Nasi czytelnicy skarżą się, że przejeżdżając przez Laskowice czują uciążliwy zapach. Sugerowali, że może pochodzić z Prosiaczka. Okazuje się, że to poferment, a smród może zniwelować zaoranie pól

Fetor w gminie Jeżewo to jeden z popularniejszych tematów wśród mieszkańców tej gminy. Wszystko dlatego, że firma Prosiaczek planuje w Buczku postawić chlewnię na 20 tys. zwierząt. Natomiast mieszkańcy sprzeciwiają się tej inwestycji od ponad trzech lat. Podkreślają, że w gminie jest już biogazownia, a odór unoszący się w okolicy jest nie do zniesienia i nie wyobrażają sobie, jak ogromny smród będzie panował, gdy powstanie chlewnia. Powoływali się również na to, że bardzo blisko okolicy jest obszar Natura 2000.
Obecnie jednak sprawa chlewni budowanej przez Prosiaczka stanęła w miejscu. Okazało się, że jedna z osób, która była stroną w sprawie zmarła i w sądzie ustalani są spadkobiercy. Jeśli zostaną uznani za strony, będą mogli wziąć udział w postępowaniu, mieć dostęp do wszystkich materiałów, dowodów oraz składać wnioski i żądania.

– Postępowanie jest zawieszone. Czekamy na wyrok sądu. Być może do końca marca będziemy wiedzieć już coś więcej – mówi Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.
Kiedy przed kilkoma dniami w okolicach Laskowic zaczął panować uciążliwy zapach ludzie zaczęli sugerować, że być może Prosiaczek wylewa coś na pola. – Śmierdzi tak, że nie można wytrzymać. Już teraz ciężko jest choćby przejechać przez Laskowice samochodem. Mam zamknięte szyby, a i tak ledwo wytrzymuję ten zapach, ciężko sobie wyobrazić, co będzie latem – mówi pani Basia, nasza czytelniczka.

Okazuje się, że smród pochodzi od pofermentu wylewanego przez rolników na pola. -Minister daje na to przyzwolenie, traktowane jest to jako ulepszacz gminy. Poferment można wylewa to od 1 marca do końca października – tłumaczy Rakowicz.

Czy to oznacza, że w gminie będzie panować odór przez kilka miesięcy? Niekoniecznie. – Rolnicy mają obowiązek, by natychmiast to zaorać. Jeśli poferment będzie zasypany ziemią, to ten zapach nie będzie się unosić, dlatego apeluje do rolników, by o tym pamiętali – podkreśla wójt.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Sąsiad
Gość
Sąsiad
Panie Rakowicz. Proszę nie uogólniać i nie wrzucać do jednego worka rolników ktorzy mają kilkanaście hektarów ziemi z tą działalnością którą akceptujecie. Ten smród pochodzi z wielkich gospodarstw i ferm. Słyszałem audycję niedawno w radio PIK w tym temacie i pańskie i rady gminy w Jeżewie stanowisko jest oburzajace. Oczy macie przyslonięte tylko kasą jaką samorząd może mieć z takiej działalności. Nie zważając na opinie ludzi. Kiedyś jak rynek pracy byl inaczej skonstruowany jak dziś, mam na myśli oczywiście bezrobocie, czy dostęp do odleglych miejsc pracy takie zachowanie byloby akceptowalne. Dzisiaj ludzie szukają lepszej pracy, wchodzą na rynek pokolenia Y… Czytaj więcej »
Ola
Gość

Poprzedni wójt nabroił i uciekł a teraz aby się z tego wycofać gmina może ponieść ogromne koszty

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Straszą kosztami, to niech przedstawią dokumenty na podstawie, których gmina ma ponieść te ogromne koszty. Straszyć to można małe dzieci wilkiem a ci, którzy rozsiewają takie plotki najprawdopodobniej siedza w kieszeni u inwestora. Rzeczywiście coś tu brzydko pachnie !!!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Tego odoru mamy dość ! Spokojne życie w fajnej miejscowości staje się koszmarem

Anonimowo
Gość
Anonimowo

To wracaj do miasta. Wieś jest miejscem pracy rolników.

laskowiczanka
Gość
laskowiczanka

popieram nasprowadzało sie tu mieszczuchów i im śmierdzi … lepiej tym co śmierdzi niech się wyprowadza skąd przyszli od zawsze na wsi czymś pachniało ten co nie ma gospodarstwa to nigdy nie zrozumie … Miastowi tacy sa tylko przejezdzaja przez miejscowość A już trzeba oczernić … firmy rolnikow jak śmierdzi to do około proszę jezdzic przez Dzrzycim bądź Jeżewo też pojedziesz do Osia

Ja z La
Gość
Ja z La

Śmierdzi to w Świeciu i Krąplewicach.

Wojtek ze wsi za lasem
Gość
Wojtek ze wsi za lasem

A latem bedzie im przeszkadzac koszenie zboza bo kombajn po 22giej precuje

Ola
Gość

Taki zapaszek czuć też w DRZYCIMIU…… straszne, jak tu okno otworzyć?

Mmm
Gość

Sprowadzi się szlachta z miasta i się dziwi że na wsi śmierdzi… niedługo się będą oburzać że świnie mają prawo do bycia gender…

Zsdr
Gość

W zeszłym roku miałeś próbkę w Swieciu. Pamiętasz piękna słoneczna i śmierdząca pogodę?

Godzina
Gość
Godzina

Tak właśnie wygląda nagonka na rolników przez opłacony he redaktorów ale za to stare mięso z dani im już nie przeszkadza

tomm77
Gość
tomm77

To jest wieś a na wsi zawsze śmierdzi od hodowli świń ,krów to normalne od wieków i w czym problem. Proponuję przeprowadzić się do miasta i wdychać spaliny i dym z kominów! 🙂