Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w świeckiej bibliotece pełne rewolucyjnych słów [ZDJĘCIA]

0
Powieść Stefana Żeromskiego czytali zarówno starsi jak i młodsi

Ponad trzydzieści osób wzięło udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które w Świeciu zorganizowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wśród nich byli samorządowcy, działacze społeczni, nauczyciele, uczniowie, ale także zagorzali czytelnicy

Świecka biblioteka do akcji włącza się co roku. Tym razem czytano przed gmachem książnicy. O idei Narodowego Czytania opowiadał Marcin Warmke. List prezydenta, który akcję objął swym patronatem odczytała Beata Szymańska, dyrektor placówki.

Pierwsze słowa powieści Żeromskiego o dojrzewaniu młodego Cezarego Baryki w burzliwych latach międzywojnia przeczytał Tadeusz Pogoda, burmistrz Świecia.

Po nim za mikrofonem zasiedli także pozostali przedstawiciele władz miasta – Krzysztof Kułakowski i Jerzy Wójcik. Czytali także przedstawiciele Starostwa Powiatowego – Barbara Studzińska, Iwona Karolewska, Dariusz Woźniak.

Czytali także radni, działacze społeczni, nauczyciele, uczniowie i czytelnicy biblioteki.

- Reklama -

Michał Goliński z Izby Regionalnej wersy powieści czytał m.in. w rycerskiej zbroi. A Hanna Kalinowska i Mirosław Sejkowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z Michałem Brdakiem z biblioteki przedstawili „Przedwiośnie” z podziałem na role.

Lektorom przysłuchiwali się przechodnie, którzy wędrowali ulicą Sienkiewicza oraz odwiedzający książnicę. Narodowe Czytanie w Świeciu rozpoczęło się punktualnie o godz. 10 i potrwało dwie godziny. We większości wybrano fragmenty z początku powieści, które opisują rewolucję wybuchającą w Baku.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o