:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Co można stawiać na cmentarzu? Ławki, tuje, krawężniki...

Interwencja, można stawiać cmentarzu Ławki krawężniki - zdjęcie, fotografia
Portal nswiecie.pl 09/11/2019 11:06
Agnieszka Czubek

Lidia Poćwiardowska w ostatnim czasie pochowała dwie bliskie osoby. - Mąż zmarł w styczniu, a szwagier dwa miesiące temu - opowiada 

- Nasza rodzina postanowiła zadbać o miejsce na cmentarzu i wygrodziliśmy teren wokół nagrobków polbrukowymi obrzeżami, a wszystko wysypaliśmy białymi  kamieniami, żeby teren nie zarastał chwastami - dodaje. 

1 listopada pani Lidia pojawiła się na cmentarzu około godz. 14. - Nie mogłam się nawet skupić na modlitwie, bo zaraz doskoczyła do mnie kobieta, której bliscy spoczywają obok moich krewnych. Zaczęła wykrzykiwać, że mam zabrać ten chodnik, bo to zagraża bezpieczeństwu jej i jej dzieci - dodaje. Doszło do przepychanek słownych i na cmentarzu zrobił się hałas. Pani Lidia odciągnęła syna i uznała, że nie warto się kłócić. Ze sprawą zgłosiła się do naszej redakcji, żeby wyjaśnić czy takie utwardzenie terenu wokół grobu może zostawić czy powinna je usunąć. 

Administratorem cmentarza przy ul. Sienkiewicza jest proboszcz parafii pw. Andrzeja Boboli w Świeciu. - Odsyłam do regulaminu - wyjaśnia ks. Bogusław Patoleta. - W regulaminie jest też napisane, że nie wolno sadzić drzew, a co ludzie robią? Ja nie mam żadnych narzędzi, żeby egzekwować to co jest zapisane. Dlatego nic nie poradzę pani, tylko odsyłam do regulaminu - dodaje. Regulamin natomiast zabrania ingerowania w strukturę cmentarza poza obrębem nagrobka. 

Reklama

Co można stawiać na cmentarzu? Ławki, tuje, krawężniki... komentarze opinie

  • @@@ - niezalogowany 2019-11-09 11:16:41

    Na moje cmentarz to cmentarz A nie ogródek, ani podwórko że ludzie dzielą i tyczą sobie miejsce w koło zmarłych ! Rozumiem kwiatki posadzone ale ławki ? Kamyki ? Czy ogrodzenia !? A gdzie przejscie czy dojście do innych nagrobków które leżą obok , gdzie stać z rodziną przy zmarłych?

  • gość 2019-11-09 11:48:43

    Liczy się regulamin i kasa dla wielebnego- kasa,kasa,kasa!

  • gość 2019-11-09 14:32:00

    Jak widać na zdjęciu ta Pani znacznie przesadziła, całkowicie zablokowała przejście,chyba tak być nie powinno, to nie jest teren prywatny.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-09 14:36:13

    Jak jest to dobrze zrobione i nie przeszkadza innym, to może być. Jeżeli ktoś mieszka daleko i nie ma jak co tydzień pielic chwastów, to jest to zabezpieczenie przed schludny wyglądem grobu.
    Zresztą zawsze się znajdzie ktoś, wiecznie nie zadowolony.
    Trochę tolerancji i kompromisu a wszystko będzie ok.

  • Patryk - niezalogowany 2019-11-09 18:14:59

    Jeszcze trochę i przez cmentarz bedzie prowadziła trasa runmageddonu tyle tych ławeczek juz powstało.Tak po za tym trzeba przyznać, że solidna robota, krawężnik też na wypasie i porządnie wystawiony ponad grunt gdyby woda w Wdzie się podniosła.

  • Poliio - niezalogowany 2019-11-09 22:23:39

    Obok grobu mojej mamy państwo zrobili coś podobnego i nastawiali tam kwiatów zniczy a ludzie żeby przejść wchodzą na nagrobek mojej mamy jak przyszedłem i zobaczyłem ślady butów na nagrobku to...

  • Zenon - niezalogowany 2019-11-09 23:54:16

    Ludziom nie chce się chodzić ( bo po co się schylać i wyrywać małe jeszcze wtedy chwasty) to obudują się ile tylko się da nie pytając się nikogo z zarządu o zdanie - ile i dokąd ewentualnie można i zajmują wszystkie parametry wokół pomnika polbrukiem i obrzeżami.Kładą aż pod czyjś pomnik,a jak jest pogrzeb po sąsiedzku i kostka wpadnie wraz z obsuwającą się ziemią to wielkie halo .Podkopali mi .

  • Marianna - niezalogowany 2019-11-10 00:04:04

    Ja się chce zapytać - jakich narzędzi brak Patolecie ? Skoro nie można w ogóle nic egzekwować od ludzi oprócz wyciągania od nich przy każdej okazji grubej kasy za wszystko co się da,to po co jest ten tzw.regulamin.Proponuję znieść go całkiem.

  • gość 2019-11-10 01:06:30

    TO NIE CZAS I MIEJSCE NA KŁUTNIE ALE NAPEWNO CIEZKO PRZEJSC O KULACH

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 07:04:09

    Ta pani zrobiła krawężnik wręcz na grobie tej rodziny która się oburzyla. Na dodatek krawężnik ma z 10 cm wysokości jest na miejscu obrębu grobu tamtej rodziny. Rzeczywiście można się potknac i jest brak miejsca wokół grobu. Pani przesadziła w 100 procentach. Byłem świadkiem tej kłótni. Pani Lidia wyzwala ta rodzinę od nie normalnych ślepych i w ogóle. Żal zał i jeszcze raz zał że jeszcze pani skierowała ta sprawę do gazety. Chyba druga rodzina powinna to zgłosić. A szanowna redakcjo byliście na miejscu i zobaczyliscie że jest to wykroczenie na grub pokrzywdzonych?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 07:51:36

    Dokładnie zachowanie Pani Lidii było bardzo niewłaściwe a zdjęcie powinno być od drugiej strony, gdzie właśnie jest problem. Byłam świadkiem i to Pani Lidia zaczęła wyzywać po grzecznym zapytaniu , czy można coś z tym zrobić, bo ten krawężnik jest niebezpieczny

  • gość 2019-11-10 09:25:34

    Brak kultury! Odnosnie zabudowy-proponuje jeszcze daszek,bedzie mozliwosc zamieszkania!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 10:07:45

    Czytam te komentarze z lekkim przymrużeniem oka. Spacerując sobie po cmentarzu zaobserwować można mnóstwo grobów otoczonych kamieniami, a nawet polbrukiem. Również groby księży są tak wykończone. Komenarz ks. Patolety jest dla mnie w związku z tym niezrozumiały. Pretensje osób mających grób obok tych Państwa są kompletnie nieuzasadnione. Doskonale znam to miejsce. Pomniki i teren dookoła wykonane zostały bardzo estetycznie i poprawnie. Kamienie ani krawężniki nie zagrażają kompletnie bezpieczeństwu. Krawężniki wystają może na centymetr. To właśnie Ci Państwo a nie Pani Lidia brzydko się odzywali i wszczeli awanturę. To właśnie Ci Państwo mają bałagan na grobie i przy nim. Również mają postawioną rozwalajacą się ławkę a pod nią kolejne śmieci. Proponuję zamiast obrażać Panią Lidię, wziąć się za porządek na cmentarzu. I o miejsce jakim jest cmentarz, Szanowni Państwo, należy dbać, zarówno w sensie materialnym jak i duchowym.To miejsce szczególne dla nas wszystkich. I cieszmy się, że są ludzie tacy jak Pani Lidia, którzy o takie miejsca dbają.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 11:26:37

    A ja myślę, że najlepiej by było żeby wcale nie stawiać tych ogromnych i bardzo drogich nagrobków. Wystarczy tylko mała płyta nagrobkowa. Dla kogo one są stawiane?? Na pokaz ludziom? Bo przecież nie dla zmarłych. Jestem zwolennikiem porzedku ale to co widać na załączonym zdjęciu to już przesada!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 11:48:58

    Widzę że ktoś mam problem z miarą jak przwie 10 cm z 1 cm myli, a ławeczka jest nowa i że są pod nią puste znicze na wkłady to chyba już nie problem i jeszcze jedno to właśnie ta pani Lidka wyzwala a nie na odwrót

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 12:21:28

    Szanowni Państwo, byłam świadkiem tej nieprzyjemnej sytuacji i to właśnie Panią Lidię zaczepiła rodzina mająca obok nagrobek, z pretensją o usunięcie krawężnika przylegającego pionowo do ich grobu. Przestrzeń dzieląca groby została wypełniona kamieniami bez dzielenia krawężnikami, ponieważ pod grobami znajdują się belki podtrzymujące pomniki. Żeby nadać odpowiedni kształt bez uskoku wzdlóż pomnika został pociagniety krawężnik. W tej sytuacji kiedy zawodzi regulamin i brak dobrej woli że strony ludzi należy oczekiwać osądu Pana Boga. Dla mnie przyjemnym byłoby postawienie przysłowiowej nogi na suchym podłożu. Ludzie opanujecie się. Powinniście się cieszyć, że groby obok Was są tak zadbane i macie swobodne przejście.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-10 21:36:48

    Po zdjęciu widać brak swobodnego przejścia a tym bardziej przejazdu wózkiem z dzieckiem bądź osobą niepełnosprawnom.to jest kompletny brak szacunku dla innych. Powinny zostać usunięte krawężniki.

  • Gość... - niezalogowany 2019-11-10 23:58:39

    Toc wózkiem nie przejedziesz prawie nigdzie na cmentarzu, chyba tymi głównymi tylko ścieżkami ale nie między grobami