Śniadanie z Dariuszem Woźniakiem pełne pytań o pieniądze i przyszłość [ZDJĘCIA]

12
W piątek rano śniadaniem lokalnych dziennikarzy podjęli Anita Zaremba-Szydeł i Dariusz Woźniak

W niespotykanej dotychczas w Świeciu formie z dziennikarzami przed wyborami postanowił spotkać się Dariusz Woźniak. Zaprosił ich na śniadanie. Był czas, żeby porozmawiać o obietnicach programowych. Nie brakowało także trudnych pytań

Ciepłą strawą kandydat stowarzyszenia Razem dla Świecia podjął przedstawicieli mediów w piątek rano w nowej siedzibie organizacji mieszczącej się przy ul. Duży Rynek 7, w bezpośrednim sąsiedztwie pizzerii Guccio. Co najmniej do końca wyborów aktywiści ze stowarzyszenia będą się tam spotykać z wyborcami.

Przede wszystkim Woźniak musiał wytłumaczyć się z planów przywrócenia do Świecia kolejowych przewozów pasażerskich. – Nie będziemy rozbierać ulic. Uważam, że warto stację usytuować albo w pobliżu ul. Wodnej albo przy dawnym dworcu w Przechowie. Nie chodzi nam też o to, żeby na trasie Terespol-Przechowo tylko kursowały szynobusy. Do Świecia powinny wjeżdżać pociągi poruszające się na trasie Bydgoszcz-Gdańsk. Miałby tu istnieć w związku z tym tak zwany zajazd kieszeniowy – tłumaczył Woźniak. Jako współgospodyni spotkania towarzyszyła mu Anita Zaremba-Szydeł, prezes Fundacji Makowo, która potrafiła kilkoma zdaniami nadać rozmowie kontekst, na którym przyszłemu kandydatowi mogło zależeć. W tym wypadku skwapliwie odnotowała, że przecież Woźniak kończył studia ekonomiczne o specjalności ekonomika transportu.

Pieniądze na pociągi

W związku z tym nie mogło zabraknąć pytań o konkretne kwoty, które trzeba przeznaczyć będzie na ewentualną realizację tych obietnic. – Szacujemy, że elektryfikacja linii z Terespola do Przechowa może kosztować nawet 30 mln zł. Bez dofinansowania unijnego nie uda się tego zrobić. Nie można też liczyć, że inwestycję w całości sfinansuje PKP. Jako gmina powinniśmy wyjść do nich z wyciągniętą ręką – przekonywał skarbnik powiatu.

W programie stowarzyszenia przewijają się także informacje, że powinno się w inny sposób dotować organizowane nad Wdą imprezy kulturalne.

– Jesteśmy dumni z tego, co w Świeciu się odbywa. Podziwiamy np. Blues na Świecie Festival. Uważamy, że tego typu wydarzenia powinny mieć planowany budżet z wyprzedzeniem na kilka kolejnych edycji. Na przykład na trzy lata. Musimy myśleć długofalowo. Organizatorom takie rozwiązanie też powinno przypaść do gustu. Będą wiedzieć, na czym stoją – odpowiadał Dariusz Woźniak.

Pieniądze na autobusy

Jeśli ten kandydat wygra wybory kolejne pieniądze będą potrzebne na zakup nowego taboru miejskich autobusów. Zdaniem Woźniaka gmina powinna na ten cel uzyskać dofinansowanie. A potem jedynie na drodze konkursu wyłonić operatora tych maszyn. – W ten prosty sposób można zrewolucjonizować komunikację miejską w Świeciu, zapewnić kursy do pozostałych miejscowości w gminie i to pojazdami niskopodłogowymi.

Redaktorzy lokalnych mediów nie mogli też odpuścić sobie pytań dotyczących pomysłów członków stowarzyszenia Razem dla Świecia dotyczących służby zdrowia. Pytano jak ma się do tego doświadczenie Woźniaka będącego w radzie nadzorczej szpitala w Świeciu. – To problemy systemowe. Szpitale z trudem wiążą koniec z końcem, bo NFZ płaci za wykonane zabiegi. Ponadto brakuje ludzi do pracy. Z kolei przychodnie finansowo radzą sobie doskonale. Im NFZ płaci za każdego należącego do nich pacjenta. Należy zastanowić się, czy nie uruchomić środków posiadanych przez Miejsko-Gminną Przychodnię, żeby jej ofertę jeszcze poszerzyć – rozważał Woźniak.

Porządki i koalicje

Kandydat ocenił także działalność Urzędu Miejskiego i podległych mu instytucji. – Krytykowaliśmy lokalizację Parku Wodnego, ale do samej jego działalności zastrzeżeń mieć nie można. Bywam tam regularnie. Moją pasją jest sport i widzę, że np. hala widowiskowa także funkcjonuje znakomicie. Miejsce tętni życiem – twierdził Woźniak. – Nie uważam, że w urzędzie ktoś źle pracuje. Jeżeli już to są osoby, które pracą są przeciążone. Trzeba ich pracę zorganizować inaczej. Łączenie spraw gospodarki i promocji nie ma sensu tak  samo jak ochrony środowiska i lokalnych dróg. Jeżeli zwiększy się wydajność to nie można wzbraniać się przed zatrudnianiem kolejnych urzędników – perorował Dariusz Woźniak.

Na końcu skarbnik powiatu został zapytany o możliwości ewentualnych koalicji, gdyby wygrał wybory, ale jego stowarzyszenie nie miałoby w radzie większości. – Trzeba będzie porównać programy i wybrać mariaż z najbliższymi nam. Może się okazać, że będą to nawet członkowie Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego – Woźniak kolejny raz nie wykluczył koalicji z ugrupowaniem Krzysztofa Kułakowskiego i Jerzego Wójcika.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Olaf
Gość

Gdyby jeszcze nie bredzili o tych pociagach… a tak, nie da sie ich sensownie traktowac.

Irwing
Gość
Irwing

Program trochę bardziej realny od tego co było 4 lata temu ale dodanie Świecia do linii Gdańsk- Bydgoszcz jest niemożliwe.

Romek
Gość

4 lata temu też tak myślałem że to nie jest realne, ale po osobistej rozmowie z Panem Woźniakiem dowiedziałem się, że przeprowadził szereg konsultacji z koleją i podtrzymuje ten punkt programu, bo jest realny a dla Świecia to byłoby mega rozwiązanie …

Olaf
Gość

Romku (a może Darku?) przecież 4 lata temu nikt nie mówił o kolei w Świeciu, więc chociaż nie ściemniaj…. 🙂

Szymon
Gość
Szymon

Pan Woźniak ma pomysły z kosmosu. Może jeszcze telegraf przywróci?!

zenon
Gość

mi się wydaje czy Pan Woźniak już swój portret w ramki wstawił i na ścianie powiesił ? Ja pierwszy sekretarz

andrzej
Gość
andrzej

a pamietal o tym,zeby portret byl zielonych w listkach koniczyny PSL

Maks
Gość

Dokladnie to samo pomyslalem.

KAMIKADZE
Gość
KAMIKADZE
Oglądałem „startówkę” kampanii wyborczej, słuchałem chyba uważnie bo umyłem uszy, a teraz przecieram oczy bo memu zdziwieniu nie ma końca. Co innego w tvcsw, a co innego w artykule huśtawka emocjonalna kompletnie rozbija lidera. Nie chcę takiego burmistrza, który przed kamerą gani dotychczasowe rządy, mami dziwnymi obietnicami (kolej), a po kilku dniach w prasie zmienia zdanie i tłumaczy co chciał powiedzieć – słowo się rzekło i poszło do ludzi. Tak na marginesie kolei czyżby chodziło o taką z miejscowości turystycznych – samochód w makiecie auta I kilka wagoników? Jak skarbnik powiatu może sam pozyskiwać fundusze lub stwierdzenie „pozyskaliśmy fundusze” to… Czytaj więcej »
Sław
Gość

Przynajmniej gwarantuje, że na pomysły „z kosmosu” pieniądze pozyska z zewnątrz – ostatnio rząd głośno informuje, że zamierza na rozbudowę kolei przeznaczyć duże środki – dziwne, że inni kandydaci nie zamierzają po nie sięgnąć. Lepsze to niż marnowanie kasy miejskiej na liczne buble. Jak on nie wygra to nikt inny niestety nie zapewni zmiany, która jest konieczna.

Sław
Gość

Przynajmniej gwarantuje, że na pomysły „z kosmosu” pieniądze pozyska z zewnątrz – ostatnio rząd głośno informuje, że zamierza na rozbudowę kolei przeznaczyć duże środki – dziwne, że inni kandydaci nie zamierzają po nie sięgnąć. Lepsze to niż marnowanie kasy miejskiej na liczne buble. Jak on nie wygra to nikt inny niestety nie zapewni zmiany, która jest konieczna.

Leon
Gość

Panie Wozniak a p.Bocian to dalej u Korwina dziala czy znowu zdradzil swych kolegow?.