Bezpłatne ogłoszenia drobne

Świecie umocniło się na pozycji najbogatszego miasta powiatowego w województwie kujawsko-pomorskim. W zestawieniu ogólnopolskim zajmujemy 12 pozycję, to awans aż o sześć miejsc!

Świecie najbogatsze

Według najnowszego rankingu “Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota” Świecie jest najbogatsze pośród miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskiem. W tej kategorii zajmujemy 12. miejsce w Polsce (łącznie w naszym kraju jest 267 miast powiatowych). Skorygowany wskaźnik dochodów rocznych na jednego mieszkańca wynosi w Świeciu 3371,85 zł. Wskaźnik ten wzrósł o ponad 200 zł (w zeszłorocznym zestawieniu wynosił 3118,20 zł). Dzięki temu awansowaliśmy o sześć pozycji.

Jak wypadamy na tle innych miast

Pierwsze miejsce w rankingu miast powiatowych od kilkunastu lat nieprzerwanie zajmują Polkowice (wartość wskaźnika – 6233,74). Miasto w znacznej mierze zawdzięcza tak wysokie dochody ulokowanej tam kopalni należącej do KGHM. Drugie miejsce w rankingu zajmuje podwarszawskie Piaseczno (4093,66), trzecie Zakopane (3985,01).

W naszym województwie na drugim stopniu podium uplasował się Inowrocław (64 miejsce w Polsce; wartość wskaźnika 2765,52), na trzecim Brodnica (67 w Polsce; 2745,57). Nasz sąsiad zza miedzy, Chełmno (2121,33), w 2014 spadło na ostatnie 267 miejsce w zestawieniu i tak pozostało też w tym roku.

Jak obliczany jest ranking

Z zestawienia wyłączone są miasta na prawach powiatu, czyli w naszym województwie Bydgoszcz, Toruń, Włocławek oraz Grudziądz, bo tam miasto połączone jest z powiatem przez co struktura dochodów jest inna.

W swoim rankingu “Wspólnota” korzysta ze wskaźnika dochodów skorygowanych. Dochody gminy korygowane są o te pozycje, które faktycznie nie wpływają na długofalowe bogactwo (“janosikowe”, lokalne zwolnienia z podatków oraz mające jednorazowy charakter dotacje z UE). Pełny ranking jest dostępny tutaj.

Bezpłatne ogłoszenia drobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ