonął. Wszystko, jak wspominał druh uczestniczący w akcji, spaliło się do kamieni. Wracając jednak do księgi. Pisana “gotykiem” a może “szwabachą”, “frakturą” czy “bastardem”, jedną z tych nieczytelnych dla przeciętnego zjadacza chleba niemiecką czcionką, księga oprawiona w skórę, ostatecznie spoczęła podobnież w Jeżewie. Bo właśnie połączenie zdarzeń w całej tej historii zaczęło się od człowieka, który opowiedział mi o tajemniczej księdze ze Śliwic, która podobno tam powodowała pożary i spoczywa właśnie w Jeżewie. Podobno osoba, która sprawuje teraz nad nią pieczę zobowiązała się nigdy jej nie przeczytać. Więc jeżeli ktoś ją posiada - niech tak pozostanie. Dlaczego nie wymieniam nazwisk wszystkich osób, którzy udzielili mi informacji na temat wydarzeń czy księgi? Powód jest prozaiczny - dopóki żyją, nie chcą być uznani za wariatów.

artykuł opublikowano w papierowym wydaniu tygodnika Nowe Świecie 31 października 2019 roku

Reklama

Historia z dreszczykiem. Czy tajemnicza księga jest w Jeżewie? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 15:50:38

  To nie wariacje to szczera prawda a słyszałem o tych faktycznych wydarzeniach od swej babci. Z tego co wiem apropo owej księgi była czy też jest to księga samego diabła tzw.diabelska księga oprawiona w skórę lecz co jeszcze wiem była ona czytana od tyłu z tego co jeszcze mi wiadomo owa księga niegdyś była także przechowywana czy też przetrzymywana w jednym z domów w Łążku.

 • Justyna - niezalogowany 2019-11-06 16:09:23

  To prawda. Moja babcia też o tym opowiadała i mówiła o tym"złe ze Śliwic"

 • gość 2019-11-06 16:16:27

  Och ciemnoto! Ręce opadają........

 • gość 2019-11-06 16:23:57

  Tą księgę od 4 lat czyta Jarek i dlatego mamy jak mamy taki ciemnogród.

 • Łążkowianin - niezalogowany 2019-11-06 16:46:13

  Potwierdzam.W Łążku byla też dziewczyna która czytała księge od końca .Żyje caly czas.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 18:07:39

  Mi tak samo opowiadała o tym babcia wiem gdzie to było teraz tam stoi dom

 • Ok.....e - niezalogowany 2019-11-06 18:29:41

  O ile dobrze pamiętam w Wądołach to było w 1953r. Potem było w latach 60-tych w Śliwicach. W latach 90-tych księga była w Drzycimiu i też się ponoć działo. Ogólnie wiem co to za księga i widziałem te wydanie. Jest osiągalna, ale dostać kompletną jest bardzo trudno. Fragmenty księgi są w internecie i nie czyta się jej od tyłu, ale trzeba umieć czytać po hebrajsku. W Osiu mieszka osoba, która wtedy tam mieszkała i mi tę historię opowiedziała. Ogólnie temat ostatnio odgrzewany jak schabowy z zeszłej niedzieli. Na YT jest film z lat 90-tych pt.: Śliwickie demony gdzie opowiada o tych wydarzeniach jeden ze świadków. Władze PRL-u tematem się interesowały, ale temat ich widocznie przerósł, bo na temat prawie wszędzie cisza.

 • gość 2019-11-06 20:06:54

  https://www.youtube.com/watch?v=gKUwQEUW3rk

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 20:11:05

  O pociągu nie słyszałem ,reszta mniej więcej by się zgadzała .Muszę dodać ,że mieszkam na Wądołach .Opowiadał mi o tych zdarzeniach mój Ojciec który miał wówczas 20 lat

 • Gość - niezalogowany 2019-11-06 20:17:08

  O pociągu nie słyszałem reszta to jest mniej więcej prawda. Mszę dodać że mieszkam na Wądołach,a o wszystkim opowiadał mi mój Ojciec który miał wówczas 20 lat i był naocznym światkiem

 • Gość - niezalogowany 2019-11-07 10:23:43

  Moj tata też mi opowiadał o tej księdze o palącym się domu ale w Łazku i dodam że był razem z księdzem na miejscu jako ministrant.Teraz na miejscu spalonego domu stoi inny dom.

 • gość 2019-11-07 11:10:18

  Pamiętam pożar opisany jako pierwszy dom. widziałam go z okna mojego mieszania.Prawda że został tylko komin,ale uporządkowano plac a obok powstał nowy dom.Było to w latach 70-tych.

 • Gośćgosc - niezalogowany 2019-11-07 11:16:29

  Ręce opadają ciemna maso.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-07 12:19:02

  Diabły śliwickie kolego 2 czesci są

 • Mirosław Lech - niezalogowany 2019-11-07 16:17:19

  Moja rodzina pochodzi ze Śliwic i już jako dziecko słyszałem o " Śliwickich Diabłach".
  W 1992 nagrałem wspomnienia mojego ojca na ten temat.
  Jeśli ktoś jest zainteresowany to podaje link na Youtube:
  Diabły Śliwickie cz.1 i cy. 2

  https://youtu.be/gKUwQEUW3rk
  https://youtu.be/Mdv5QsOAURk

 • Gość - niezalogowany 2019-11-07 18:50:38

  Ja też słyszałam o spalonym domu i o różnych dziwnych zdarzeniach ale w Łąskim Piecu od mojej babci i cioci. Ta księga to ponoć Sybilla . Spalił się tam dom przy szosie do Łążka. Jakie to lata trudno powiedzieć. Ja słyszałam te historie w latach 70.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-08 10:18:32

  Wiara jest wiarą.

 • gość 2019-11-08 14:22:03

  Mirosław Lech - wspólnie ze znajomym od jakiegoś czasu interesujemy się tajemniczą sprawą ze Śliwic. Oglądaliśmy zamieszczone przez Pana nagranie na platformie Youtube. Planujemy zrealizować własny materiał na temat tamtejszych wydarzeń. Jeśli jest Pan zainteresowany współpracą prosimy o kontakt, podamy więcej szczegółów.
  Mail - kawski[email protected]
  Nr tel. - 575685614

 • Gość - niezalogowany 2019-11-12 21:01:49

  Ja wiem gdzie ona jest. Ale raczej nikt jej nie dostanie ... przypomnijcie nazwiska wszystkich księży którzy byli w dzień śmierci kobiety w tym domy . resztę sami odgadnieci .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Tapicera tkaniny i skóry

Oferujemy: atrakcyjne wynagrodzenie netto 4.100 zł dla tkaniny i 4.500 zł dla skóry pracę w systemie jednozmianowym stabilne zatrudnienie – umowa o..


Manewrowego/ustawiacza

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: Manewrowy/ustawiacz Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: -Prowadzenie manewrów z wagonami na terenie..


Autokasacja Pojazdów

- sprzedaż części używanych - mechanika pojazdowa - wymiana opon Przysiersk, ul. Spacerowa 24


Elektromontera poszukuje firma

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: ELEKTROMONTER Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: Lokalizacja uszkodzeń urządzeń i maszyn elektrycznych..


Specjalistę ds. IT poszukuje

Twój profil: • Min 3 lata doświadczenia na podobnym stanowisku • Wykształcenie wyższe o kierunku informatyki (lub w trakcie studiów) • Bardzo..


Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zespół muzyczny gra wszystkie

Zespół muzyczny gra wszystkie imprezy okolicznościowe


Referenta ds.obsługi klienta

Twój profil: • Wykształcenie min. średnie • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym • Znajomość języka rosyjskiego na..


Operatora produkcji poszukuje

Poszukujemy kandydatów/ek na stanowisko: OPERATOR PRODUKCJI Lokalizacja: Świecie Twoje zadania: - Prowadzenie procesu produkcyjnego na swoim..


Magazyniera poszukuje

Magazyniera poszukuje "Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85, email: [email protected]


Kucharza poszukuje

Kucharza poszukuje "Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85, email: [email protected], tel. 523320922


Pracownika ds. kadr poszukuje

Wymagania: • wykształcenie wyższe • doświadczenie w pracy na stanowisku związanym z prowadzeniem spraw kadrowych • znajomość przepisów z zakresu..


Pracownika sprzątającego

Pracownika sprzątającego "Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85, email: [email protected], tel. 523320922


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"