Ludowcy zaczynają kampanię. Mocne nazwiska do rady powiatu. Ale PSL na tym nie kończy [ZDJĘCIA]

1
Starosta Franciszek Koszowski wraz z ludowcami kampanię rozpoczął w środę w restauracji Stylowa w Świeciu

Przede wszystkim zależy im na radzie powiatu, ale mają też kandydatów na wójtów w trzech gminach i dwóch chętnych do sejmiku

Cztery lata temu łaskawe dla ludowców było losowanie numeru na karcie wyborczej. Otwierali osławioną książeczkę. Według wielu politologów to skutecznie zapewniło im wiele głosów. Wyborcy nie trudzili się przeglądaniem nazwisk na pozostałych listach.

PSL zrobiło świetny wynik. Także w powiecie świeckim. Franciszek Koszowski, były wójt Pruszcza, zastąpił na stanowisku starosty Marzenę Kempińską z Nowego.

Teraz losowanie może nie być tak łaskawe. Ale ludowcy chcieliby świetny wynik powtórzyć. W powiecie świeckim na ich liście będzie można w związku z tym znaleźć naprawdę mocne nazwiska.

Do rady powiatu

O mandat radnego powiatowego będą starać się m.in. Janusz Adamczyk, producent tradycyjnych serów z Kosowa i Dariusz Niciejewski z Gruczna, darzony powszechnym szacunkiem gospodarz oraz członek rady sołeckiej. Obok nich będzie można znaleźć Marcina Boruckiego, zawodowego strażaka ze Świecia, ratownika, nauczyciela pływania.

Na liście zgodnie z wymogami nie może braknąć pań. Z listy PSL-u o mandat z okręgu zawierającego gminę Świecie będą się starały m.in. Anna Świerczyńska, aktywna przewodnicząca Klubu Seniora Wrzos, Agata Kotwica, młoda i dynamiczna pracownik z Zespołu Parków Krajobrazowych w Świeciu czy Malwina Dwojacka, urzędniczka wyspecjalizowana w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

W pozostałych okręgach również nie brakuje osobowości. Radną powiatową chce zostać Lidia Dobrowolska, popularyzatorka historii, stojąca za stowarzyszeniem Sukcesja. Obecnie członkowie tego gremium skupiają się na rewitalizacji parku w Laskowicach. Radnym ludowcem może zostać także Arkadiusz Pstrong z Bochlina, który z zachodnioeuropejską energią prowadzi gospodarstwo opiekuńcze pod Nowem i zajmuje się hodowlą osłów. Nieustannie propaguje uroki życia w zgodzie z naturą.

Z okręgu zawierającego m.in. gminy Pruszcz, Świekatowo i Bukowiec o mandat kolejny raz powalczą rolnicy Franciszek Koszowski oraz Grzegorz Chmielewski, przewodniczący rady powiatu. Na liście w tym okręgu znalazło się także miejsce m.in. dla Magdaleny Tabasz, która animuje życie kulturalne w Brzeźnie. Ostatnio współorganizowała półkolonie dla dzieci w tej wsi. Marian Chruszczewski ze Świekatowa stoi za sukcesami orkiestry dętej z tej miejscowości.

Do sejmiku z powiatu świeckiego PSL zaproponował dwie kandydatury: Hannę Drewkę prowadzącą wraz z mężem prężne gospodarstwo w Wętfiu (gm. Lniano) oraz Zbigniewa Kruszyńskiego, członka OSP w Przysiersku.

Do propozycji programowych

Franciszek Koszowski mówił krótko o propozycjach programowych PSL dla powiatu świeckiego. Kandydaci chcą stawiać przede wszystkim na kontynuację już prowadzonych działań. – Zajmiemy się dalszą modernizacją dróg. Będziemy starać się o dotacje na te inwestycje. Już dziś jesteśmy przygotowani na przyjęcie za rok do szkół średnich podwójnego rocznika – absolwentów klas ósmych szkół podstawowych i trzecich gimnazjów. Ale nadal będziemy inwestować w szkoły. Także w kadrę – zapewniał Koszowski.

Starosta w prostych słowach wyjaśniał także jak ludowcy pojmują zrównoważony rozwój. – Na wszystko muszą być pieniądze. Także na pensje dla ludzi, którzy pracują w starostwie i jednostkach podległych. Wszystko drożeje. Nie możemy pozwolić, żeby ludzie zarabiali po 1500 czy 1600 zł – zapewniał Koszowski.

Uciekał jednak od odpowiedzi czy w razie sukcesu PSL w wyborach nadal będzie kandydatem tych radnych do zajęcia stanowiska starosty. – Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu. Poczekajmy na wynik wyborów – odpowiadał dopytywany przez dziennikarzy.

Do foteli wójtów

Polskie Stronnictwo Ludowe ma w powiecie świeckim także trzech kandydatów na wójtów. W Pruszczu znowu pokonać Dariusza Wądołowskiego będzie próbował Łukasz Urbański. W Lnianie do rywalizacji z Zofią Topolińską włączy się Mariusz Puchowski, obecny przewodniczący rady gminy. W Drzycimiu Waldemara Moczyńskiego postara się zastąpić Jolanta Chylewska.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
gość
Gość
gość

A co z rolnikami. panie i panowie z „partii chłopskiej”, co z rolnikami???