Ceny mieszkań w Świeciu są wysokie, najbardziej pożądane są Marianki. Taniej w kamienicy czy bloku?

0
Małgorzata Piekarska, agentka nieruchomości Fox Haus, prezentuje jedno z mieszkań an sprzedaż

Średnia cena mieszkania na os. Marianki waha się od 3,5 do 4 tys. zł za 1 m kw. W kamienicy zapłacimy średnio o 1 tys. zł mniej na metrze. – W Świeciu mamy do czynienia z duża liczbą zainteresowanych zakupem mieszkania przy stosunkowo niewielu nowych inwestycjach – mówi Karol Dziuba z Fox Haus

Ceny mieszkań w Świeciu w ostatnich miesiącach znacząco  wzrosły i dziś ten, kto chce „pójść na swoje” często zastanawia się, co dla niego będzie korzystniejsze – kupno mieszkania  a może budowa nowego domu. Natomiast ci, którzy kilka lat temu kupili mieszkanie a dziś je sprzedają, z pewnością na nim zarobią.

Przyjrzyjmy się, jak w Świeciu wygląda rynek mieszkaniowy, również na tle innych miejscowości.

Zacznijmy od miast z wyższymi uczelniami, liniami tramwajowymi, centrami handlowymi i bezrobociem na poziomie 4-5 proc.. Bydgoszcz: tu 72 m kw. mieszkanie w bloku można znaleźć już za 255 tys. zł, czyli ok. 3,5 tys. zł za 1 m kw. Jednak średnia cena to 4,5 tys. zł za 1 m kw. W Toruniu średnia cena 1 m kw. waha się od 4,5 tys. do 5 tys. zł. Są też mieszkania za 6 a nawet 7 tys. zł za 1 m kw. To mieszkania w nowym budownictwie, ze strzeżonym parkingiem, często z nowocześnie wyposażoną kuchnią i łazienką. W niedalekim Nowem mieszkań do kupienia trudno znaleźć. Podobnie w Jeżewie, czy w Bukowcu. Tu sprzedaje się głównie domy i działki budowlane (ten temat poruszymy w jednym z kolejnych numerów).

Ceny mieszkań są wysokie

Choć Świecie nie jest tak duże, jak Bydgoszcz, czy Toruń, to również tutaj ceny mieszkań są dość wysokie. – Ceny nieruchomości w całej Polsce jak i Europie poszły w górę w ostatnim czasie bardzo mocno, w mojej ocenie wiele czynników ma wpływ na taki stan. Jako najważniejsze wymieniłbym spadek bezrobocia i zwiększenie zdolności kredytowej, zdecydowanie większy zwrot z inwestycji w nieruchomość niż na lokacie, wysoki koszt specjalistów- emontowców. Dodatkowo w Świeciu mamy do czynienia z duża liczbą zainteresowanych zakupem mieszkania przy stosunkowo niewielkiej liczbie nowych inwestycji. Widać to choćby po rezerwacjach lokali przy niepowstałych jeszcze inwestycjach. W sąsiednim Chełmnie klienci również narzekają na wysokie ceny mieszkań twierdząc, że w Świeciu można nabyć tańszą nieruchomość co nie do końca jest prawdą ponieważ ceny są porównywalne – Karol Dziuba, ekspert kredytowy z biura nieruchomości Fox Haus w Świeciu.

Im większe mieszkanie tym taniej za metr

4,5 tys. zł za 1 m kw. chce m.in właściciel 25 m kw. kawalerki przy ul. Wojska Polskiego. Do swojej oferty dorzuca również większość wyposażenia. Natomiast 4,3 tys. zł za 1 m kw. to cena mieszkania o pow. 46 m kw. przy ul. Słowackiego. Mieszkanie jest po remoncie, urządzone w nowoczesnym stylu, gotowe do zamieszkania. Zaledwie 3,1 tys. zł za 1 m kw. zapłacimy wybierając (75 m kw.) dwupokojowe, umeblowane mieszkanie w centrum miasta. Jest to jednak mieszkanie w kamienicy. Można znaleźć też coś tańszego – 160 tys. zł zapłacimy za trzypokojowe mieszkanie w centrum Świecia o pow. ok. 70 m kw. (2,4 tys. zł za 1 m kw.) Oprócz tego jest też garderoba i piwnica. To również mieszkanie w kamienicy.

– Na cenę danej nieruchomości wpływają takie czynniki jak lokalizacja, standard wykończenia, piętro czy koszty utrzymania. Generalna zasada na rynku wtórnym jest taka, że im większe mieszkanie, tym cena m2 będzie niższa. Oczywiście analogicznie zasada działa w drugą stronę – cena m2 kawalerki 25 m2 będzie wyższa niż mieszkania 100 m2 – tłumaczy Karol Dziuba.

W kamienicy taniej

Eksperci potwierdzają, że cena mieszkania w kamienicy jest tańsza nawet o 1 tys. zł za 1 m kw. – Za typowe mieszkanie dwupokojowe o pow. 36-48 m kw., usytuowane w bloku z wielkiej płyty na osiedlu Marianki, trzeba zapłacić ok. 3,5- 4 tys. zł/m kw., co przy 48 m kw daje niecałe 200 tys zł. Jest do średnia cena mieszkania nadającego się do zamieszkania o dobrym standardzie. Co ciekawe za mieszkanie o tym samym metrażu, ale z wydzielonym dodatkowym pokojem klienci są w stanie zapłacić nawet o ok. 10 proc. więcej. Przeciętnie mieszkanie trzypokojowe ma ok. 60-70 m kw. i za takie mieszkanie trzeba zapłacić od 220-300 tys zł. Średnia cena mieszkania w kamienicy to 2,5-3,5 tys. zł/1 m kw.. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty kosztuje od ok. 3-4 tys. zł/m kw. – wymienia Dziuba.

Taniej jest kupić nowe mieszkanie. – Średnie ceny nowych mieszkań od deweloperów to 2,9- 3,7 tys. zł/m kw. Lokale są stanie deweloperskim do wykończenia – tłumaczy ekspert.
W Świeciu najdroższe jest mieszkanie na os. Marianki. – To osiedle przez cały czas jest jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji. Aktualnie posiadamy w bazie najwięcej klientów zainteresowanych tym osiedlem. Duży popyt przy ograniczonym pojawianiu się nowych ofert sprzedaży powoduje dość wysokie ceny lokali – mówi Dziuba.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o