:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Elektrownie w Gródku i Żurze promują powiat świecki w Polsce i zagranicą. Obydwie zwiedza rocznie ponad 2000 osób

Historia, Elektrownie Gródku Żurze promują powiat świecki Polsce zagranicą Obydwie zwiedza rocznie ponad osób - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 08/06/2019 10:21
Mariusz Chudecki

Hydroelektrownie w Gródku (w gminie Drzycim) i Żurze (w gminie Osie) są cennymi zabytkami techniki o niezwykle bogatej historii. Zwiedza je corocznie ponad 2000 turystów z Polski i zagranicy. To interesująca propozycja także na tegoroczny sezon turystyczny

W dwudziestoleciu międzywojennym zasilały Pomorze

Pierwszą uruchomił w kwietniu 1923 r. prezydent RP Stanisław Wojciechowski. Opiekę techniczną nad jej budową,  prowadzoną przez prof. Alfonsa Hoffmanna, sprawował prof. Gabriel Narutowicz, hydrotechnik o europejskiej sławie, pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Do 1929 r. była największą i najnowocześniejszą polską hydroelektrownią. Zasilała powiat świecki ze Świeciem, Chełmno i Chełmżę, Grudziądz, Toruń, Gdynię. W 1924 r. dała początek spółce Pomorska Elektrownia Krajowa "Gródek", w oparciu o którą jej dyrektor, prof. Alfons Hoffmann, zbudował pomorski system elektroenergetyczny i dał zatrudnienie (głównie w Fabryce Grzejników Elektrycznych i Warsztatach Remontowo-Produkcyjnych w Gródku) blisko 450 mieszkańcom powiatu świeckiego. Elektrownię Żur, zbudowaną pod kierunkiem prof. Alfonsa Hoffmanna w rekordowym czasie zaledwie 18 miesięcy, uruchomił w lutym 1930 r. prezydent  RP Ignacy Mościcki. Powstała, by zasilać Gdynię, gdy moc gródeckiej wobec rozwoju miasta i portu oraz elektryfikacji Pomorza okazała się zbyt mała. Zastosowano w niej najnowocześniejsze w ówczesnej Polsce rozwiązania np. pierwszą rozdzielnię napowietrzną, pierwsze turbiny Kaplana (użyte po raz pierwszy w Europie - a wg niektórych źródeł także na świecie - na spad 15,5 m). Była największą i najnowocześniejszą hydroelektrownią oddaną do użytku w Drugiej Rzeczypospolitej. Dzięki 440-hektarowemu Zalewowi Żurskiemu, pobudziła rozwój Tlenia jako miejscowości letniskowej i turystyki w powiecie świeckim. Piękno Zalewu docenił m.in.  ks. dr Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, który od 26 do 28 lipca 1956 r. biwakował z przyjaciółmi na jego wyspie, Maderze i w Tleniu podczas spływu Wdą.

Przyciągają turystów z Polski i zagranicy

Obydwie elektrownie zwiedza rocznie ponad 2000 osób. Najczęściej są to uczniowie szkół podstawowych i średnich (szczególnie techników), studenci uczelni wyższych (głównie politechnik), turyści wypoczywający w Borach Tucholskich i Wdeckim Parku Krajobrazowym.

–  Najwięcej wycieczek mamy od maja do października. Najczęściej z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Gdańska, Poznania, Kwidzyna, Tucholi. Przyjeżdżają też turyści z Niemiec, Francji, Holandii, Czech, Anglii, Australii. Częstymi naszymi gośćmi są pasjonaci historii techniki. Większe zainteresowanie widać u uczniów starszych klas szkół podstawowych, średnich (szczególnie technicznych) i studentów politechnik, których interesują zastosowane rozwiązania techniczne. Pozostałych - zasady funkcjonowania elektrowni i ich historia. Tematyka ta jest zbyt trudna dla najmłodszych, stąd odradzam wycieczki z ich udziałem. Uatrakcyjnieniem prelekcji są zbiory urządzeń, zdjęć, dokumentów w izbach historycznych w Żurze i Gródku. W Żurze wyeksponowaliśmy np. dawny ręczny napęd 25-tonowej suwnicy, wirnik turbiny Kaplana, w Gródku - elementy turbiny Francisa. Czas zwiedzania jednej elektrowni zależy od zainteresowania uczestników. To około 40-50 minut. Przy dużej liczbie pytań - do 90 minut. Pasjonatom techniki przedstawiamy prezentacje i filmy dokumentalne o  elektrowniach – mówi Janusz Kuzimski, kierownik Sekcji Eksploatacji Żur Enea Wytwarzanie. Znawca i miłośnik ich dziejów, który od 2010 r. oprowadza wycieczki, starając się godzić to z podstawowymi obowiązkami zawodowymi (na zdjęciu przy wirniku turbiny Kaplana).  Czasem wspomagają go w tym operatorzy nastawni.

Warto zwiedzić i poznać ich historię

– Zwiedzanie, poprzedzone zgodą władz spółki Enea Wytwarzanie/Segment OZE w Samociążku, umożliwiamy wyłącznie grupom minimum 10-osobowym, głównie w godzinach od 8.00 do 14.00. Niemożliwe jest w soboty, niedziele i święta Ze względów bezpieczeństwa i organizacyjnych, grupa nie może liczyć więcej niż 20 osób. Czasem proponujemy zmianę terminu lub odmawiamy, gdy nie ma komu oprowadzić grupy. Od czasu popularyzacji elektrowni przez Bractwo Czarnej Wody oraz Wdecki Park Krajobrazowy poprzez książki, foldery reklamowe, filmy dokumentalne, liczba zwiedzających znacznie się zwiększyła. Chęć ich poznania potęgują też artykuły prasowe, programy telewizyjne i radiowe o nich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości rekreacyjnego wpływania np. kajakami do kanałów derywacyjnych elektrowni w Gródku i Żurze. Zostały utworzone nowe trasy i miejsca przenosek, pomijające wpłynięcie i wejście  kajakarzy na obiekty elektrowni – uzupełnia Janusz Kuzimski.

Obydwie elektrownie z mocą blisko 12 MW produkują energię elektryczną, którą przesyłają do sieci ENEI. A ta zasila nią powiat świecki. 

Zainteresowani dziejami obydwu hydroelektrowni mogą ze strony: https://sep.com.pl/historia-sep/centralna-komisja-historyczna/opracowania-historyczne.html lub ze strony: http://publikacje.wpk.org.pl/2016_elektrownie_wodne_w_grodku_i_zurze.pdf pobrać bezpłatnie, liczącą 216 stron, bogato ilustrowaną m.in. archiwaliami, książkę autora artykułu zatytułowaną "Elektrownie wodne w Gródku i Żurze - cenne elementy krajobrazu kulturowego Wdeckiego Parku Krajobrazowego".

Zdjęcia - Mariusz Chudecki

Reklama

Elektrownie w Gródku i Żurze promują powiat świecki w Polsce i zagranicą. Obydwie zwiedza rocznie ponad 2000 osób komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że..


Zobacz ogłoszenie

Kancelaria Prawna

Przyjmujemy do sprzedaży •hale •magazyny •nieruchomości •przemysłowe •lokale użytkowe •działki deweloperskie •Obrót nieruchomościami •Obsługa..


Zobacz ogłoszenie

PRACOWNIKA DZIAŁU PRODUKCJI

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Kucharza poszukuje Kompleks

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje: Kucharza Wymagania: - doświadczenie w pracy na podobnym..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI WIECZYSTEGO UŻYTKOWANIA Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza,..


Zobacz ogłoszenie

Referenta ds. projektowania

Dział Rozwoju Produktu Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Referent ds. projektowania Dołącz do Mondi i..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata..


Zobacz ogłoszenie

Operatora Wózka zatrudni firma

Firma Schumacher Packaging jest jednym z największych europejskich producentów opakowań z tektury falistej i litej. Aktualnie do naszego zakładu w..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta w branży

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Projektanta należeć będzie: Projektowanie instalacji rurociągowych i konstrukcji stalowych w projektach..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika produkcji zatrudni

Fabryka Okien ALUCON INVEST OSTROWITE poszukuje pracownika na stanowisko: Pracownik produkcji Miejsce pracy Ostrowite /k Lniana CV przesyłać na..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia 13 czerwca..


Zobacz ogłoszenie

Pracownik do zbioru truskawek

Pracownik do zbioru truskawek we Wiągu (możliwość dowozu)


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji lokalu

OGŁOSZENIE O LICYTACJI LOKALU MIESZKALNEGO STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak..


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: pomoc kuchenna


Zobacz ogłoszenie

Elektryka zatrudni firma Mondi

Twoje zadania: - Bieżące naprawy, konserwacje, przeglądy oraz remonty urządzeń i instalacji elektrycznych; - Monitorowanie pracy powierzonych..


Zobacz ogłoszenie

Specjalistę/refernta ds.

Twoje zadania: - Sporządzanie i aktualizacja planu wysyłek - Nadzór nad planem i realizacją wysyłek do klientów, - Przygotowywanie dokumentacji..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika tekturnicy zatrudni

Dział Produkcji Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Pracownik tekturnicy Dołącz do Mondi i rozwiń swój..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działki

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: magazynier


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działek

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. 052 3311286) ogłasza, że dnia 26..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Inżyniera Projektanta Automatyka należeć będzie: Projektowanie instalacji automatyki obiektowej dla..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika działu handlowego

Fabryka Okien ALUCON INVEST OSTROWITE poszukuje pracownika na stanowisko: Pracownik działu handlowego - wykształcenie min. średnie Miejsce pracy..


Zobacz ogłoszenie

Pomocy Kuchennej do

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje Pomocy Kuchennej do Restauracji: Wymagania: - umiejętność pracy..


Zobacz ogłoszenie

Inżyniera Projektanta

Miejsce pracy: Świecie Do głównych zadań Projektanta Elektryka należeć będzie: Projektowanie instalacji elektrycznych dla inwestycji przemysłowych..


Zobacz ogłoszenie

Pracownika magazynowego

Dział Logistyki Mondi Corrugated Świecie Sp. z o.o. oczekuje Pani/ Pana wsparcia na stanowisku: Pracownik magazynowy Dołącz do Mondi i rozwiń swój..


Zobacz ogłoszenie

Ogłoszenie o licytacji działek

OGŁOSZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Świeciu Małgorzata Rut-Nowak (tel. (52) 331 12 86) ogłasza, że dnia..


Zobacz ogłoszenie

Mechanik samochodowy

W związku z rozwojem firmy firma Nat i Pol Mechanika Pojazdowa przyjmie do pracy MECHANIKA z doświadczeniem. Szczegóły oferty pracy pod nr tel...


Zobacz ogłoszenie

Pychota GARMAŻERKA"

Pychota GARMAŻERKA" Niewieścin 85 poszukuje pracownika na stanowisko: - kucharz


Zobacz ogłoszenie

Dachy, demontaż eternitu

Dachy, demontaż eternitu, montaż wszelkich pokryć dachowych, więźby, wiaty, domy z drewna, tanie własne materiały, gwarancja 10 lat, kosztorys,..


Zobacz ogłoszenie

Recepcjonisty poszukuje

Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Pałac Poledno*** w Polednie k.Świecia poszukuje Pomocy Kuchennej do Restauracji:  Recepcjonisty Wymagania : -..


Zobacz ogłoszenie

Kontrolera Finansowego

Twoje zadania: - Sporządzanie raportów wg standardów Grupy - Sporządzanie analiz i raportów bieżących - Tworzenie budżetów i estymacji oraz analiza..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez nswiecie.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

PQM Krzysztof Grzechowiak z siedzibą w Świecie 86­-100, gen. Józefa Hallera, nr 4, lok. 12

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"