Sukces Świecia i gminy Lniano. Obydwa samorządy zostały wyróżnione w rankingu Rzeczpospolitej na najlepiej zarządzane. Lniano zostało także docenione za innowacyjność

W opublikowanym w lipcu rankingu (nie jest dostępny online) Rzeczpospolita zbadała innowacyjność samorządów w podziale na trzy kategorie – miasta na prawach powiatu (czyli upraszczając te największe, np. Bydgoszcz, czy Grudziądz), gminy miejskie i miejsko-wiejskie (czyli w naszym powiecie Świecie i Nowe) i gminy wiejskie (pod tę kategorię podlega wszystkie dziewięć pozostałych gmin naszego powiatu).

Gmina skutecznie zarządzana

W głównej części rankingu sprawdzono, jak skutecznie zarządzana jest gmina. W praktyce oznaczało to, czy w gminie są inwestycje, czy nie jest nadmiernie zadłużona, czy pozyskuje fundusze unijne, ile jest miejsc w przedszkolach, jakie wyniki osiągają uczniowie, ile gmina przeznacza na nowe mieszkania, współpracę z organizacjami pozarządowymi i wiele innych czynników. Na tej podstawie powstał główny ranking. W swojej kategorii Świecie zajęło 22. miejsce (na 816 branych pod uwagę) , a Lniano 44. miejsce (na 1563 gminy wiejskie).

Innowacyjne Lniano

W rankingu dodatkowym sprawdzono innowacyjność. Tutaj pod uwagę brano ile spraw można załatwić online i ilu mieszkańców faktycznie skorzystało z takiej możliwości, czy są darmowe hotspoty, czy gmina komunikuje się z mieszkańcami za pomocą systemu SMS, czy szkoły mają dostęp do darmowego internetu itd. Bardzo dobrze pod tym względem wypadła gmina Lniano zajmując 5. miejsce w Polsce i pierwsze w województwie w swojej kategorii.

Rzeczpospolita opublikowała tylko pierwsze 100 miejsc w rankingach. Pozostałe gminy naszego powiatu nie zostały sklasyfikowane.

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o