Byli dziećmi, gdy rodziła się Druga Rzeczpospolita. Odznaczono stulatków z powiatu świeckiego [ZDJĘCIA]

1
Franciszek Gmys z Korytowa z rodziną fot. Andrzej Goiński

Na 100-lecie niepodległości medale dla stulatków z powiatu świeckiego. Honorowe odznaczenia otrzymali Helena Bogdanowicz z Głogówka Królewskiego (gm. Świecie), Zofia Szarmach z Gacek (gm. Drzycim) i Franciszek Gmys z Korytowa (gm. Bukowiec). Pani Zofia urodziła się w 1916 r., a pan Franciszek w 1918 r. Medale przyznał samorząd województwa

Helena Bogdanowicz urodziła się 18 czerwca 1914 roku w Podbrzeziu (wieś na Litwie, w rejonie wileńskim). Za czasów II RP siedziba wiejskiej gminy Podbrzezie w powiecie wileńsko-trockim.

Cały okres II wojny światowej przeżyła na Litwie (ówczesna II RP). W roku 1946 musiała uciekać na teren ówczesnej Polski osiedlając się na początku na Mazurach, następnie w Nowej Wsi Królewskiej (pow. Wąbrzeski), gdzie wraz z mężem posiadała gospodarstwo. Od lat 60-tych zamieszkiwała teren pow. świeckiego. Obecnie mieszka w Głogówku Królewskim (gm. Świecie)

Zofia Szarmach urodziła się 17 grudnia 1916 roku w Gackach. Pani Zofia jest panną, nie posiada dzieci.

Całe życie ciężko pracowała, po wojnie m.in. przy budowie kolei. Dopóki pozwalało zdrowie bardzo lubiła jeździć na rowerze, robótki ręczne na drutach. Do dziś śpiewa, mówi wiersze, których nauczyła się jeszcze w dzieciństwie.

- Reklama -

Franciszek Gmys urodził się 30 marca 1918 r. Pochodzi z rolniczej rodziny, z miejscowości Tuszynki. Tutaj też uczęszczał do szkoły. Jubilat ma doskonałą pamięć.

Po ślubie przeniósł się do gospodarstwa, z którego pochodziła żona. Jak sam mówi, zaczynali od zera, wszystkiego brakowało. Brak inwentarza, dom do remontu, brak szyb w oknach. Mieli krowę i 10 kur, które pani Kazimiera otrzymała od Niemców, u których pracowała. Ziemię, 14 ha, obrabiali początkowo, wynajmując konia od sąsiadów. Państwo Gmysowie mają córkę, doczekali się czterech wnuków i ośmiu prawnuków.

Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości samorząd województwa wybił specjalną edycję Medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla rówieśników Niepodległej, których dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa. Stulatkowie widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie państwa, pamiętają czasy PRL-u i karnawał Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że naznaczone indywidualnymi losami i doświadczeniem.

- Reklama -

– W poniedziałek miałem możliwość wręczenia trzech z takich medali mieszkańcom powiatu świeckiego, by osobiście wręczyć im wyróżnienie i złożyć najserdeczniejsze życzenia. Do wizyty przyłączyły się również władze Bukowca i Drzycimia. były to niezwykle wzruszające i pouczające spotkania – mówi Paweł Knapik, radny sejmiku wojewódzkiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
Olaf
Gość

Piękna inicjatywa.