13-latek ze Świecia doprowadził do ewakuacji bydgoskiej Ikei

2

Nastolatek umieścił wpis na stronie hipermarketu sugerujący, że w budynku znajduje się bomba. Teraz za swój żart odpowie przed sądem

Wszystko miało swój początek we wtorek (23 października) po południu, wówczas dyżurny bydgoskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące podłożenia bomby w jednym z hipermarketów w Bydgoszczy (jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć chodzi o sklep Ikea). Na miejsce zostali skierowani policjanci z fordońskiego komisariatu.

Tam funkcjonariusze zastali pracownika sklepu, który zauważył wpis w języku angielskim o podłożeniu ładunku wybuchowego w komputerze służącym do wyrażania opinii na temat sklepu. Wpis został umieszczony dzień wcześniej.

Na miejsce zostali wezwani policjanci wyspecjalizowani w rozpoznaniu minersko-pirotechnicznym. Do pomocy w sprawdzeniu sklepu wykorzystali psa wyszkolonego do szukania materiałów pirotechnicznych.

Późnym popołudniem sklep opuścili klienci i pracownicy. Mundurowi przez kilka godzin sprawdzali wszystkie pomieszczenia budynku. Na szczęście nie potwierdzili informacji. Fordońscy policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące fałszywego alarmu bombowego i przesłuchali świadków.

- Reklama -

Do sprawy włączyli się kryminalni z bydgoskiej komendy. Funkcjonariusze zabezpieczyli dowody. Wnikliwa i skrupulatna analiza zgromadzonego materiału dowodowego pozwoliła na wytypowanie podejrzewanego. Z ustaleń kryminalnych wynikało, że jest to młody mieszkaniec Świecia.

Wczoraj (24 października) bydgoscy policjanci pojechali do sąsiedniego powiatu. Tam, pod wytypowanym adresem, zastali 13-latka i jego rodziców. Nastolatek przyznał się do wpisu i nie spodziewał się w związku z tym takich konsekwencji. Miał być to tylko żart.

Teraz fordońscy policjanci przekażą materiały sprawy do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszym losie 13-latka.

- Reklama -

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 224a, który brzmi: „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia” może grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto, przestępstwo to może wiązać się z poniesieniem wysokich kosztów finansowych (art. 224b k.k.).

Źródło: KWP w Bydgoszczy

 

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Napisane podwójnie?Czy tylko mi się wydaje?

Dominik
Gość
Dominik

Po jaką cholerę powielacie ten tekst? Napisanie 1× nie wystarcza? Trzeba na koniec wkleić to jeszcze raz?