Dożynki w Świeciu. Amfiteatr pełen tradycyjnych smaków i dobrej muzyki [ZDJĘCIA]

1
Bochny chleba przygotowali przedstawiciele wszystkich sołectw gminy Świecie

Obchody Święta Plonów potrwają do wieczora. W amfiteatrze oblegane są stanowiska poszczególnych sołectw. Panie z kół gospodyń wiejskich kuszą przygotowanymi specjałami. Nie brakuje ciast i tradycyjnego chleba ze smalcem, ale można dowolnie przebierać także w różnorakich owocach

Od początku szczelnie oblegane było stoiska m.in. pań z Wiąga i Gruczna. Na stołach miały poustawiane kawałki drożdżówek, owoce, chleb ze smalcem. Smakosze odnaleźli także kawałki rolady ziemniaczanej, naleśników, faworków.

Pod sceną po przemarszu korowodu z kościoła św. Andrzeja Boboli poustawiano przygotowano przez sołectwa wieńce. Mieszkańcy Wiąga ze zboża zbudowali kościół w Sartowicach, a panie z Topolinka przedstawiły świątynię w Topolnie. Swój wieniec dostarczyli także prężnie działający w gminie Świecie pszczelarze. Jego sercem były żywe pszczoły, których pracę można było podziwiać przez plastikową szybę.

Na scenie grała m.in. orkiestra dęta ze Świecia. Do dźwięków instrumentów dętych choreografię nowych układów przedstawiały mażoretki.

Starostami dożynek, które zaczęły się mszą o godz. 12 w niedzielę, 2 września, byli Barbara i Jacek Bartnik z Drozdowa. Oni przekazali chleb samorządowcom, który ci następnie rozdali wśród zgromadzonej publiczności. Impreza potrwa do wieczora. Na scenie zagra jeszcze m.in. zespół pieśni i tańca „Pomorze” oraz kapela podwórkowa „Cynamony”.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
najnowszy najstarszy najlepszy
Powiadom o
flanela
Gość
flanela

#RobertWójtowicz