Niemiecki Grenzschutz w Osiu tak nabroił, że niektórzy żołnierze wylecieli z organizacji. Powodem podobno były… kobiety. Kradzież ziemniaków przez tę organizację militarną pewnie też nie była bez znaczenia. Były jednak i przyjemne chwile…

W poprzedniej części relacjonowaliśmy wydarzenia od grudnia 1918 – powstanie Rady Ludowej, reaktywację Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, sprowadzenie Grenzschutzu do Osia, rabunek we Wierzchach i morderstwo Żydów z żurskiego młyna.
Dziś przybliżamy, na podstawie zachowanych gazet Dziennika Bydgoskiego, kolejne wydarzenia z okresu od czerwca 1919 do października 1919 roku.

Grenzschutz do Osia trafił ze względu na działalność bandytów w okolicy. Ci rabowali i mordowali, bez względu na narodowość. Jednak Grenzschutz wcale lepszy nie był. Na łamach „Dziennika Bydgoskiego” z 5 czerwca 1919 r. czytamy „Gospodarzowi G. na wybudowaniu, żołnierze tutejszego Grenzschutzu wywłaszczyli nocną porą wszystkie kartofle z kopca. Miało być około 30 cetnarów [ponad 1,5 tony! – przyp. red.]. Podczas tego czterech żołnierzy stało na straży, a drudzy zabierali na wozy.” Tutejsi „Sokoli” odczuli na własnej skórze poczynania niemieckich żołdaków. Z artykułu z 1 sierpnia 1919 r. dowiadujemy się o wybrykach Grenzschutzu z 28 lipca. „Aby niewieść dłużej życia bezczynnego, Sokół tutejszy postanowił odbywać ćwiczenia w lasku proboszczowskim, gdzie już przed wojną to czynił i w tym celu w czwartek od 24 bm. zgromadziło się około 15 druhów do ćwiczeń. Gdy zmierzch już zapadał i druhowie wracali do domu, naraz ze wszystkich stron obstąpili ich żołnierze tutejszego grencszucu uzbrojeni w rewolwery i pałki. Zakomenderowawszy „ręce w górę” uderzyli na młodzież naszą bijąc na oślep gdzie się dało, tak że większa część z nich zwaliła się na ziemię. Jednych pobito i poraniono tak, iż zmuszeni byli oddać się w opiekę lekarską. Druh Grzyb odbrał uderzenie w głowę iż o mało nie postradał oka”. Uciekać Sokoły nie mogły, bo żołnierze bronią zmuszali ich do cofnięcia się. Za druhem Guzem nawet strzelano! Tego samego dnia napadnięto na rynku druha Śmigierskiego „który ratując się ucieczką postradał swój kapelusz. Dnia następnego wieczorem zaczepiali podchmieleni żołnierze grencszucu, młodzież i starszych ludzi, nawet niewiasty zmuszone były schronić się w domu, aby nie być narażone na pchnięcie sztyletem”

Sprawami, które według Dziennika i później miały miejsce, zajęła się miejscowa rada robotnicza i włościańska. Kilka dni później na łamach tej samej gazety napisano, iż sprawa trafiła do dowódcy miejscowego Grenzschutzu. Oficer zaznaczył że, winni żołnierze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Później dowiadujemy się że, przybył do Osia oficer ze Świecia. Po przesłuchaniu obu stron ustalono, iż żołnierze spotykali się z miejscowymi pannami. Te z kolei naopowiadały im że, śledzą ich i przeszkadzają członkowie Sokoła. W konsekwencji niektórzy z oskarżonych zostali wydaleni z wojska.

Były jednak i chwile, które jednoczyły społeczność. Jak np. obchody wolnej Polski, do których przygotowywało się lokalne kółko śpiewackie. 6 września 1919 r. czytamy: „Odbyło się w przeszła niedzielę zebranie kółka śpiewackiego, na którem wybrano zarząd i dyrygenta. Zarząd tworzą: ks. Prob. Masłowski, p. Jan Grzela z Osia i p. Kuzimski młodszy z Brzezin. Dyrygentem tymczasowo jest kand org. p. Szydłowski.” W tym samym tekście informowano o rozpoczęciu kursu pisowni polskiej dla dorosłych i dzieci pod przewodnictwem wikarego Mańkowskiego „Nawet osoby starsze biorą w nim udział” – opisuje prasa.

- Reklama -

W październiku 1919 r. miejscowe Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, organizuje przedstawienie amatorskie wykonywane przez dzieci. Był to pierwszy taki występ, co spotkało się z zaciekawieniem miejscowej ludności. Piękne deklamacje wygłosiły dziewczęta Maryna Śmigierska, Szlachcikowska i Helena Kruk, z chłopców Edmund Szlachcikowski. Również około czterdzieściorga dzieci ubranych na kolorowo zaśpiewało na trzy głosy kilka piosenek narodowych. Najciekawszym miał być balet wykonany przez kilkanaście dziewcząt. W powietrzu zaczął unosić się powiew nadchodzącej wolności.

autor: PIOTR SKUCZYŃSKI
fot.:z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o