Pacjenci oddziału ratunkowego w Nowym Szpitalu będą przyjmowani w lepszych warunkach [ZDJĘCIA]

0
O nowych wnętrzach i nowym wyposażeniu mówiła Grażyna Szybowicz, ordynator oddziału ratunkowego

Nowe oblicze oddziału ratunkowego w Nowym Szpitalu. Inwestycja za blisko 3,4 mln zł. Nowe sale obserwacyjna, zabiegowa i wstępnej intensywnej terapii oraz sprzęt medyczny: USG, respiratory, aparaty EKG, kardiomonitory. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nowym Szpitalu w Świeciu po modernizacji znów przyjmuje pacjentów

Oddział ratunkowy w Świeciu został kompleksowo zmodernizowany. Dobrym przykładem, jak zmienił się SOR jest sala resuscytacyjno-zabiegowa oraz sala obserwacyjna. – Pomieszczenia są zupełnie nowe, wyposażone w nowoczesne aparaty do znieczulania pacjentów, respiratory. Przy nowych łóżkach znajdują zakupione przy okazji remontu pompy infuzyjne, kardiomonitory czy aparaty EKG. Szpital w Świeciu dysponuje całodobowym dostępem do diagnostyki obrazowej: RTG, tomografu komputerowego i rezonansu. Na potrzeby SOR, został zakupiony dodatkowy aparat USG – wymienia Marta Pióro, rzecznik Grupy Nowy Szpital.

W szczególnych przypadkach pacjent może być przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się oddane do użytku w 2014 roku lądowisko. Powiększona została również sala, gdzie udzielana jest pomocy pacjentom z urazami kostnymi. Większa jest także poczekalnia i miejsce do rejestracji oraz segregacji pacjentów.

– Mam nadzieję, że pacjenci będą zadowoleni ze zmian. Oprócz fachowej opieki medycznej i nowoczesnego sprzętu, pacjenci potrzebują również dobrych relacji z personelem medycznym. Na tym nam zależy i cały czas nad tym pracujemy – mówił dr Andrzej Brymora, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Oddział ratunkowy w Świeciu przyjmuje rocznie ponad 13,5 tys. pacjentów. Do połowy bieżącego roku do oddziału zgłosiło się już ponad 7 tys. pacjentów. Modernizacja oddziału była konieczna ze względu na potrzeby pacjentów.

- Reklama -

– Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej. Koszt zrealizowanego przez świecki szpital projektu wyniósł blisko 3,4 mln zł, z czego ponad 2,7 mln zł pochodziło z uzyskanych dotacji. W ramach projektu wykonano prace budowlane oraz remontowe, instalacje sieci wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji – przedstawiała Pióro.

W uroczystości otwarcia oddziału ratunkowego, która odbyła się w środę o godz. 12 brali udział samorządowcy z całego powiatu. Na miejscu obecni byli też przedstawiciele zarządu całej Grupy Nowy Szpital.

– To ważny dzień dla pracowników szpitala. To ważny dzień dla pacjentów. Ale to także ważny dzień dla mnie. Przy takich okazjach widzę jak wiele się zmieniło od 14 lat – mówił Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital mając na myśli czas jaki minął od prywatyzacji placówki w Świeciu. Wskazywał też, że ważne jest stworzenie dobrego zespołu oraz ścisła współpraca z samorządem, w tym wypadku powiatem świeckim.

- Reklama -

– Przede wszystkim chodzi tu o dobro mieszkańców. W powiecie mieszka 100 tys. osób. Tej liczby nie można zignorować – odpowiadał Franciszek Koszowski, starosta powiatu świeckiego.

– Cieszę się, że inwestycja dobiegła końca – dodawała Grażyna Szybowicz, ordynator oddziału ratunkowego, która po nowych i kompletnie wyposażonych wnętrzach oprowadziła zgromadzonych gości.

Na ręce personelu kwiaty przekazała m.in. Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu. – Mamy u siebie 25 tys. pacjentów. To jedna czwarta mieszkańców powiatu, która w weekendy i wieczorami jest przyjmowana tutaj. Za tę opiekę serdecznie dziękuję całemu personelowi. Wiem, że spotykacie się z najtrudniejszymi przypadkami.

Z części dotacji zakupiono również sprzęt medyczny, m.in.: pompy infuzyjne, kardiomonitory, respiratory stacjonarne, aparaty EKG. Wyposażenie oddziału zostało również uzupełnione w wózki do przewożenia pacjentów, stoły i lampy zabiegowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o