Woźniak zebrał mocną ekipę, z którą chce przejąć Świecie. Nie bał się też od razu skrytykować Tadeusza Pogody i Krzysztofa Kułakowskiego. Skarbnik powiatu uważa, że są zamknięci na pomysły innych. Sam ze swoimi ludźmi ma kilka ciekawych propozycji. Chce choćby powrotu kolei do Świecia i zmian w przychodni. I nie wyklucza koalicji z ugrupowaniem Kułakowskiego

– Nie uważam, żeby Świecie źle się rozwijało. Rozwija się nawet całkiem nieźle – odpowiadał Dariusz Woźniak dopytywany przez dziennikarzy o swoją ocenę obecnych włodarzy miasta. – Ale uważam, że mogłoby rozwijać się jeszcze lepiej, gdyby urząd i Tadeusz Pogoda byli bardziej otwarci na innych.

We wtorek po godz. 17 w parku przy Małym Blankuszu na Mariankach zaprezentowała się ekipa Razem dla Świecia. Będą walczyć o mandaty w radzie miejskiej. A Dariusz Woźniak, obecny skarbnik powiatu, dodatkowo chce zostać także burmistrzem.

Nauczyciele, sołtysi i młodzi

Przed ponad setką zgromadzonych w parku świecian prezentowali się sołtysi, nauczyciele, działacze społeczni, którzy teraz oficjalnie przedstawili się jako komitet wyborczy Razem dla Świecia. O mandat ponownie powalczy Anna Chabowska, nauczycielka z SP nr 8. Z nauczycieli radnym chce zostać także Wojciech Wilkowski ze Szkół Katolickich. Sporo głosów może zebrać Radosław Pyrka, nauczyciel historii w SP nr 3, ale także działacz OSP i sportowiec. Z pasją od lat bierze udział w wyścigach psich zaprzęgów. Przez lata też działał jako instruktor ZHP.

Oprócz nauczycieli wśród kandydatów na radnych nie brakuje też sołtysów. O mandat powalczy choćby Iwona Karczewska z Czapel czy Teresa Kądziela z Kosowa. Z Chrystkowa nie wystartuje co prawda sołtys, ale rozpoznawalny Czesław Kwiatkowski opiekujący się pomenonicką chatą.

Piotrowski teraz u Woźniaka

Do Razem dla Świecia przystał też Leszek Piotrowski. Obecnie prezes Polskiego Związku Bokserskiego, który w tej kadencji rady na początku reprezentował Platformę Obywatelską, ale z klubu kilka miesięcy temu wystąpił.

Za sprawy związane ze służbą zdrowia ma odpowiadać Anna Rimell, farmaceutka która ze stowarzyszeniem związana jest od lat. Anita Zaremba Szydeł będzie reprezentować organizacje pozarządowe. Zasiada w zarządzie Fundacji Makowo.

Radnym chce zostać także Rafał Gardulski, prowadzący popularną pizzerię Guccio na osiedlu Kościuszki.

Jest wreszcie całe grono młodych osób, które będą chciały radzie narzucić swoje spojrzenie na świat. To m.in. Sebastian Podlejski czy Robert Bocian, dotychczasowy radny gminy Osie, który teraz chce zostać rajcą w Świeciu. Ale także Paweł Grześk, młody trener sportów walki w KS Wda.

– Nasze stowarzyszenie istnieje od czterech lat. Mamy przez ten czas już pewne doświadczenie. I mamy też wrażenie, że Krzysztof Kułakowski może być tak samo zamkniętym burmistrzem jak Tadeusz Pogoda. Nie chcemy czegoś takiego – kontynuował Woźniak.

Więcej przedsiębiorców i pieniędzy z zewnątrz

Podawał też konkretne propozycje jak Świecie powinno się zmieniać. Urząd miejski powinien być dłużej otwarty, żeby przyciągać przedsiębiorców. – Należy przypomnieć, że urzędnik jest dla przedsiębiorcy, a nie na odwrót. Od lat nie pojawił się w Świeciu żaden duży pracodawca. Trzeba to zmienić. Strefy gospodarcze Vistula I i Vistula II nie są wypełnione. O to też musimy walczyć.

Ściąganie nowych przedsiębiorców oraz skuteczniejsze pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania mają być jednym z filarów programu Razem dla Świecia, który sprawi, że w miejskim budżecie pojawi się więcej pieniędzy. – Jako skarbnik powiatu mam doświadczenie w zdobywaniu zewnętrznych dofinansowań, choćby na budowy dróg. Nie robię tego oczywiście sam, pracujemy nad tym całym zespołem, ale czas zacząć to robić efektywnie także w gminie – argumentował Woźniak.

Drugim filarem programu stowarzyszenia są zmiany w służbie zdrowia. Członkowie Razem dla Świecia chcieliby skończyć z kolejkami przed gminną przychodnią. – Mamy w planach program dla absolwentów medycyny, który będzie gwarantował im mieszkania. W ten sposób chcemy do Świecia przyciągnąć młodych lekarzy, których brakuje – snuł wizje Woźniak. Przyznał jednak, że może problem nie tkwi w samym braku medyków. – Może to przyzwyczajenie, że ludzie tak szybko ustawiają się przed zamkniętą jeszcze przychodnią, żeby jak najszybciej się zarejestrować. Trzeba to zmienić. Umożliwić rejestrację przez internet i przez telefon. Ale zajmować powinna się tym inna rejestratorka, a nie ta sama, która przyjmuje pacjentów przez okienko – Woźniak nie bał się mówić o szczegółach, gdy dręczono go pytaniami.

Kolejnym filarem programu stowarzyszenia jest opieka senioralna. – Starzejemy się w Świeciu. Jest coraz więcej osób starszych. Musimy o nich pamiętać i o nich dbać. XIX-wieczny model rodziny, w którym opieka nad starszymi spoczywała na dzieciach już dawno się załamał, bo tych często nie ma w Świeciu. Wyjechali za pracą – przekonywał.

Powrót kolei do Świecia

Ostatnim filarem, który także ma dać impuls do rozwoju miasta jest połączenie go koleją z resztą Polski. Do Przechowa miałyby wjeżdżać dwustronne pociągi, które bez nawracania i skomplikowanych manewrów z przestawianiem lokomotywy będą mogły wyjechać ze Świecia, żeby główną linią powędrować w kierunku Gdańska bądź Bydgoszczy.

– Wiadomo już, że w trakcie remontu linii z Tczewa do Bydgoszczy zelektryfikowana zostanie odnoga prowadząca z Terespola do Mondi, żeby wagony towarowe do fabryki mogły ciągnąć elektryczne lokomotywy – wyjaśniał Woźniak. – Chcemy przy okazji walczyć o elektryfikację odcinka o długości ok. 1,3 km, który umożliwiłby wjazd pociągom pasażerskim do Przechowa. Kolej jest zawsze impulsem do rozwoju i zrobiono błąd, że w Świeciu z niej zrezygnowano.

Koalicja z OPS Pogody i Kułakowskiego możliwa

Padały także pytania od zgromadzonych mieszkańców, którzy w parku przyglądali się prezentacji stowarzyszenia. Interesowały ich przyziemne sprawy. Pytali jaki pomysł drużyna Woźniaka ma choćby na walkę z psami pozostawiającymi swoje odchody na ulicach.

– Trzeba edukować społeczeństwo. Przypominać, że po pupilach się sprząta. Należy też zapewnić psom odpowiednią infrastrukturę, żeby mogły się wybiegać. Wreszcie muszą też być pojemniki, żeby właściciele mogli odchody wyrzucać. A w ostateczności nie można się wzbraniać przed karaniem opiekunów tych zwierząt – na bieżąco starał się odpowiadać Woźniak.

Dziennikarzy interesował także powyborczy scenariusz. Czy Razem dla Świecia i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe (ugrupowanie Pogody i Kułakowskiego) mogłoby stworzyć koalicję w radzie miejskiej? I czy Woźniak widzi się ewentualnie w roli zastępcy burmistrza, gdy tym będzie Kułakowski?

– Zgodnie z naszym hasłem „Razem z Tobą, więcej dla Świecia” nie wykluczamy żadnej możliwości – uśmiechał się w odpowiedzi Dariusz Woźniak.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Apolonia
Gość
Apolonia
Zgadzam się w 100 procentach z Panem Woźniakiem. Świecie niby zamożne miasto z perspektywami….. I na tym koniec. Poczytać możemy jedynie przechwałki tylko Burmistrza lub kolejnych radnych. A kto wysłucha opinii mieszkańców? Czy nam żyje się lepiej? Pani Styczeń chwaliła się, że wywalczyła budowę wiaty na jednym przystanku na swoim osiedlu. Dlaczego nie zainteresowały jej pozostałe przystanki. Czy pozostali mieszkańcy to już nie jej bajka? Dlaczego straż miejska nie egzekwuje by właściciele sprzatali po swoich pupilach nawet przejeżdżając koło Dużego Rynku? Udają, że nie widzą i tych psów i palaczy palących przy dzieciach, rzucających pety gdzie popadnie. Prawda jest taka,… Czytaj więcej »
Radna Grażyna Styczeń
Gość
Radna Grażyna Styczeń
Radna Styczeń m.in. postarala się nie o jedną wiatę lecz o dwie bo o to po prostu prosili mieszkańcy, była jednym z inicjatorów m.in. stworzenia parkingu przy ul. Krausego 6, parkingu na skarpie obok ronda na ul. Krausego, przy Przedszkolu Nr 8 „Motylek”, utwardzenia parkingu przy ul. Skłodowskiej Curie. Jej starania doprowadziły do powstania nowego, szerokiego i oświetlonego chodnika wzdłuż Przedszkola Nr 8, podestu w parku przy Małym Blankuszu, Stypendium Artystycznego dla osób uzdolnionych artystycznie. Przewodniczyła Komisji Statutowej opracowującej nowy Statut dla Gminy Świecie itd……. No cóż zawsze można powiedzieć, że to mało ale ja uważam , że wykorzystałam mój… Czytaj więcej »
Zainteresowana
Gość
Zainteresowana
Nie zrozumiała Pani sensu tej wypowiedzi. Oczywiście postaranie się o jakąkolwiek wiatę autobusową to jest zasługa. Pytanie brzmi dlaczego takie inicjatywy nie są rozwiązywane kompleksowo. Czy urzędnicy i radni nie powinni szerzej zajmować się takim tematami? Chyba od tego są? Jeżeli jest problem przystanków to sprawdźmy je w całym mieście A NIE NA WYBRANYCH ULICACH! Linie autobusowe są rozszerzone o nowe osiedle Piłsudskiego a dlaczego nie o stare? Jak Polna, Hallera???? Tam nie ma mieszkańców? Można by było mnożyć kolejne przykłady. JEŻELI ROZWIĄZUJEMY PROBLEMY LUB WPROWADZAMY UDOGODNIENIA TO RÓBMY TO W SPOSÓB KOMPLEKSOWY A NIE TYLKO TAM GDZIE MIESZKA KOLEJNY… Czytaj więcej »
Maryla
Gość
Maryla

to nie jest dyskusja tylko walka o stołek wytkanie wad,błędów i niedociągnięć a poradnia i panie z rejestracji poszły na pierwszy ogień .Kto będzie następny? życie samo zweryfikuje dajmy z siebie wszystko na co nas stać

Cecylia
Gość
Cecylia

Prezentacja D.Woźniaka razem ze Stowarzyszeniem była trafiona w dziesiątkę , zakomunikowany w skrócie program ciekawy a grono zwolenników interesujące , młodzi – powiew świeżości i postępu , a starsi – poczucie bezpieczeństwa i zaufanie , brawo życzę Woźniakowi zwycięstwa .

Jousouf
Gość
Jousouf

Wielkie barwa dla Pana Dariusza Woźniaka. Czekam na merytoryczną debatę przedwyborcza.

Nikt
Gość

Hehe sołtysi na radnych nasza pani pseudo sołtys nic nie zrobiła dla naszej wsi oprócz wystawiania poprzebieranych snopków koło krzyża a na radną znowu się pcha. może 10 głosów będzie miała…ale z naszej wsi to już nikt na nią nie zagłosuje!!! Patologia niech najpierw zrobi porządek ze swoją rodzinką ona nie potrafi swoim domem gospodarzyć o sołectwie nie wspominam a na radną się znowu pcha!!! Najpierw niech się rozliczy z przekrętów z wiejskiej świetlicy i odda to co zagrabiły jej łapki… zresztą brak słów na nią. Mamy nadzieję,że następny SOŁTYS będzie lepszy nawet jaki by nie był…

Anna
Gość

Nic dodać nic ująć.Ja bym tą panią najpierw rozliczyła przed komisją…oj nagrzeszyła nagrzeszyła.

Zenon
Gość

czy w MGP leczą się nasi kandydaci , a może korzystają z lepszych usług medycznych

JAJA
Gość

Pan Dariusz ma dobrą ekipę, teraz może pić: Bokser ochrona, Pizza zagrycha, Farmaceuta glukoza na kaca, a Historyk załatwi rozgrzeszenie w klasztorku

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Chciałbym się odnieść do wzmianki o przychodni . Uważam że opinia którą wyraził pan Wożniak jest krzywdząca . Jestem wieloletnim pacjentem,tej przychodni nie miałem problemu z zarejestrowaniem się do lekarza. Wiadomo że kolejki są i będą, a rejestracja internetowa nic nie zmieni.Panie w rejestracji robią wszystko żeby rejestracja szła sprawnie .

Dariusz
Gość
Dariusz
Nikt nie powiedział, że Panie nie robią wszystkiego, żeby rejestracja szła sprawnie. Jeżeli tak to zostało zrozumiane to przepraszam. My chcemy pomóc i wspólnie znaleźć rozwiązanie, żeby było sprawniej. Rejestracja internetowa może trochę poprawić sytuację, bo z naszych analiz wynika, że ok 10 procent pacjentów może się w ten sposób rejestrować (to wynika z konsultacji w przychodni gdzie coś takiego funkcjonuje) Ponadto skuteczna rejestracja telefoniczna w wydzielonym miejscu. To ma pomóc Paniom rejestratorkom, bo rozumiemy, że trudno jest jednocześnie rejestrować osobiście i dodatkowo odbierać telefony. Dobrym rozwiązaniem jest też wprowadzenie kolejkowego systemu rejestracji elektronicznej na miejscu. No i kwestia liczby… Czytaj więcej »
Graża
Gość
Graża

cóż łatwo się pisze i mówi na tematy na na które trudno znaleść dobre rozwiązanie. Proponuję niech p.Dariusz uda się do szpitala na nocny dyżur lub SOR 19 sierpnia kolejka chorych na 4 godziny oczekiwania może dwóch lekarzy rozładuje taką sytuację

wyborca
Gość
wyborca

A co ze szpitalem panie Wożniak?- nikt nie wspomina o bezpieczeństwie chorych???- czemu nikt nie podejmuje tego tematu???

Maks
Gość

Szpital umoczyl powiat a powiat to takze Pan skarbnik dlatego cisza o szpitalu.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dokładnie…. z tego co słyszałem D.W. jest w Radzie Nadzorczej szpitala tam nic nie ulepszył a za przychodnię chce się zabrać. Najpierw niech Pan wygra wybory bo z tym ma Pan największy problem. Wszystko co było możliwe Pan przegrał wybory do Sejmu Sejmiku Rady Miejskiej i na Burmistrza…. Daje to dużodo myślenia mieszkańcom….

Maja
Gość

Myślę ze czas był ograniczony aby w ciągu godziny „obnazyć się” ze wszystkiego i na każdy temat dyskutować 😛

Marcin
Gość
Marcin

Pewnie dlatego że szpital należy w części do powiatu

janusz
Gość
janusz
Rejestracja internetowa pewnie by coś zmieniła. Uważam jednak, że problem dostępu do lekarza blokują osoby,które rejestrują się wcześniej na wyznaczoną wizytę a z niej nie korzystają . Takim działaniem skutecznie blokują dostęp do lekarza innym chorym -bo lekarz ma ograniczony czas pracy i ograniczoną ilość przyjętych pacjentów. Nie wszyscy też wiedzą o tym ,że powtórkę leków wypisze pielęgniarka bez potrzeby rejestracji,usg czy rtg można zrobić w przychodni na miejscu. Na pewno można by pozyskać więcej dobrych lekarzy specjalistów . Poza tym lekarz rodzinny przyjmuje do wieczora Jednego co przychodnia , nowy burmistrz czy radni nam nie dadzą – to zdrowia… Czytaj więcej »
Zenon
Gość

a co z osobami starszymi i samotnymi które nie mają komputera i internetu jak p.Dariusz to rozwiąże rejestracja dla nich nie osiągalna w takiej opcji