Cztery prace (grafiki powyżej) autorstwa Pauliny Czarneckiej z Bukowca zostaną zaprezentowane na wystawie Sztuka Teraz w krakowskim Muzeum Narodowym

Trudno powiedzieć skąd wzięło się u Pauliny zamiłowanie do sztuki. Gdy kończyła szkołę podstawową w Bukowcu uparła się, że chcę rozpocząć naukę w gimnazjum w Świeciu. Dopiero wtedy zaczęła zamiłowanie do sztuki odkrywać. Próbowała swoich sił w różnych dziedzinach – teatr, rysunek, muzyka, grafika.

Zaczęło się u Łukasza Lewandowskiego

Pomysł na to, by zostać artystką zrodził się w niej jakieś 10 lat temu. Zapisała się na zajęcia w Centrum Działań Plastycznych „Akademia” u Łukasza Lewandowskiego. Tam zrobiła swój pierwszy linoryt i zaczęła kształtować swój własny styl. Popołudnia i wieczory spędzone w „Akademii” zaowocowały przyjęciem Pauliny do Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Po obronie dyplomu rozpoczęła studia graficzne na UMK. Obecnie jest na czwartym roku.

Aktualnie prace autorstwa Pauliny można podziwiać na wystawie Sztuka Teraz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta zbiorowa wystawa to element inicjatywy stowarzyszenia Wiosna – organizatora m.in. Szlachetnej Paczki. Prace prezentowane na wystawie będą brały udział w aukcjach, a środki z nich pozyskane zostaną przekazane na cele charytatywne.

Wybrano cztery grafiki

Jednym z kuratorów Sztuki Teraz jest pomysłodawca projektu Świecka Sztuka i członek zarządu TMZŚ – Tomasz Pasiek, który zgłosił artystkę do projektu. Z dziewięciu przesłanych przez nią prac audytorium z Muzeum Narodowego i innych prestiżowych instytucji sztuki wybrało cztery grafiki autorstwa reprezentantki naszego powiatu.

- Reklama -

To dużo, biorąc pod uwagę, że w wystawie udział bierze blisko 160 osób i 210 prac. Ponadto jeden z linorytów artystki trafił na pocztówki wydane z okazji wystawy (takie wyróżnienie spotkało jedynie 10 artystów).

Ekspozycja w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie potrwa do 28 stycznia br.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o