Historyczny dokument w iglicy wieży kościoła [ZDJĘCIA]

0
99
Bezpłatne ogłoszenia drobne

Podczas trwającego remontu wieży “klasztorka” w Świeciu znaleziono dokument z poprzedniej przebudowy budynku. Liczy sobie ponad 100 lat

– To dokument z 1892 roku. Od września do listopada trwał remont wieży, który uchronił ją przed popadnięciem w kompletną ruinę – mówi ks. Leszek Grzela, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu, kościoła popularnie nazywanego “klasztorkiem”.

Dokument znaleźli budowlańcy, którzy obecnie zajmują się remontem wieży. Ówczesny remont kosztował 3,5 tys. marek. Dzisiejszy wyniesie ponad 100 tys. zł.

– Odnowiona zostanie fasada z przodu. Nowego oblicza doczeka się także iglica. Mam nadzieję, że prace zakończą się w listopadzie – dodaje proboszcz.

Dokument sporządzony po łacinie wróci na swoje miejsce w towarzystwie słów sporządzonych dziś, które podobnie do poprzednika, będą informować o toczących się właśnie pracach.

Tłumaczenie łacińskiego tekstu:

Za czasów zastępcy Jezusa Chrystusa Pana Naszego, świętego rzymskokatolickiego Kościoła, 257 następcy świętego Piotra księcia Apostołów, Najwyższego Kapłana, Papieża Leona XIII konsekrowanego 20 lutego 1878r, w 15 roku jego pontyfikatu, za Leona Redmera, z Bożego zamiłowania i łaski stolicy Apostolskiej, Biskupa Chełmińskiego urodzonego 13 września 1828, kanonizowanego i obejmującego rządy 9 stycznia 1887, za Wojciecha Antoniego Blocka proboszcza miejsca od 19 sierpnia 1884 i dziekana świeckiego, urodzonego 18 października 1835 w Strzepczu pod Wejherowem oraz Franciszka Laffonta wikariusza świeckiego.

Za rządów w Prusach Wilhelma II cesarza niemieckiego, w miesiącach wrześniu, październiku i listopadzie roku 1892. Wieża ta rozpadająca się ze starości, prawie że od nowa została wzniesiona i pokryta blachą miedzianą przez Antoniego Szpydowskiego murarza i Laskowskiego blacharza ze Świecia, kosztem prawie 3500 marek z dobrowolnych datków i jałmużn parafian świeckich.

Wszystko na większą Bożą Chwałę.

Świecie dnia 7.11.1892,

Wojciech Antoni Block Proboszcz i dziekan świecki,

Franciszek Laffont wikariusz.

Pieczęcie:

-dozoru Kościelnego parafii św. Stanisława

-parafialna

-dekanatu świeckiego

-proboszcza

 

Bezpłatne ogłoszenia drobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ