Elmot z Nowego wie jak szybko i skutecznie postawić nowoczesny budynek mieszkalny

0
Modułowe budynki pasywne zyskują na popularności

Budownictwo modułowe pozwala na postawienie wykończonego budynku jednorodzinnego o pow. 200 m kw. w siedem miesięcy – uwzględniając czas potrzebny na zdobycie niezbędnych pozwoleń

Historia firmy Elmot z Nowego sięga 1990 roku. W tamtym okresie przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą detaliczną artykułów motoryzacyjnych i elektrycznych. Już po pięciu latach udało się poszerzyć działalność o usługi budowlane. W 2003 roku Elmot stał się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Obecnie główną działalnością firmy jest produkcja modułowych domów pasywnych. – Zajmujemy się tym od 2012 roku. Pierwszy dom modułowy wykonaliśmy dla klienta ze Szwecji – mówi Jarosław Wasielewski, prezes firmy Elmot. Wykonanie pierwszego domu modułowego zaowocowało stałą współpracą w Szwecji w zakresie produkcji modułowych budynków pasywnych o konstrukcji stalowej.

Czym jest budownictwo modułowe? – Nasze moduły to przestrzenne fragmenty budynku, które są produkowane w fabryce. Następnie są przewożone na miejsce budowy i montowane w całość budynku. Moduły wyjeżdżające z naszego zakładu produkcyjnego są uzbrojone we wszelkie instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną) oraz posiadają pełne wykończenie wnętrz i elewacji. Pozwala to wyeliminować niekorzystne warunki pogodowe i znacząco przyspieszyć powstanie budynku – przekonuje prezes.

Firma podkreśla również, że zaletą takiego budownictwa jest to, że potrzebują minimalną ilość energii na ogrzewanie. – Dom musi być bardzo szczelny, dobrze zaizolowany, używać systemów odzysku ciepła i dobrze wykorzystywać energię ze słońca i innych pasywnych źródeł energii tj. kuchenka, urządzenia RTV i AGD, czy też domowników. Osiągnięcie tych założeń sprawia, że w domu pasywnym panuje najwyższy komfort termiczny o każdej porze roku. Latem ściany i okna nie „wpuszczą” do domu nadmiaru ciepła, a zimą zatrzymają ciepło w środku, jednocześnie chroniąc przed chłodem. Dodatkowo wymuszona mechanicznie wentylacja z odzyskiem ciepła zadba o ciągły napływ świeżego powietrza z zewnątrz – tłumaczy. – Modułowy dom pasywny jest domem „normalnym” w każdym tego słowa znaczeniu, ale najbardziej zaawansowanym technologicznie – dodaje.

Takie budownictwo to rozwiązanie nie tylko dla dużych inwestorów, ale również osób indywidualnych. Wkrótce Elmot wyda pierwszy katalog typowych domów modułowych. Skorzystanie z takiego rozwiązania sprawi, że w błyskawicznym tempie na naszej działce pojawi się wymarzony dom. – Dom o powierzchni około. 200 m kw. to 6 modułów. Produkcja konstrukcji stalowej w takim przypadku to 6 dni roboczych. Uzbrojenie takiego modułu w ściany, sufity, podłogi, izolacje, instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, czy też biały montaż, panele i płytki to 14 dni roboczych. Montaż na miejscu budowy to 1 dzień, natomiast maskowanie połączeń jak i wykończeniowe prace wewnątrz i zewnątrz zamykają się w 10 dniach roboczych – tłumaczy Wasielewski. – Biorąc pod uwagę konieczność wykonania dokumentacji budowlanej i uzyskanie pozwolenia na budowę, realne jest oddanie do użytkowania w pełni wykończonego i umeblowanego domu w ciągu ok. 7 miesięcy od podpisania umowy (3 miesięcy od rozpoczęcia produkcji) – dodaje.

Klienci, którzy zdecydują się na dom w tej technologii, mogą zlecić jego zaprojektowanie według własnego pomysłu. – Zastosowanie konstrukcji stalowej w budynku daje największe możliwości architektoniczne ze wszystkich dostępnych technologii. Sztywność i nośność konstrukcji pozwala nam na wykonanie skomplikowanych brył budynków i nowatorskich pomysłów naszych klientów. Klient decydujący się na współpracę z nami, może liczyć z naszej strony na dużą elastyczność i otwartość na sugestie w sprawach projektowych i wyboru formy budynku – podkreślają w Elmot.

Do tej pory Elmot wykonał budynki z około 1000 modułów. Połowa z tego przypada na budynki mieszkalne wielo- i jednorodzinne. W Polsce dotychczas powstał jeden dom jednorodzinny. Stoi w Gniewie. – Jeśli chodzi o Polskę, to tu inwestorzy zaczynają dopiero dostrzegać korzyści budownictwa modułowego. Największą do tej pory realizacją w Polsce jest „Dom Żeglarza” w Pucku. To dom wypoczynkowy dla ok. 60 osób, którego powierzchnia wynosi 700 m kw. Składa się z trzech kondygnacji i jest budynkiem pasywnym – opowiada Wasielewski.

Jeśli chodzi o powiat świecki, to w 2013 roku w Nowem powstała ogrzewalnia dla bezdomnych zbudowana w technologii modułowego budynku pasywnego.

W firmie zatrudnionych jest ponad 150 osób, są też praktykanci w zawodzie „monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Cały czas też poszukuje pracowników budowlanych na każdym poziomie specjalizacji.

Firma jest również doceniana za działalność społeczną. 13 września w Toruniu na Międzynarodowym Forum Ekonomii Społecznej w kategorii przedsiębiorstw zaangażowanych społecznie prezes firmy otrzymał nagrodę za wspieranie Shotokan Nadwiślańskiego Stowarzyszenia „Aktywni”, współpracę z lokalnymi organizacjami w organizacji m.in. Święta Śliwki, Cyklu Koncertów „Muzyka Kościołów”, zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej ogrzewalni modułowej pasywnej dla bezdomnych, ufundowanie Fundacji Aktywizacji i Integracji oraz wspieranie lokalnego funduszu stypendialnego „Studenciak”.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o