W Warlubiu uchwalono nowe stawki za śmieci. Teraz za odpady segregowane mieszkańcy zapłacą o 1 zł więcej od osoby, a za niesegregowane o 2 zł więcej od osoby

Przetarg nieograniczony na „śmieci” (usługę odbioru i zagospodarowania stałych odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, położonych na terenie gminy Warlubie) rozpisano i rozstrzygnięto już pod koniec 2018 roku. – Przetarg musiał być rozstrzygnięty w roku poprzedzającym do tego, w którym będzie obowiązywać umowa – tłumaczy Krzysztof Michalak, wójt gminy Warlubie. Umowa obowiązuje na rok, od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku.

Do przetargu stanęła tylko jedna firma. „Wiązar” z Wielkiego Komorska. Za odbiór śmieci złożyła ofertę na kwotę 894 tys. zł brutto, czyli nieco ponad 100 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. – Wpływ na cenę ma kilka czynników, to nie tylko usługa odbioru i wywozu śmieci, ale również koszty utrzymania pracownika zajmującego się gospodarką odpadami w gminie oraz wskaźnik inflacji. Ponadto w ramach umowy z Wykonawcą gmina dzierżawi pojemniki na śmieci dla naszych mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Michalak.

Wyższa cena za wywóz śmieci wskazana przez wykonawcę, to również wyższe stawki dla mieszkańców. Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o nowych stawach za śmieci. Zgodnie z uchwałą mieszkańcy gminy Warlubie będą teraz płacić 13 zł brutto za osobę w przypadku odpadów selektywnych (w poprzednim roku było to 12 zł) oraz 27 złotych za osobę, gdy śmieci są niesegregowane (wcześniej było to 25 zł). – Po przeprowadzonej analizie stawki w sąsiadujących gminach powiatu świeckiego znacznie wzrosły . U nas na szczęście nie są to znaczące podwyżki, bo tylko o 1 zł dla śmieci segregowanych i 2 zł dla niesegregowanych – mówi wójt.

Co ma wpływ na cenę? Wykonawca startując w przetargu musi wypełnić formularz ofertowy, w którym sam oszacowuje stawkę na jednego mieszkańca. Wyliczana jest w prosty sposób. Cena netto oferowana przez wykonawcę dzielona jest przez liczbę mieszkańców – 5400. W ten sposób w ofercie na rok 2019 Wykonawca wyliczył stawkę 12,78 zł na osobę netto. – Wobec czego musieliśmy ustalić kwotę 13 zł, bo zgodnie z przepisami samorząd gminny nie może dokładać do w/w usługi, stąd taka cena – wyjaśnia wójt.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
MaxSegregatus
Gość
MaxSegregatus
 W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html … Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in… Czytaj więcej »
Jak można żyć
Gość
Jak można żyć

A do wypłaty nic nie dadzą bo co to obchodzi że wszystko drożeje