Pomóż i wystartuj w biegu charytatywnym „Podnosimy Macieja”

0

W niedzielę odbędzie się VII Półmaraton Mondi z Chełmna do Świecia. Towarzyszyć mu będzie akcja charytatywna, podczas której zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację Macieja Łoszyńskiego ze Świecia

Jeszcze niedawno 24-letni Maciej Łoszyński, fan koszykówki (były zawodnik KK Świecie), był tryskającym zdrowiem młodym człowiekiem. Z sukcesami studiował mechanikę i budowę maszyn na UTP w Bydgoszczy. Niespodziewanie przykuła go do łóżka choroba Wilsona. To bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Najczęściej ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Jej istotą jest odkładanie się nadmiaru miedzi w narządach, głównie w wątrobie i w mózgu, a także w rogówce, sercu i nerkach. Za taki stan odpowiada nieprawidłowo działający system usuwania tego pierwiastka z organizmu (ten, który odpowiada za wchłanianie miedzi z układu pokarmowego działa prawidłowo. W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia narządów, w których gromadzi się miedź i stopniowego zaburzania ich pracy. Obecnie Maciej Łoszyński przebywa w Instytucie Neurologii w Warszawie. Pilnie potrzebuje wsparcia. Trwa walka o to, by mógł samodzielnie chodzić i jeść.

Ma w tym pomóc zbiórka pieniędzy, w którą zaangażowały się lokalne firmy i instytucje, m.in. Mondi Świecie oraz OKSiR. Bieg charytatywny „Podnosimy Macieja” odbędzie się w niedzielę na boisku lekkoatletycznym Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu przy al. Jana Pawła II w godz. 12-14. Uczestnicy będą biegać po obwodzie boiska. Chętni będą mogli przyłączyć w dowolnym momencie. Za każde pokonane okrążenie uczestnik wpłaca 5 zł na leczenie Macieja. Poza biegiem, na miejscu zawodów odbywać się będzie impreza towarzysząca. Na scenie zaprezentują się m.in. wykonawcy związani z OKSiR-em. Zaplanowano też licytacje przekazanych przez sponsorów gadżetów. Ponadto odbędzie się dodatkowa zbiórka pieniędzy wśród widowni znajdującej się na miejscu.

Dodajmy, że także w Chełmnie na rynku zaplanowany jest w niedzielę (godz. 11-13) bieg charytatywny „Podnosimy Paulinę“. Tutaj zebrane pieniądze przekazane zostaną na wsparcie zakupu urządzenia do reedukacji chodu dla Pauliny Kowalskiej. 23-letnia chełmnianka urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym czterokończynowym. Porusza się na wózku lub przemieszcza się na kolanach po podłodze. Wymaga pomocy przy wszelkich czynnościach samoobsługowych. Jej marzeniem jest osiągnięcie większej sprawności. Pomogłoby w tym specjalistyczne urządzenie do reedukacji chodu, które utrzymywałoby ją w pozycji pionowej i zapewniało pełen komfort i bezpieczeństwo.

- Reklama -

Bieg połączy dwa miasta

W niedzielę kibicować będziemy też uczestnikom VII Półmaratonu Mondi z Chełmna do Świecia. Start nastąpi o godz. 11 z rynku w Chełmnie, a meta będzie na deptaku przy Szkole Podstawowej nr 8 w Świeciu. Zawodnicy przebiegną przez miejscowości: Głogówko, Niedźwiedź, Kosowo, Gruczno, Dworzysko i Wielki Konopat. Do soboty do godz. 14 można jeszcze zgłosić się do rywalizacji za pośrednictwem internetu. Zapisy prowadzone są na stronie www.swieto-papieru.pl, gdzie należy wypełnić formularz. Spóźnialscy będą mogli zapisać się w dniu zawodów w godz. 8.30 do 10.15 (biuro przy SP nr 8 Świecie). Wpisowe wynosi 40 zł. Osoby powyżej 50 lat płacą połowę. Tradycyjnie o godz. 10.25 uczestnicy półmaratonu zostaną autokarami przewiezieni do Chełmna. Każdy zawodnik otrzyma pakiet startowy, a na mecie pamiątkowy medal. Dla najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach wiekowych i „open” przewidziane są puchary i nagrody rzeczowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o