OPS rusza do wyborów. Programem ugrupowania mają być kandydaci, a nie tylko obietnice [ZDJĘCIA]

19
Krzysztof Kułakowski chce zostać burmistrzem, ale liczy też na to, że jego ugrupowanie będzie mogło rządzić samodzielnie mając w radzie większość

Obywatelskie Porozumienie Samorządowe rozpoczęło oficjalnie swoją kampanię w czwartek popołudniu w sali lustrzanej OKSiR. – Mój program to ludzie, z którymi idę w jednej drużynie – mówił Krzysztof Kułakowski. Ale na konkrety też znalazło się miejsce

Krzysztof Kułakowski przez sporą część swojego przemówienia tłumaczył, że najważniejszy nie jest program, ale ludzie, którzy go stworzą. – Burmistrz bez większości w radzie nie będzie w stanie niczego zrealizować. Dlatego też zbudowaliśmy mocną drużynę. Mamy 27 nazwisk kandydatów do rady miejskiej – mówił Kułakowski, który z ramienia OPS będzie ubiegał się o urząd burmistrza. Co jasne było już od czterech lat, gdy został zastępcą Tadeusza Pogody.

Samodzielne rządy

– Liczę na to, że do rady wprowadzimy przynajmniej 11 członków, co da nam samodzielną większość – odpowiadał dopytywany przez dziennikarzy o możliwości ewentualnych koalicji. – Wiem, że przez miesiąc nasi kandydaci będą działać, żeby przekonać do siebie wyborców. Są pełni energii.

Obecny zastępca burmistrza zdaje sobie sprawę, że sam także musi wybory wygrać, żeby OPS dalej miało pełnię władzy. – Pamiętam, że miałem dwanaście lat, gdy powiedziałem mamie, że chcę być radnym. To marzenie we mnie zostało. Zrealizowałem je. Teraz jestem zastępcą burmistrza najpiękniejszego miasta na świecie i chciałbym zostać tu burmistrzem – w słowach Kułakowskiego nie brakowało czułych momentów.

Propozycje dla seniorów

Gdy podkreślał, że najważniejsi są kandydaci, a nie program wydawało się, że o konkretnych propozycjach nie wspomni. Przyszedł jednak czas i na to. OPS chce zrealizować do końca strategię rozwoju gminy Świecie opracowaną do 2027 roku. W najbliższych latach wiązać się to będzie m.in. z budową żłobka na Mariankach. Drużyna OPS chce także doprowadzić do budowy bloku z mieszkaniami chronionymi i wspomaganymi dla osób starszych i niepełnosprawnych. – Na parterze tego budynku powinien znaleźć się dom pobytu dziennego, gdzie można by to środowisko integrować – snuł wizje kandydat na burmistrza.

Kolejna propozycja skierowana jest także do seniorów. Osoby, które ukończyły 70 lat trzy razy w roku mają mieć zapewnione bezpłatne przejazdy taksówkami na terenie gminy. OPS chce także obniżyć wiek, który zobowiązuje do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Teraz jest to 65 lat, jeśli OPS i Kułakowski wygrają wiek ten zostanie zmniejszony o pięć lat.

– Jesteśmy też w urzędzie na etapie opracowywania nowych planów dotyczących komunikacji miejskiej. Zapewnimy choćby więcej kursów do Terespola, żeby mieszkańcy Świecia mogli się łatwiej dostać na stację PKP. Wiemy, że tych połączeń teraz brakuje. To samo dotyczy dojazdów z Marianek do Starego Miasta  – przyznawał obecny zastępca burmistrza Pogody.

Przekazanie pałeczki

Zresztą to właśnie Tadeusz Pogoda konwencję OPS zaczął. Podsumował swoje 28 lat rządów. – Zaczynaliśmy na ugorze. A teraz, w ciągu ostatnich pięciu lat, dochody od podmiotów gospodarczych w gminie wzrosły z 56 do 82 mln zł. To znaczy, że trzeba stawiać na rozwój przedsiębiorczości. Gmina powinna rozwijać się w tym kierunku – mówił Pogoda.

Przedstawiono też krótki spot wyborczy, w którym to Kułakowski symbolicznie przejmuje pałeczkę od Pogody. W roli pałeczki wystąpił kask budowlańca.

W trakcie spotkania znalazło się też miejsce, żeby przedstawić kandydatów na radnych. Zarówno do rady miejskiej jak i do powiatu. Nie brakuje tu liderów swoich środowisk i osób powszechnie szanowanych.

Kandydaci do rady miasta

Oprócz aktualnych radnych OPS klub w miejskim gremium chcą z nimi współtworzyć także m.in. Iwona Karolewska (sekretarz powiatu), Dorota Rutyna (kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej), Maria Pająkowska-Kensik (językoznawczyni, propagatorka kultury kociewskiej), Monika Tom (instruktorka tańca), Ariel Stawski (kierownik Parku Wodnego), Rafał Grabski (prezes spółdzielni mieszkaniowej Pomóż Sam Sobie), Adam Arczyński (prezes stowarzyszenia motocyklistów Wataha), Sabina Janiszewska (emerytowana dyrektor Gimnazjum nr 1), Jolanta Kozłowska-Piotrowska (lekarz z gminnej poradni), Andrzej Maliszewski (prezes KS Wda), Aleksandra Ostrowska (pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej), Bożena Piędel (sołtys Wiąga), Beata Szulz (nauczycielka matematyki w SP nr 3), Waldemar Chudy (prowadzący firmę cateringową), Jan Chudziński (sołtys Gruczna).

Kandydaci do powiatu

Kandydatów do rady powiatu przedstawiła Barbara Studzińska, wicestarosta. Na liście OPS do tego gremium będzie można znaleźć m.in. wielu urzędników związanych z magistratem. Radnym ponownie chce zostać choćby Waldemar Fura odpowiedzialny w gminie za oświatę. Obok niego chciałby zasiąść Roman Witt, komendant Straży Miejskiej. Z magistratu wybiera się do rady powiatu także Wiesław Keller z Wydziału Inwestycyjnego. Z ośrodka kultury księgowa Małgorzata Iwańska. Na liście będzie można znaleźć powszechnie szanowaną pedagog Mirosławę Antoniewicz, która na emeryturę odeszła będąc dyrektorem podstawówki w Wiągu. W boju o powiat OPS liczy także na głosy zdobyte przez dwie niezwykle popularne pielęgniarki – Katarzynę Krzymińską z Nowego Szpitala i Lucynę Rybkę z Miejsko-Gminnej Przychodni.

Z okręgu, który skupia w sobie m.in. gminy Nowe, Dragacz i Warlubie do rady powiatu z listy OPS wybiera się m.in. Urszula Kempińska-Czerwińska (to siostra byłej starosty Marzeny Kempińskiej, która z kolei teraz będzie startować do rady miejskiej w Nowem). Z Osia, Drzycimia, Lniana i Jeżewo do powiatu w barwach OPS wybierają się m.in.: Sławomir Wnuk (znany pszczelarz), Andrzej Kowalski (kierownik ośrodka kultury w Osiu), Józef Gawrych (dotychczasowy kierownik Wydziału Rolnictwa w starostwie, jeśli mandat zdobędzie z pracy będzie musiał zrezygnować).

– Z doświadczeniem i pasją budujemy powiat. To nasze hasło – mówiła Studzińska. – Chcemy stawiać na zdobywanie funduszy unijnych, które przeznaczymy m.in. na dalszą modernizację dróg i budowę ścieżek rowerowych oraz działania edukacyjne na polu ekologii i ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Swieciak
Gość
Swieciak

Pani Studzinska już niech sobie odpocznie i w ogrodzie popracuje a nie w starostwie dość już zrobiła z Panią była wicestarosta sprzedać szpital

Mieszkanka
Gość
Mieszkanka

gminny lekarz w poradni J.K.P.
liderka od rozbijania rodzin, złodziejka mężów i ojców
z takim doświadczeniem i pasją chce budować gminę?

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Ludzie co z Wami jak można takie sprawy wywlekać i to pewnie osoba wierząca, otwarta na drugiego człowieka i życzliwa. Tego teraz uczą w kościele? Nie znam osobiście tej Pani ale to ich prywatna sprawa. Tylko oni znają powody swoich decyzji. Szok…. Co za zajadłość i złośliwość. Życze tej Pani aby weszła do Rady a autorce powyższej wypowiedzi proponuję wziąść jakiś lek na uspokojenie i spowiedź z tych złośliwości….. a jest z czego….

Tak
Gość

“Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6)

Natalia
Gość
Natalia

Dziękujemy już tym paniom i panom. Czysta zbieranina bez doświadczenia w polityce i szczególnie w sprawach miasta.

Radna Grażyna Styczeń
Gość
Radna Grażyna Styczeń

W kazdym ugrupowaniu startują osoby bez doświadczenia jak i z doświadczeniem….To które ugrupowanie jest takie doświadczone na tych dwóch płaszczyznach?

ela
Gość

Smutno jakoś, ponuro. Miny, po których widać, że pewna epoka się kończy…

Kamil
Gość

Niestety to nie jest samodzielny polityk, ale osoba, która na zawsze pozostanie w cieniu Pogody i będzie realizowała wyłącznie pomysły tego pierwszego bez własnej inicjatywy. Smutne to i przykre.

Arkadiusz
Gość
Arkadiusz

Rozumiem teraz, że jak są rzekomo specjalistami w danej dziedzinie to jednocześnie znają się na polityce. Dodatkowo na pierwszy plan próbują wkroczyć tacy, którzy zawsze będą w cieniu swoich poprzedników, tacy typowi zastępcy. Żenada.

Janina
Gość
Janina

Rzeczywiście atmosfera pogrzebowa. Brak wizji rozwoju gminy,ale za to czuć butę.

Świeciak
Gość
Świeciak

Oni już byli! Czas na nowych! i do tego strasznie smierdza Platformą Obywatelską!! brrrr

Bogumiła
Gość
Bogumiła

Znam osoby które są na liście – pis- w kościele padają przed ołtarzem a po mszy nóż w plecy. Rozwodnicy chuligani źli ludzie to jest dopiero brr|r||RR smród

Irwing
Gość
Irwing

Najważniejszy nie jest program? Z takimi bzdurami o pełni władzy nie ma co marzyć.

Robert
Gość
Robert

No nie ma to jak otwarcie na ludzi… Na zdjęciach nie ma nikogo poza kandydatami, których też jest tylko połowa…

Szymon
Gość
Szymon

Z Panem Knapikiem to nie ma szansy wygrać. Brak doświadczenia i słaby program.

Przemo
Gość
Przemo

Zero profesjonalizmu..Tylko Darek Woźniak

Wojciech1982
Użytkownik
Wojciech1982
Jeszcze my wszyscy jako Świecianie mamy wiele do zrobienia i do udowodnienia, czas na Wielkie Zmiany w Świeciu, zarówno w polityce, służbie zdrowia, sporcie jak i każdej innej dziedzinie, która jest bliska naszemu miastu, powiatowi i gminie Świecie. Czas na Dobrą Zmianę w Świeciu w teorii potwierdzonej w praktyce w postaci: Rodzina +, Nauka +, Praca +, Godne wynagrodzenie począwszy od mniej zamożnych +, Zdrowie +, Dostępność +, Mobilność +, Mieszkanie +, Dziecko +, Senior +, Emeryt +. Wolność słowa wypowiedzi i pisania, gdziekolwiek się znajdujemy czy to w domu, czy na mieście, czy w wiosce i tak samo w… Czytaj więcej »
Janina
Gość
Janina

Ja tam głosuję na Knapika, on przynajmniej
jest samodzielny i wyrazisty.

Janina
Gość
Janina

Pan Bogdan Tarach Was pogodzi.