Zamiast na komputerach ćwiczą na atrapach z kartonu. Stowarzyszenie “Razem dla Świecia” pomogło im w rozpoczęciu roku szkolnego

0
80
Bezpłatne ogłoszenia drobne

Akcja “Razem dla polskich dzieci na Ukrainie” – pomagaliśmy naszym rodakom przygotować się do roku szkolnego

Stowarzyszenie Razem dla Świecia pod koniec sierpnia ogłosiło, że rozpoczyna akcję pomocy polskim dzieciom na Ukrainie. Przez kilkanaście dni zbierano najpotrzebniejsze przedmioty dla dzieci. Między innymi przybory szkolne, plecaki, odzież i obuwie sportowe. Do akcji przyłączyło się wiele osób a także firm działających na terenie Świecia.

Wizyta w szkole

We wtorek 7 września Dariusz Woźniak i Wojciech Wilkowski ze stowarzyszenia Razem dla Świecia udali się na Ukrainę gdzie spotkali się z grupą dzieci w polskiej szkole w Kamionce Buzkiej (około 40 km na północny-wschód od Lwowa) przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tej szkole ponad 40 dzieci uczy się języka polskiego. Nauczycielką jest siostra Jonatana z Zakonu Serafitek. Na spotkaniu pojawiło się około dwudziestu dzieci, którym rozdali przygotowane paczki, w których znalazło się wszystko to, czego dzieci potrzebują.

Organizatorzy otrzymali przed rozpoczęciem akcji zbierania darów karteczki od 26 dzieci, na których napisały wszystko to o czym marzą. Dzieci poza przygotowanymi indywidualnymi zestawami mogły sobie wybrać inne przedmioty, między innymi przybory szkolne i pluszaki. To sprawiło im ogromną radość. Dodatkowo stowarzyszenie przekazało dzieciom książki o historii Polski i o polskich władcach, które wzbudziły spore zaciekawienie. Każde dziecko otrzymało także słownik ukraińsko-polski.

Chcą studiować w Polsce

Jak opowiadają przedstawiciele stowarzyszenia, dzieci w swojej ukraińskiej szkole uczą się ukraińskiego, rosyjskiego, angielskiego i niemieckiego – to jednak im nie wystarcza i dodatkowo po zajęciach chcą poznać jeszcze język swoich dziadków. Niektórzy przemierzają na rowerach 10 kilometrów aby być na zajęciach w szkole. Większość z nich chce podjąć studia w Polsce – popularne plany to medycyna, albo studia na politechnice. Dzieci z zapałem uczą się języka polskiego i są bardzo dumne z tego, że mogą po polsku powiedzieć “dzień dobry”.

Plany na przyszłość

Stowarzyszenie ma nadzieję, że to nie koniec. Są zdeterminowani i zrobią wszystko, aby w przyszłym roku mali przyjaciele z Ukrainy mogli odwiedzić nasze miasto. Mają także nadzieję, że w przyszłości będą mogli jakoś wesprzeć tych najstarszych na studiach w Polsce.

Tak niewiele, a dla nich bardzo dużo

Przedstawiciele stowarzyszenia mówią, że w gruncie rzeczy zrobili niewiele. Problemy polskich dzieci na Ukrainie nie zostały definitywnie rozwiązane. Jednak już sam fakt, że ktoś przejechał kilkaset kilometrów ze wsparciem dla nich, da dzieciom i im rodzinom więcej sił w pokonywaniu trudności.

Każda pomoc jest dla nich bardzo ważna, bo na Ukrainie, w szczególności na prowincji zarobki są niskie. Średnio jest to około 200-300 zł w przeliczeniu na złotówki. Na wsiach ludzie żyją z tego, co urośnie w ich przydomowych ogródkach. Większość rodzin nie posiada w domu komputera, a dzieci ćwiczą na atrapach z kartonu. Stowarzyszenie jest bardzo wdzięczne wszystkim sponsorom za przekazane dary. Razem udało się im zrobić coś wielkiego.

Bezpłatne ogłoszenia drobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ