Konstytucja dla Kułakowskiego, zastępca dla Szamockiego. Radni zebrali się po raz pierwszy [ZDJĘCIA]

2
Od lewej: burmistrz Krzysztof Kułakowski, przewodniczący rady Jerzy Wójcik i zastępca przewodniczącego Tomasz Szamocki

We wtorek po raz pierwszy zebrała się nowa rada Świecia. Wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Pierwszym pozostał Jerzy Wójcik z OPS, a jego prawą ręką został dotychczasowy największy oponent – Tomasz Szamocki z PiS

Harmonogram pierwszej sesji był wyjątkowo krótki. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Eugeniusza Libeckiego. Złożyli też ślubowanie.

Ze swojego grona wyłonili przewodniczącego i zastępcę. 19 głosów za w tajnym głosowaniu otrzymał Jerzy Wójcik, który był jedynym kandydatem zgłoszonym na stanowisko przewodniczącego.

– Zostałem wybrany na tę funkcję po raz ósmy, ale po raz pierwszy jednogłośnie. Obiecuję, że nie będę radą kierował, ale jej przewodniczył – mówił Wójcik krótko po wyborze.

Na jego zastępcę wybrano Tomasza Szamockiego z PiS. Również na to stanowisko nie zgłoszono innych kandydatów. Młody prawnik dostał 15 głosów za, trzy wstrzymujące i jeden głos przeciw.

- Reklama -

W ten sposób obrady prowadzić będą razem najstarszy i najmłodszy radny. Dotychczas często się kłócili, potrafili godzinami przerzucać się argumentami, teraz będą musieli z sobą współpracować.

– Długo rozmawialiśmy przez ostatnie dni. Mam nadzieję, że nam się uda – skomentował Wójcik ten podział stanowisk.

Podczas inauguracyjnej sesji brakowało Dariusza Woźniaka z Razem dla Świecia. Nieoficjalnie wiadomo, że dziś w szpitalu zdejmowano mu gips po złamaniu nogi w trakcie kampanii wyborczej. Na sali brakowało też Adama Kufla z PiS.

- Reklama -

Zaświadczenie o wyborze na stanowisko otrzymał też Krzysztof Kułakowski i oficjalnie od dziś, po złożeniu ślubowania, stał się burmistrzem Świecia.

– To wielki zaszczyt. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom. To także kredyt zaufania. Postaram się go nie zawieść – mówił Kułakowski w swym pierwszym oficjalnym przemówieniu z nałożonym łańcuchem – insygniami władzy wykonawczej w Świeciu.

Za mównicą pojawił się także Tadeusz Pogoda. – Jeszcze w zeszłym tygodniu, zgodnie z terminami, złożyłem projekt budżetu na przyszły rok. Widać w nim tendencję wzrostową. Gmina powinna się rozwijać. To bardzo dobra perspektywa.

Odchodzący włodarz mówił także o swojej roli w sejmiku. Będzie członkiem trzech komisji. Został już wybrany przewodniczącym komisji rozwoju regionalnego i infrastruktury. – Deklaruję swoją otwartość. W sercu pozostaje ziemia świecka – powtarzał.

Świecianin Jerzy Dończyk, pasjonat modelarstwa, na początek nowej drogi przekazał Krzysztofowi Kułakowskiego model żaglowca, który budował dwa lata. To replika USS „Konstytucji”, która od ponad dwustu lat pływa pod banderą Marynarki Wojennej USA i upamiętnia swą nazwą pierwszą ustawę zasadniczą przyjętą w Stanach. To najstarszy okręt w dziejach Stanów Zjednoczonych, który wciąż pozostaje w służbie. Żywy okręt-muzeum będący hołdem także dla demokracji liberalnej.

– Żeby nowy burmistrz o nas nie zapomniał – tłumaczył w kuluarach Dończyk.

– Okręt stanie w moim gabinecie. Nigdy nie stracę go z oczu. Będzie wyznaczał kierunek – mówił Kułakowski. – A zresztą w domu pewnie szybko dobrałby się do niego mój dwuletni syn – żartował burmistrz.

Kolejny raz radni spotkają się w czwartek, 29 listopada. Wtedy podzielą się na komisje. Z kolei już 6 grudnia będą przyjmować budżet na przyszły rok. Także w tym czasie z mandatu powinien zrezygnować Paweł Knapik, który zostanie zastępcą burmistrza. Jego miejsce zajmie w radzie Piotr Grajewski. Można mówić o nieformalnej szerokiej koalicji, w której znalazło się oprócz OPS i KO także Prawo i Sprawiedliwość dostając dla siebie stanowisko zastępcy przewodniczącego rady.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Elka
Gość

Nowo wybranym Władzom i Radnym ,składam gratulacje i życzę dobrego prowadzenia zrównoważonego rozwoju Gminy Świecie oraz całego Powiatu świeckiego w oparciu o naszych dwóch Przedstawicieli w Sejmiku Wojewóztwa.

świeciak
Gość
świeciak

Wszystkim gratuluję !!! Wygląda to obiecująco – dobry wybór