Policyjne kontrole kończyły się prezentami od mundurowych

0
KPP Świecie

Wczoraj (6 grudnia), w godzinach wieczornych policjanci ze Świecia patrolowali okolice powiatu. Tym, których zatrzymali, podarowali odblaski

Świeccy policjanci, promując bezpieczeństwo pieszych, dołączyli się do kolejnej edycji j akcji pod nazwą „Dzień odblasków 2017”.

– Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby pieszych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych – tłumaczy sierż. szt. Joanna Tarkowska, oficer pasowy KPP w Świeciu.

Policyjna akcja rozpoczęła się wczoraj (6 grudnia) rano. – Mundurowi inicjowali rozmowy z pieszymi uczestnikami ruchu drogowego. Zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi rozmawiali na temat konieczności noszenia odblasków. Rozmówcy otrzymywali od policjantów odblaskowe opaski, kamizelki i czapki – mówi Tarkowska.

Kolejnym etapem były kontrole drogowe w godzinach popołudniowo-wieczornych, podczas których również rozdawali odblaski.

- Reklama -

Funkcjonariusze tłumaczą, że odblaski są niezbędnym elementem naszego ubioru zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Pozwalają one bowiem dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób niezagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 metrów. To niejednokrotnie zbyt mała odległość, aby kierujący miał czas na reakcję, czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję  „Dzień Odblasków” i noszenie elementów odblaskowych , to naprawdę może uratować życie i zdrowie.

Źródło: KPP w Świeciu 

- Reklama -

Dodaj komentarz

avatar
  Otrzymuj powiadomienia w sprawie tego tematu  
Powiadom o