Polscy siatkarze znów najlepsi na świecie, a wśród nich Dawid Konarski ze Świecia

0

Wczoraj w Turynie zakończyły się XIX FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2018. Najlepsza w nich okazała się reprezentacja Polski

Biało-czerwoni bronili mistrzowskiego tytułu wywalczonego cztery lata temu. Skutecznie, choć przydarzył im się mały kryzys w drugim etapie turnieju (porażki z Argentyną 2:3 i Francją 1:3). Na szczęście finisz (na niego Polacy przenieśli się z Bułgarii do Włoch) mieli znakomity. W sobotę w półfinale Polska pokonała po bardzo zaciętym i emocjonującym spotkaniu USA 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20, 15:11). Pochodzący ze Świecia atakujący Jastrzębskiego Węgla Dawid Konarski zdobył cztery punkty.

W niedzielę doszło do powtórki finału sprzed czterech lat. I znów górą byli nasi siatkarze, którzy zagrali znakomicie. Polska zwyciężyła Brazylię 3:0 (28:26, 25:20, 25:23). Do wygranej poprowadził ją Bartosz Kurek, który zdobył 24 punkty. Nasz atakujący został później wybrany MVP mistrzostw. Przy dobrej dyspozycji Kurka Dawid Konarski w finale wiele nie pograł. Na parkiecie pojawił się dwukrotnie, ale tylko na chwilę. „Konar” był jednym z pięciu siatkarzy, którzy cztery lata temu zdobyli złoto na mistrzostwach rozgrywanych w naszym kraju. Drugi raz mistrzami świata zostali również rozgrywający Fabian Drzyzga, środkowy Piotr Nowakowski, przyjmujący Michał Kubiak oraz libero Paweł Zatorski.

Dodajmy, że Polska została w sumie po raz trzeci mistrzem świata w siatkówce mężczyzn. Pierwszy triumf miał miejsce w 1974 roku. Orłów do tegorocznego sukcesu poprowadził belgijski trener Vital Heynen, dla którego był to pierwszy finał MŚ. Cztery lata temu z reprezentacją Niemiec zdobył brąz. A jako ciekawostkę dodajmy, że w latach 2013-15 Vital Heynen był trenerem Transferu Bydgoszcz.