Antoś i Zuzia wygrali z Mikołajem i Amelią

0
Lena Flinik ze Świecia urodziła się 28 stycznia

Siedemnastu chłopców urodzonych w ubiegłym roku dostało na imię Antoni. Piętnaście dziewczynek nosi imię Zuzia. Oba imiona awansowały w porównaniu do roku ubiegłego

W ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano aż 676 urodzeń. To znacznie więcej niż w 2017 roku, gdy zarejestrowanych w Świeciu urodzeń było aż 311. Jednak nie wszystkie zarejestrowane tu dzieci, to mieszkańcy Świecia. – W naszym mieście chętnie rodzą również mieszkanki powiatu grudziądzkiego – zdradza kierownik USC Andrzej Krawański.

Najwięcej dzieci urodziło się w sierpniu (71) i w październiku (70). Najmniej we wrześniu (48) i lipcu (49). W styczniu na świat przyszło – 57 dzieci, w lutym i marcu – po 53, w kwietniu – 58, w maju – 52, w czerwcu – 50, w listopadzie – 54, a w grudniu – 61.

Zmieniła się również moda na najczęściej nadawane imiona. W 2017 roku na czele był: Mikołaj (takie imię nosiło wówczas 21 chłopców z tego rocznika) oraz Amelia (było 15 takich dziewczynek). Rok temu najczęściej wybieraliśmy imię Antoni (17 chłopców), na drugim Franciszek i Jakub (po 14). Natomiast wśród dziewczynek prym wiodła Zuzanna (15), Zofia (14), Maja i Amelia (po 13).

Są też tak nietypowe imiona, jak: Milan (2), Layla (2), Ivo (1), Denis (1), Martin (1), Malcom (1), Kajeta (1), Alisa (1).

- Reklama -

Niektórzy rodzice wybierają rzadko dziś spotykane wśród młodych ludzi imiona, na przykład: Dariusz (2), Witold (1), Eliasz (1), Halina (1), Kazimierz (1), Mirosław (1).

A jak będzie w tym roku? To jeszcze trudno przewidzieć, jednak przez te dwa miesiące 2019 roku, podczas naszych odwiedzin na oddziale położniczym w świeckim szpitalu, najczęściej spotykamy się z: Leną, Amelią, Marceliną, Mają, Martyną i Nikodemem. – Imię dla naszej córeczki szukaliśmy w internecie. Pomysłów było kilka, oprócz tego które wybraliśmy zastanawialiśmy się jeszcze nad Mają i Amelią. Ostatecznie postawiliśmy na Lenę – mówi pani Weronika, mama Leny Flinik, która urodziła się 28 stycznia tego roku.

Mamy również statystyki dotyczące zawieranych małżeństw. W 2018 roku sakramentalne „tak” wypowiedziały aż 183 pary. Najwięcej w sierpniu – 33. Potem w lipcu i wrześniu – po 24. Najmniej ślubów zostało zawartych w lutym, bo tylko trzy. Niechętnie wybieranym miesiącem jest również listopad i maj – po 6. Sporo osób zdecydowało się zawrzeć związek małżeński w grudniu, bo aż 16.

- Reklama -

Jeśli chodzi o zgony, to w świeckim USC, w ubiegłym roku, zarejestrowano ich 740. Najwięcej osób zmarło na początku 2018 roku – w styczniu 92, w lutym – 74, a w marcu 77.

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o