Zarząd Wdy Świecie nie był w stanie spiąć budżetu na rundę wiosenną

0
Prezes Andrzej Maliszewski odpowiadał dziś na pytania dziennikarzy (fot. Sławomir Wojciechowski)

Dziś w siedzibie KS „Wda” Świecie odbyła się zapowiadana konferencja prasowa dotycząca wycofania drużyny seniorów z III ligi

Prezes klubu Andrzej Maliszewski wyjaśnił przyczyny tak drastycznej decyzji zarządu klubu.

– Pierwsza, mniejsza, to sportowa – podkreślił prezes Wdy Andrzej Maliszewski. – Jak wszyscy wiedzą zajęliśmy po rundzie jesiennej ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 8 punktów. W związku z tym chcieliśmy wzmocnić się, by do rundy wiosennej przystąpić z większym potencjałem sportowym. Sytuacja w tabeli nie pomagała nam w tym, ponieważ ciężko w naszym rejonie było znaleźć zawodnika, który podniósłby nam wartość sportową i pomógł wydźwignąć się ze strefy spadkowej. III liga z roku na rok staje się coraz mocniejsza sportowo i jest w niej już pół profesjonalizm. Spoza regionu zawodnicy deklarowali chęć przyjścia do naszego klubu, ale na ich wysokie oczekiwania finansowe nie było nas stać.

Szalę przechylił aspekt ekonomiczny. Zarządowi nie udało się spiąć budżetu, a dokładnie znaleźć wystarczającej kwoty na kontrakty dla zawodników. Te nie mogą być pokrywane z dotacji miasta. A sponsorzy nie są tacy hojni jak kilka lat temu.

– Codziennie w okresie świąteczno-noworocznym spotykaliśmy się na zarządzie i po kilka godzin debatowaliśmy czy iść w lewo czy w prawo – zapewniał prezes klubu. – O naszej decyzji zdecydowały właśnie mniejsze wpływy środków finansowych zewnętrznych niż wcześniej planowaliśmy i deklarowali je sponsorzy. Dotacja z miasta plus właśnie te środki nie dawały kwoty, która umożliwiałaby utrzymanie drużyny na poziomie III ligi. Nie udało się nam zabezpieczyć kwoty na kontrakty. Nie jest tajemnicą, że piłkarzom płacimy mniej niż inni, ale płacimy, wywiązujemy się z deklaracji.

- Reklama -

Andrzej Maliszewski uprzedzając pytania dziennikarzy sam poruszył kwestię pieniędzy za transfer Jakuba Piotrowskiego, o którym było głośno w zeszłym roku. I który miał zapewnić stabilny budżet przynajmniej na jeden sezon. Okazało się, że Pogoń Szczecin przekazała dotychczas Wdzie jedną transzę. W tym roku ma wpłynąć druga, ale nie wiadomo dokładnie kiedy.

– Podjęliśmy decyzję, że część z tej transzy, która do nas dotarła będzie przeznaczona ogólnie na rozwój sekcji piłki nożnej, a reszta na zespół seniorów – wyjaśnił prezes. – Niestety, z uwagi na to, że były mniejsze środki zewnętrzne od spodziewanych musieliśmy już wypłacać kontrakty z niej w zeszłym roku. Ta kwota, która została i moglibyśmy zainwestować ją w pierwszy zespół nie gwarantowała nam tego, że utrzymamy się w III lidze. Dlatego podjęliśmy tę drastyczną decyzję o wycofaniu się.

Seniorska piłka nie znika ze Świecia. Pierwszą drużyną staną się teraz rezerwy grające w A klasie. Zgodnie z regulaminem rozgrywek PZPN w nowym sezonie Wda ma prawo startu w klasie okręgowej. Zarząd klubu chce, by awans do niej wiosną piłkarze uzyskali sportowo. Wda II/Tor Świecie zajmuje po rundzie jesiennej 2. miejsce ze stratą trzech punktów do lidera Krajny Sępólno Krajeńskie. Piłkarze, którzy grali w III lidze otrzymali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Ci co nie znajdą takiego będą mogli grać w A klasie. Na razie nie wiadomo kto poprowadzi zespół Wdy II/Tor wiosną, bo dotychczasowy trener Karol Maliszewski zamierza grać jeszcze na wyższym poziomie rozgrywkowym. Dotychczasowe rezerwy mają zagrać też w 1/8 finału okręgowego Pucharu Polski o ile zezwoli na to K-P ZPN.

- Reklama -

Więcej o wycofaniu Wdy z III ligi jutro w tygodniku „Nowe Świecie”.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o